Týmito slovami Otomar Dvořák popisuje svoju knihu, resp. historický román Hořící lilie. Tú v roku 2013 spomínal vo svojom programe aj Standa Motl. Priznám sa, že nie som fanúšik historických románov – mám radšej holé fakty a stručné prerozprávanie príbehov.
Ak si myslíte, že terorizmus je fenomén, ktorý sa spomína v médiach len posledných pár desiatok rokov ste na omyle. Praha začila svoj teroristický útok v roku 1689. Paralela medzi minulosťou a súčasnosťou je obrovská. Opäť je to príbeh o obyčajnom človeku, ktorý keď dostane moc dokáže sa pomstiť každému.
Vavřinec Procházka sa narodil v roku 1660, rodičov mu mal zobrať mor a tak ho ako sirotu vychovával strýc. Oženil sa, mal tri deti a pracoval ako obecný pastier ošípaných. Údajne ho mal štvať takýto život a holdoval alkoholu. Odišiel od rodiny a nechal sa naverbovať do Kaiserštejnského pešieho pluku.
Veľmi skoro mal padnúť do Francúzkeho zajatia. Dvořák píše, že mal podľahnúť presviedčaniu agentov aby sa stal záškodníkom. Ich výcvik mal mať na starosti cisársky dôstojník Jiří Sedmihradský, veterán z bojov proti Turkom. Procházka zrazu mal získať dojem, že je niekto a že aj vysoko postavení ľudia na neho spoliehajú. Úplne sa pre vec zapálil. Akcia bežala po celej nefrancúzskej Európe priamo na pokyn Ľudovíta XIV.
Záškodníci sa vracali späť maskovaný za žobrákov či mníchov sa ich vycvičených malo vrátiť asi 150. Nerobili to zadarmo, pred akciou mali dostať 20 rýnskych, po jej splnení ďalších 20. Vavřinec Procházka sa do Prahy vrátil začiatkom júna 1689, býval v krčme U tří prstenů, kde sa mali pripravovať aj zápalné granáty a trhaviny. Pokyn na útok prišiel 21. júna roku 1689. Každý z podpaľačov bežal po svojej trase.
Ľudia v Prahe nevedeli čo sa deje. Počet obetí sa počítal v stovkách. Schytalo to hlavne Staré mesto, kde ľahlo popolom asi 800 domov. Tak isto šesť kostolov (hlavne Chrám svatého Jakuba na Starém Městě pražském) a desať synagóg. Niektorí z podpaľačov boli chytený v meste, lynčovaní a hodení do ohňa. Požiar trval 24 hodín. Tak svet prišiel o gotickú Prahu.
Vavřinec Procházka bol chytený sedliakmi v Krči u Protivína, keď sa chystal na České Budějovice a Písek. Následne bol premiestnený do Prahy, kde mu pri krčme U černého orla, kde jeho teroristická akcia začala boli kliešťami trhané prsty na rukách. Nakoniec spolu s 18 ďalšími pyromanmi dostal trest smrti, ten bol 9. septembra 1689 vykonaný. Najprv ho dusili a keď dostal možnosť sa nadýchnuť tak ho upálili. Mimochodom medzi popravenými bol aj Jiří Jan Mydlář - vnuk Mydláře, ktorý popravoval české stavy v roku 1621.
Praha vstala z popola. Už ale ako baroková, čo bol aktuálny štýl. Niektorí historici sa domnievajú, že nešlo o takýto organizovaný teroristický útok z najvyšších miest elít Francúzska, ale o nezávislé akcie samostatných pyromanov. Možno aj to je dôvod prečo sa o tejto udalosti neučí, takmer sa nespomína, nie vždy sa ľahko hovorí, že ľudia zaútočili na vlastnú zem. Ako príznačné aj pre dnešnú dobu. Každopádne Vavřinec Procházka je do dnes (našťastie) neprekonaným českým teroristom.