Kníh o slávnych biznismenoch, úspešnom podnikaní a so štítkom „motivačná literatúra“ som prečítal desiatky. Pár som ich aj zrecenzoval a často ich odporúčam (Restart, Show Your Work! a pod.). Tak isto som si prečítal o úspešných firmách ako Apple, Amazon, Google, Microsoft, Alibaba atď. No čítať knihu o firme v ktorej pracujem je niečo iné. Povedzme si na rovinu, že je to asi pocit, ktorý ak človek zažije raz za život je úspech. A najmä ak je to dobrá kniha.

Že Michal Truban pripravuje knihu Support som sa dozvedel len pár mesiacov pred tým, ako mi pristála na stole. Myslím, že už vtedy nikto nepochyboval, že to bude páčivé čítanie a bestseller. Dal som ju na jeden raz, symbolicky večer 17. novembra. Support má podtitul Ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou a sú to vlastne dve knihy v jednej.

Tá prvá rozpráva Michalov osobný príbeh a príbeh Websupportu, tá druhá zase rady a ponaučenia, ktoré sa dajú zúžitkovať pri vlastnom podnikaní. Nijako sa netajím, že pre mňa bola zaujímavá najmä tá prvá. Až tu som si uvedomil, že Websupportom som žil veľmi dlho predtým než som doňho prišiel. Rád som chodil na Blackhole, voči hackerom ako Stanojr a v92 som mal rešpekt. Na protestnej akcii pred ministerstvom vnútra, keď firme zhabali servre som sa zoznámil s množstvom ľudí, ktorých som „vídal“ len online a doteraz sme priatelia.

Ak máte problém so switchovaním v knihe medzi príbehom a radami odporúčam prečítať najprv jednu časť a následne druhú

Práve s hackermi sa spája prvá časť knihy a odkrýva tú tajnú ingredienciu pomocou ktorej sa dá vybudovať úspešná férová firma. S podnikateľom, ktorý búra všetky zažité nálepky, ktoré k tomuto pomenovaniu patria.

Druhá zase smerovanie k pozícii jednotky na trhu. Tu je absolútna kolerácia firmy s Michalom. Vie sa zamerať na jeden ciel a ten sa snaží dosiahnuť. Či už ide o naštudovanie vecí okolo startupov, zdolanie triatlonu alebo fixnutie nejakého problému. Alebo napísanie knihy. Musí to byť ale výzva.

Tretia hovorí o jeho odchode a hľadaní nástupcu, platforme slovensko.digital, akvizíciách na zahraničnom trhu. Toto je obdobie kedy som prišiel do firmy a teda hlavne niekde vo vzduchu visela otázka či Websupport bude fungovať aj bez Trubana.

Ku knihe je samostatný web truban.support s diskusným komunitným portálom

Je teda kniha pravdivá a úprimná? Určite. Príbeh Websupportu je príbehom úspechu, obhájenia si svojho miesta – nejde len o technológie, tie sa dajú okopírovať. Firma bojuje proti korupcii, nabáda na podnikanie a iniciatívu ľudí v čomkoľvek, ktorá na Slovensku tak veľmi chýba. Je férová, otvorená a podporu má aj v názve. A kniha Support recenziami ale aj vypredaním úspech len zopakovala.

Super na tom je, že zoznamom všetkých zamestnancov a Michalovým odchodom na dôchodok v tridsiatke sa nič nekončí. Firma rastie a funguje, Michal sa viac venuje platforme Progresívne Slovensko a svojim startupom. Kniha je skvelou bodkou za touto časťou jeho aktivít. A myslím, že už teraz sa píšu prvé riadky tej ďalšej na ktorú sa ešte viac teším - knihe Support dávam 4 hviezdičky z 5. Kúpa a prečítanie je povinnosť ;)

Ak nemáš dosť Michal píše super osobný blog, dosť komunikuje cez Facebook a je na Twitteri

Autor je zamestnancom spoločnosti Websupport