Vlog


Sleduj ma


Twitter


Blogosféra – čo to je a ako vznikla

Výraz blog sa u nás celkom slušne udomácnil, tak isto sa často spomína aj pojem blogosféra (z anglického výrazu blogosphere). Najjdenoduchšou poučkou je, že blogosféra sa skladá s blogov.

Tento pojem je celkom presne zaznamenaný – uzrel svetlo sveta 10. septembra 1999 a jeho autorom je Brad L. Graham. Pôvodne bol tento pojem braný ako vtip, no média sa ho chytili a nakoniec sa udomácnil.

Každý blog sa dá dať do nejakej skupiny, alebo ak chceme škatuľky. Blogosféra môže byť braná napríklad z pohľadu média na ktorom je vydávaná (známe blog.sme.sk), zameraním (politika, hobby a pod.) alebo sa hovorí o neja ako o celku. Napríklad slovenská blogosféra.

Môže ju tvoriť aj samotný bloger – ako príklad uvediem tzv. blogroll čo je najčastejšie stĺpček s linkami na podobne zameraných blogerov. U nich nájdete zhruba podbný – vytvorili si vlastnú blogosféru.

Blogosféra sa nemusí týkať výhradne “veľkých” blogov, je aplikovateľná napríklad aj na mikroblogy ako Twitter. Existujú sociálne siete a služby, ktoré sa snažia blogosféru monitorovať, vydávajú k nej rôzne štúdie a štatistiky. Najznámejšou takouto služnou je asi Technorati. Príkladom čo može spájať blogerov sú rôzne agregátory, ktoré sú neraz zamerané na nejakú podskupinu blogosféry.

U nás sa často hovorí o budúcnosti a smerovaní blogosféry. Blogy stále vznikaju, je čoraz jednoduchšie si ich založiť a celkom slušný úspech zažíva aj mikroblogovanie – už spomínaný Twitter.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

10 najčítanejších článkov za rok 2020 na blogu alian.info

Koniec roka 2020 klope na dvere a aj preto by som rád pripomenul články, ktoré vás na blogu alian.info bavili najviac. Tak poďme sa na ne rovno pozrie

Prečo začať blogovať v roku 2021? | VLOG #89

Myslíte si, že blogy sú mŕtve? Dá sa povedať, že na Slovensku áno. Nepoznám žiadnu technologickú alebo marketingovú autoritu, ktorú by som pravidelne

Publikované 01.02.2012

Tagy

blog

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist