Vlog


Sleduj ma


Twitter


Budú vyhľadávače v EÚ platiť za výsledky?

Aktuálne je nálada voči fungovaniu Európskej únie myslím pomerne často diskutovanou témou. Len nedávno si Veľká Británia odhlasovala svoj odchod a čo z toho bude len uvidíme. Osobne vidím oveľa viac pozitív ako negatív. No dobre, tie cookies ma riadne serú. Ale myslím, že bolo fajn, že sa začali vyťahovať tie dobré veci a celkovo sa na túto tému rozprávať.

No do toho prichádza celkom slušná facka – konkrétne pre spoločnosti, ktoré prevádzkujú vyhľadávače. Na internete sa objavil návrh novely (PDF) autorského zákona od Európskej komisie. Ide o pracovnú verziu, ktorá umožní vydavateľom vyberať peniaze za to, že vyhľadávače zobrazujú časti textu z ich stránok.

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve vydavatelia už dlhodobo lobujú za niečo takéto. Myslím, že ako krásny odstrašujúci príklad môže byť Španielsko, kde sa snažili z Google vytĺcť peniaze – nakoniec to skončilo vypnutím Google News a poklesom príjmov o 14 percent. Samozrejme na strane vydavateľov, potom otočili a zase chceli súdnou cestou zapnutie tejto služby.

Priznám sa, že spomínaný návrh sa mi vôbec nepáči. Ide o prepojené nádoby. Vydavatelia potrebujú vyhľadávače. Takýto príjem vôbec neprinesie kvalitnejší obsah a už vôbec nie pluralitu médii. Príkladom za všetky môže byť spoplatnenie obsahu v mienkotvorných denníkoch ako SME, Denník N a podobne. To, že obsah nie je kvalitnejší je samozrejme môj subjektívny názor. Čo je ale podstatnejšie, tak presne toto podporilo konšpiračné weby. Na nich obsah nie je zamknutý no väčšinou prekrútený a klamlivý. Podobne napríklad dávnejšie argumentoval aj poslanec SaS Galko, keď sa ho na FB pýtali prečo linkuje na konšpiračný web, že tam je článok odomknutý.

V tomto prípade by EÚ mala byť na strane demokratických princípov a rovnosti a nezasahovať do obsahu a formy akou súkromné firmy pracujú výsledkami vyhľadávania – ich reputácia o objektívnosť výsledkov dokáže sama na ne dohliadnuť.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Hlavný hygienik určí v ktorých častiach jedného bazéna sa môže čúrať

Leto sa nám pomaly končí. A tak ako nemáme pamäť na to čo spravili alebo nespravili politici sa zdá, že jeden a pol roka od začatia celosvetovej pandé

Rodovo neutrálny jazyk, pracovné inzeráty a skratky

Pracovné inzeráty na štýl "Prijmeme mladú, atraktívnu ženu na post asistentky. Máš menej ako 35 rokov a chuť pracovať s nasadením? Potom hľadáme

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

Publikované 30.08.2016

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist