Aktuálne je nálada voči fungovaniu Európskej únie myslím pomerne často diskutovanou témou. Len nedávno si Veľká Británia odhlasovala svoj odchod a čo z toho bude len uvidíme. Osobne vidím oveľa viac pozitív ako negatív. No dobre, tie cookies ma riadne serú. Ale myslím, že bolo fajn, že sa začali vyťahovať tie dobré veci a celkovo sa na túto tému rozprávať.

No do toho prichádza celkom slušná facka – konkrétne pre spoločnosti, ktoré prevádzkujú vyhľadávače. Na internete sa objavil návrh novely (PDF) autorského zákona od Európskej komisie. Ide o pracovnú verziu, ktorá umožní vydavateľom vyberať peniaze za to, že vyhľadávače zobrazujú časti textu z ich stránok.

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve vydavatelia už dlhodobo lobujú za niečo takéto. Myslím, že ako krásny odstrašujúci príklad môže byť Španielsko, kde sa snažili z Google vytĺcť peniaze – nakoniec to skončilo vypnutím Google News a poklesom príjmov o 14 percent. Samozrejme na strane vydavateľov, potom otočili a zase chceli súdnou cestou zapnutie tejto služby.

Priznám sa, že spomínaný návrh sa mi vôbec nepáči. Ide o prepojené nádoby. Vydavatelia potrebujú vyhľadávače. Takýto príjem vôbec neprinesie kvalitnejší obsah a už vôbec nie pluralitu médii. Príkladom za všetky môže byť spoplatnenie obsahu v mienkotvorných denníkoch ako SME, Denník N a podobne. To, že obsah nie je kvalitnejší je samozrejme môj subjektívny názor. Čo je ale podstatnejšie, tak presne toto podporilo konšpiračné weby. Na nich obsah nie je zamknutý no väčšinou prekrútený a klamlivý. Podobne napríklad dávnejšie argumentoval aj poslanec SaS Galko, keď sa ho na FB pýtali prečo linkuje na konšpiračný web, že tam je článok odomknutý.

V tomto prípade by EÚ mala byť na strane demokratických princípov a rovnosti a nezasahovať do obsahu a formy akou súkromné firmy pracujú výsledkami vyhľadávania – ich reputácia o objektívnosť výsledkov dokáže sama na ne dohliadnuť.