Vlog


Sleduj ma


Twitter


Budú vyhľadávače v EÚ platiť za výsledky?

Aktuálne je nálada voči fungovaniu Európskej únie myslím pomerne často diskutovanou témou. Len nedávno si Veľká Británia odhlasovala svoj odchod a čo z toho bude len uvidíme. Osobne vidím oveľa viac pozitív ako negatív. No dobre, tie cookies ma riadne serú. Ale myslím, že bolo fajn, že sa začali vyťahovať tie dobré veci a celkovo sa na túto tému rozprávať.

No do toho prichádza celkom slušná facka – konkrétne pre spoločnosti, ktoré prevádzkujú vyhľadávače. Na internete sa objavil návrh novely (PDF) autorského zákona od Európskej komisie. Ide o pracovnú verziu, ktorá umožní vydavateľom vyberať peniaze za to, že vyhľadávače zobrazujú časti textu z ich stránok.

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve vydavatelia už dlhodobo lobujú za niečo takéto. Myslím, že ako krásny odstrašujúci príklad môže byť Španielsko, kde sa snažili z Google vytĺcť peniaze – nakoniec to skončilo vypnutím Google News a poklesom príjmov o 14 percent. Samozrejme na strane vydavateľov, potom otočili a zase chceli súdnou cestou zapnutie tejto služby.

Priznám sa, že spomínaný návrh sa mi vôbec nepáči. Ide o prepojené nádoby. Vydavatelia potrebujú vyhľadávače. Takýto príjem vôbec neprinesie kvalitnejší obsah a už vôbec nie pluralitu médii. Príkladom za všetky môže byť spoplatnenie obsahu v mienkotvorných denníkoch ako SME, Denník N a podobne. To, že obsah nie je kvalitnejší je samozrejme môj subjektívny názor. Čo je ale podstatnejšie, tak presne toto podporilo konšpiračné weby. Na nich obsah nie je zamknutý no väčšinou prekrútený a klamlivý. Podobne napríklad dávnejšie argumentoval aj poslanec SaS Galko, keď sa ho na FB pýtali prečo linkuje na konšpiračný web, že tam je článok odomknutý.

V tomto prípade by EÚ mala byť na strane demokratických princípov a rovnosti a nezasahovať do obsahu a formy akou súkromné firmy pracujú výsledkami vyhľadávania – ich reputácia o objektívnosť výsledkov dokáže sama na ne dohliadnuť.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Na Slovensku lajky ešte život nezachraňujú, ale videá eurofondy áno

Keď som to prečítal na irozhlas.cz hneď ma napadli rôzne vtipy. Ako Ježíš sleduje počty lajkov (páčikov) na Facebooku a podľa toho pomáha. Alebo ako

Mal by štát „kúpiť“ zamestnancov Wirecard?

Matovič a Remišová dnes oznámili, že by zo zamestnancov Wirecardu urobili štátnu IT firmu v Košiciach. Je to dobrý nápad, alebo nie? Wirecard je (bola

7 videí, ktoré sa oplatí vidieť pred parlamentnými voľbami 2020

Všetky videá sú občianskou aktivitou, ani jedno nie je prácou politickej strani či hnutia. V roku 1989 vystúpil Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na f

Publikované 30.08.2016

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist