Keď som sa pred asi desaťročím rozhodoval kde si založiť svoj osobný bankový účet bola Tatra Banka jednoznačným lídrom na trhu. Podporovala internet banking, správu účtu online, SMS notifikácie a podobne. Odpálila to s Eliot-om a tak nejako nebolo nad čím rozmýšlať.

Za toto desaťročie mi ale neponúkla jediný výhodný produkt alebo službu. Áno chodia mi domov letáčiky na super úvery a prkotiny, no s tým môžem tak v krbe kúriť.

Prvé sklamanie nastalo pri zmene formátu mesačných výpisov zasielaných poštou na formát A4. Banka vtedy operovala šetrením. Bullshit. Keď mi banka namiesto 3ks „polovičných A4“ pošle 3ks A4 z toho tá posledná ma natlačenú len hlavičku tak o čom to je. Ale asi málo kto si pamätá pôvodný formát.
Najväčší odliv zákazníkov zo sféry kamarátov a známych som zaznamenal pri zmene cien balíkov na jedinú možnú voľbu. Prekúsol som aj to a zostal verný.

Ďalšia hovadina prišla s čítačkou kariet – kalkulačkou do vašej peňaženky. Áno bezpečnosť je prvoradá ale toto je sprostosť kvôli ktorej som bol ochotný Tatra Banku opustiť. Doteraz ju nemám, ak by prišla tak končím. Táto banka v mojej predstave fungovala ako moderný subjekt načúvajúci svojim klientom. Tu si môžu aj ostatné spoločnosti brať ponaučenie: ak sa rozšírite medzi plebes tak aby ste ho uchránili budete šikanovať tích oddaných a obozretných.

Myslím, že posledným klincom do rakvy bude nútený prechod na Flash internet banking. Ten teraz beží v testovacej prevádzke a pri uvedení do finálnej verzie pobeží HTML verzia paralelne už len 6 mesiacov.

Flash je úplne zlá cesta – opäť sa operuje s bezpečnosťou, aktuálnosťou a podobne. Ja ako užívateľ mám s tým ale len komplikácie. Flash je v 64 bitovej verzii nestabilný ako na Mac OS X tak aj linuxe. To nehovorím o mobilných telefónoch a tabletoch. Android podporuje Flash ale je to viac ako strašné, pre iOS a konkrétne iPhone je už klient no to je málo. Často krát sa mi stane, že potrebujem niečo zaplatiť „za behu“ a skôr by sa mi mobilná verzia stránky.

Tatra Banka sa uberá smerom a technológiami, ktoré mi nevyhovujú, nie som schopný ich mať a ani nechcem. Takže ako príde čítačka či odstaví sa HTML internet banking končim.

Už teraz si robím ale prieskum kam sa presunúť. Nie som náročný, hľadám:

  • vedenie účtu
  • internet banking (fungujúci v bežnom browseri)
  • platobnú kartu (na bežné platby a výber z bankomatu)
  • kreditnú kartu (kvôli PayPal a internetovým platbám mimo SR)
  • výpisy do SMS

Proste banku kam budem posielať peniaze a nebudem musieť do nej celý rok vkročiť. Podelte sa o svoje skúsenosti.

Doplnené 26.11.2011: Tatra Banka ma pozvala na stretnutie na vydiskutovanie si tu spomínaných faktov.