Meno Seth Godin nemusím na tomto blogu príliš predstavovať nakoľko už som na jeho knihy napísal niekoľko recenzií. Tento raz to bude o pomerne útlej a malej knihe Moderné kmene.

Aj keď názov môže zavádzať a ja by som jej dal iný je hlavne o vodcovstve. Ak sa povie vodca ľudia si väčšinou predstavia veľké a väčšinou globálne známe mená ako prezidenti či vizionári. Godin ale v tejto knihe hovorí o možno menej známych ľudoch, ktorí vedú svoj kmeň. Tak ako pri predchádzajúcich Godinovych knihách aj tento raz som mal pocit, že ide o jeho zbierku poznámok a skúseností k danej téme než počiatočný zámer napísať knihu.

Godin pripomína odvekú potrebu ľudí spájať sa do kmeňov a mať svojho vodcu, dokonca dnešná doba ponúka oveľa viac možností k takýmto aktivitám nakoľko tu je internet, mobilné telefóny a podobne. Z tohto dôvodu môžu vznikať geograficky neobmedzené kmene, alebo dokonca také ktorých členovia sa nikdy nevideli. Napriek tomu napĺňajú filozofiu „kmeňa“.

Ako autor sám hovorí táto kniha je o moderných kmeňoch, nezaujímajú ho kmene ktoré uviazli a chýba im pohyb ako charitatívne organizácie, drobné kluby či korporácie zápasiace s problémami.

Godin rozpráva prečo menežment nieje vodcovstvo a prečo práve teraz je čas vodcov. Dokonca tvrdí a na rôznych miestach to rozvíja, že vodcom dnes môže byť naozaj každý kto vie ako na to. Tvrdí, že súčasná doba dovoľuje byť vodcom každému, nie len šéfovi. Vodcovstvo ma viesť k zmene a práve trh odmeňuje spoločnosti a jednotlivcov, ktorí vytvárajú nevšedné produkty a služby a teda menia veci.
Ako som na začiatku napísal je to hlavne o príbehoch. Jedným z nich je aj o mužovi menom  Thomas Barnett ktorý pracoval na bežnej pozícii v Pentagone a zmenil nazeranie tejto organizácie na vlastné fungovanie a aj svojich nepriateľov. Je to príklad pre tých ktorý sa boja, že organizácia im nedovolí prezentovať svoje nápady.

Priestor je venovaný aj vytváraniu komunity, základom pre takúto činnosť je komunikácia. Komunita alebo hnutie by malo jasne vedieť kto je a kam chce smerovať, musí byť viditeľné prepojenie vodcu s členami a najpodstatnejšia je nejaká činnosť.

Seth Godin rozpráva aj svoj príbeh ako do svojho malého tímu, ktorý pracoval na vzdelávacej hre dotiahol ľudí z ostatných oddelení vďaka letáku. Ten vydával dva krát do týždňa a popisoval v ňom úspechy jednotlivých členov a ich pokroky. Nakoniec to dopadlo tak, že do konca roka preňho priamo alebo vo voľnom čase pracovalo množstvo ľudí a na trh uviedli päť produktov – každý z nich zarobil milióny. Ľudia sa pridávali s chuťou, lebo vedeli že môžu byť súčasťou niečoho veľkého.

Zaujímavé sú aj príklady kacírov, jedným z nich je aj Chris Sharma. Ten porušil pravidlá klasického lezenia po skalách a začal po nich skákať. Techniku nevymyslel, no dosť ju zdokonalil a pritiahol k sebe množstvo ľudí aj keď sa spočiatku ostatní chytali za hlavu, že takto sa  to nerobí. Je to dobrým príkladom, že jeden človek s vytrvalou víziou môže presadiť zmenu.

Spomenul som tu len zopár príbehov, aj keď na prvý pohľad útla kniha ich v skutočnosti ukrýva oveľa viac. Je to pohodové a inšpiratívne čítanie – zadovážiť si ho môžete o online kníhkupectve gorila.sk.