Nieje nijakým tajomstvom je všetky tie „cloud“ veci majú obrovský boom a používať toto slovíčko je proste in. Firma ktorá nemá v portfóliu nejaký ten „cloud“ je jednoducho out. Cloud už môže byť aj virtuálný operačný systém dostupný z prehliadača.

Ak máte tenkého klienta viete kam sa pripájate a na čom robíte. Doba pokročila a webové operačné systémy sa stávajú skutočnosťou. Očakávalo sa že s niečim podobným príde Google, no nič ucelené neposkytuje, skôr ide len o časti toto systému (kancelársky balík, kalendár, atď.)

eyeos - Cloud Computing Operating System:  Web Desktop - Web OS - Web Office

Výborným príkladom toho čo všetko sa dá pre obyčajný webový prehliadač napísať je systém eyeos. Než aby som sa rozpisoval radšej si vyskúšajte demo, to hovorí za všetko. Kľudne otvorte prehliadač na fullscreen a spýtajte sa niekoho v blízkosti či sa im tento operačný systém páči.

eyeos nieje úplná novinka, prvá public verzia sa objavila pred vyše štyrmi rokmi a mala označenie 0.6, teraz je systém vo verzii 1.8.6. Čo určite poteší je, že ide o slobodný softvér – open source pod AGPL3. eyeos už ponúka celkom slušnú zbierku aplikácii ako kalendár, adresár, kancelársky balík, IM klient ale aj prehliadač. Priznám sa, že pri otváraní webu ktorý bežal na virtuálnom prehliadači som sa cítli troška divne (aj keď ide len o nejaký „iframe“).

Samozrejme prednosť takéhoto systému je jasna: svoj desktop máte dostupný odvšadial. Nároky na hardvér sa tiež minimalizujú, stačí flash pamäť s prehliadačom, to zvláda aj BIOS. Eyeos na mňa pôsobí dosť dospelo a výborne prezentuje možnosti súčasných všeobecne dostupných technológií.