Každý z nás určite potreboval nejakým spôsobom upraviť partície na pevnom disku, či už spojiť, vymazať alebo vytvoriť. Pod linuxom sme odkázaný na nástroje typu Fdisk alebo Cfdisk. Ide o utility pre konzolu a neskúsený užívateľ s nimi urobí viac škody ako osohu. Pre prostredie GNOME však existuje program GParted ( gparted.sourceforge.net ) s ktorým sa veľmi pohodlne pracuje a vizuálne aj pripomína komerčné produkty pre systém Windows. No a pre prostredie KDE je to zase QTParted ( qtparted.sourceforge.net ) . Oba programy sú si veľmi podobne, budem sa však venovať GParted, ktorý častejšie používam.

Inštalácia zo stiahnutého balíčka by mala byť bezproblémová, budete však potrebovať knižnicu libparted, Gtkmm, no a ak chcete pracovať aj zo súborovým systémom ReiserFS, tak aj knižnicu libreisefs. Práca zo samotným programom je veľmi intuitívna. Hlavné rozhranie je rozložené do troch časti. Prvou je klasické menu z najčastejšími operáciami, ktoré sú zastúpené ikonkami. Nasleduje grafické zobrazenie obsadenia disku aj z typmi súborových systémov. No a v tretej časti sú detailnejšie informácie o jednotlivých partíciach. GParted dokáže pracovať z týmito súborovými systémami:

  • ext2
  • ext3
  • reiserfs
  • fat16
  • fat32

Program pracuje na princípe úloh - najprv si pripravíte všetky akcie ktoré chcete z diskom prevádzať a až potom sa samotné úlohy prevedú. Tak sa môžete k niektorým operáciám vrátiť a poupraviť ich. Ak chcete nejako upravovať systémovú partíciu odporúčam použiť niektorú Live distribúciu, ktorá GParted alebo QTParted obsahuje – tou je aj populárný Knoppix (qtparted). Tak si môžete pripraviť nový disk pred inštaláciu systému ak vám nevyhovuje správca diskových oddielov dodávaný z danou distribúciou. Pozitívne tiež je, že ak napríklad meníte veľkosť partície o dáta neprídete, ako to je pri spomínaných konzolových nástrojoch.

Na záver vás ešte upozorním, aby ste pred akoukoľvek operáciu z diskom všetky dôležité dáta zálohovali.