Vlog


Sleduj ma


Twitter


Keď pracujete tak ostatní spia, alebo tak trocha iný time management

V posledných mesiacoch som zaznamenal celkom zaujímavý prístup k prístupu k času, ktorý sa začína čoraz častejšie spomínať. Ide o výmenu denného režimu – v jednoduchosti povedané prejdete na nočný režim – keď vy spíte ostatní pracujú a opačne. Napríklad vstávate o druhej poobede a idete spať o 6 ráno.

Neraz počúvam ako sa oveľa lepšie pracuje v noci keď je všade kľud. Takýto režim bol popísaný v článku na programujte.com. Myslím, že je len obmedzené množstvo odvetví, kde je možné takéto niečo aplikovať – predsa len je potrebná nejaká komunikácia s ľudmi a tí pravdepodobne vtedy spia.

Počas vyše troch rokov keď som pracoval ako IT informatik som mával aj nočné, vtedy ešte mladé telo sa s tým pomerne dobre vysporiadalo a neraz som dokázal fungovať po nej aj 12 hodín s menšou siestou. Malo to svoje výhody a aj nevýhody. No ale práve nepravidelné striedanie bežného denného a nočného režimu (nemohol som mať len jeden) ma donútilo to vzdať. Toto mi príde príliš drastické, odporúčam prečítať linkovaný článok s popisom výhod a nevýhod.

Zaujímavejším riešením je Polyfázický spánok. Tu ide o to, že si pridáte do vášho terajšieho režimu siestu. Tak ako deti v škôlke. Tak si môžete dovoliť kratší spánok – konkrétny príklad z reálnych skúseností na knesl.com.

Polyfázický spánok mi príde ako oveľa lepší nápad a riešenie ako úplná výmena režimu. Určite sa aj vám stalo, že ak ste si „hodili dvadsať“ po práci tak sa vám horšie dávalo dokopy na po chvíľke ste boli opäť plný energie.

Aké sú vaše skúsenosti? Experimentujete takýmto spôsobom s časom?


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Produktivita a Agile v tímoch (Dušan Kocúrek, ScrumDesk) | Tech Talks

Agilné metódy zdá sa, sú už pevnou súčasťou IT tímov. Veď dodať funkčný produkt v krátkych cykloch, neustále ho zlepšovať a mať rýchlu spätnú väzbu,

Nerobiť nič je umenie | VLOG #58

Ako si násť čas na oddych, premýšlanie, utriedenie myšlienok a podobne? Cez leto som si dal menší experiment a bolo to super. Viac prezradím vo videu

Weekly #64 - Vim, Slack, SaaS, UX, Fedora CoreOS, Oracle Linux 8

Technológie How to use ApacheBench for web server performance testing Oracle Linux 8 Announcing Fedora CoreOS preview XSS attacks on Googlebot allow s

Publikované 11.01.2012

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist