Bolo to ešte v lete minulého roku čo sa v stánkoch objavilo jubilejné číslo XMAG – 100. Jeho tvorcovia sa rozhodli pri tejto príležitosti vrátiť späť ku koreňom elektronickej hudby a obsahom tohto špeciálneho čísla sa stala kniha KRAFTWERK - Člověk, stroj a hudba. Tento 160 stranový paperback som prelúskal za pár okamihov. Podotýkam, že hudba Kraftwerk nieje zrovna to čo by môjmu sluchu lahodilo, no bolo veľmi zaujímavé sa vrátiť  takmer na samotný začiatok všetkého.

Kniha pútavo popisuje druhú polovicu 60. rokov, keď všade vládol rock a prehnala sa vlna Summer of Love. Nemecko ani Francúzsko však nemalo rockové skupiny, no mali však experimentálne – stačí spomenúť Can, Tangerine Dream a neskôr aj Kraftwerk. Florian Schneider a Ralf Hütter chceli však produkovať niečo čo by sa vynímalo z konceptu amerického rocku. Prvý raz sa spolu stretli na Umeleckej akadémii. Obaja pochádzali zo sociálne silných rodín, takže umelecké kruhy a „bohémsky“ život im bol od začiatku blízky.

Venuje sa úplným začiatkom spolupráce tejto dvojice, veciam kde hľadali hlavnú inšpiráciu (Pink Floyd či klasická anvantgarda?). Prvým vystúpeniam ako Organisation, nahrávaniu industriálnych zvukov a výrobe vlastných mašiniek a elektronických nástrojov. Zaujímavý je aj okamih, keď pochopili že majú navrch práve svojimi premyslenými technologickými postupmi než improvizáciou. Tak isto prvými albumami, ktoré nevzbudili väčšiu pozornosť až po prelomový dosku – Autobahn.

Každý významný moment je detailne popísaný, nechýbajú informácie z ich súkromného života, vysvetlenie pozadia a skutočností ktoré mali zásadný vplyv na ich vizáž, tvorbu obalov, fotografii, no hlavne hudobného smerovanie. Pôsobivé je, že Kraftwerk fungujú ako firma, nie ako kapela. To sa odrazilo aj na prístupe zakladajúcich členov ku všetkým ostatným, na dennom rozpise činností ale na trávení spoločného času. Za zaujímavosť stojí aj ich videnie produkovania hudby, ktoré je diametrálne odlišné čo v nej vidíme teraz – ku Kraftwerk neodmysliteľne patria roboti. Celý čas sa snažili formovať tak, že to roboti hrajú a produkujú. Genialita elektroniky. Teraz sú na prvom mieste ľudia a o technike sa príliš nehovorí.

Zaujímavý je aj celkový dopad na hudobnú scénu, ďalšie zoskupenia ktoré sa tvorbou Kraftwerk inšpirovali, ich vzťah k mediam (vždy bol dosť chladný) atď. Nechcem zachádzať príliš do detailov, ani ich vytrhávať z kontextu nakoľko aj v knihe sú veľmi podstatné všetky súvislosti.

Od 90. rokov vyšlo niekoľko albumov, dokonca aj live DVD no väčšinou ide o výberovky a remastrované verzie ich produkcie. Napriek tomu Kraftwerk stále vystupujú naživo. Na rozdiel od Čiech sa na Slovensku bohužiaľ neukázali, vidieť ale hlavne počuť ich môžete ale na rakúskom festivale Urban Art Forms koncom mája. Určite zážitok nielen pre kraftwerkologov.

Zaujímavé ja že po vydaní XMAG 100 tento tlačený mag zanikol. Ešte stále sa dá kúpiť napríklad na Artfóre za nejakých 8 €. Priaznivcom skupiny ale aj elektronickej hudby vrelo odporúčam. Po 100-ke vznikli ešte ďalšie dve čísla v elektronickej podobe, no za seba hovorím že to nieje ono a odignoroval som ich. Škoda.