Vlog


Sleduj ma


Twitter


Leo Babauta – Soustředění

Začal by som rovno s otázkou. Aký dlhý čas sa dokážete sústrediť na to čo robíte? Myslím skutočne sústrediť. Takúto otázku som si položil aj ja a naozaj nie je sa čím chváliť. Na jednu stranu si organizujem čas, aj o tom chodím rozprávať, no na druhú stranu zostať sústredený je boj.

Je to dané dobou a spoločnosťou v ktorej žijeme, vecami a službami, ktorými sme obklopený. Problém so sústredením je daňou za to, že máme informácie hneď a z prvej ruky: Twitter, RSS, SMS, telefonáty. Sme takmer stále online. Toto všetko vyrušuje.

Leo Babauta ale prináša množstvo rád ako s tým niečo spraviť. A robí to naozaj dôsledne – v prvom rade analyzuje, čo vlastne naše vyrušovanie spôsobuje a čo nás odpútava. Následne odporúča čo s tým robiť. Zjednodušovaním a určovaním priorít. Popisuje jeho rytmus dňa, do ktorého sa musí vojsť práca, rodina aj osobný rozvoj a oddych.

Nejde o rady, ktoré sa prejavia hneď na druhý deň v plne paráde. Tak ako nejakú dobu trval proces nášho zahltenia tak aj opätovné získanie schopnosti sústredenia nejakú dobu trvá. Babauta popisuje niekoľko takýchto rituálov, dokonca aj aplikácii, ktoré človeka odrežú od všetkých nepotrebných aplikácii a služieb.

Žiť a pracovať v súčasnom svete nie je naozaj jednoduché, nie to ešte tvoriť, alebo niečo budovať. To proste potrebuje sústredenie. Ak si ho vyhradíte na prečítanie knihy Leo Babauta – Soustředění, tak s ním budete určite vedieť niečo spraviť. Kniha vyšla vo vydavateľstve Jan Melvil publishing, kde si ju môžete aj objednať – ako v elektronickej tak aj paperback podobe.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Weekly #46 - YouTube, AgileCraft, Suse, WebP, UX knihy

Technológie Atlassian acquires AgileCraft to scale agile to the enterprise Suse is once again an independent company Automated Testing for Kubernetes

Nástroje titánov | VLOG #46

Nový rok býva plný predsavzatí, ktoré sa viac - či menej podarí naplniť. Avšak každý z nás má priestor na zlepšnie, či už v osobnom i pracovnom život

Ako tvoriť produkty, ktoré budú ľudia milovať | VLOG #44

Može sa zdať, že robiť technologické produkty je celkom ľahké a s veľkým potenciálom na úspech. Veď spoločnosti ako Amazon, Google, Facebook, Netflix

Publikované 02.04.2013
TOPlist TOPlist