Snáď nikomu nemusím pripomínať čo sa stalo ale len tak pre istotu. Slovenská polícia zhabala spoločnosti Websupport desať serverov a switch v rámci vyšetrovania útoku na servery Národného bezpečnostného úradu SR, čím zmizlo zo slovenského internetu 3% domén. Polícia tak porušila práva niekoľko tisíc klientov, skomplikovala im život, zastavila biznis a poškodila ich dobré meno. Napriek tomu, že všade počuť nadávky a posmechy malú slovenskú blogerskú komunitu tento raz sa zomkla a vyjadrila nesúhlas s takýmto počínaním. Samozrejme rýchlo zareagovali aj maintreamové média a celé zhabanie dostalo náležitú mediálnu podporu. Podľa niekoho išlo len o šteky do prázdna, no nakoniec sa s toho stala Akcia občianskeho nesúhlasu.

Všetko začalo spotom Webhosting v banánovej republike na Samovom blogu Samoser Solutions. Ľudia sa v komentároch dokázali zorganizovať, a čo spočiatku vyzeralo jak „prázdny výkrik do vetra“ sa začalo premieňať na realitu. Konečné HOW-TO vyzeralo takto: nejde o demonštráciu ale petičnú akciu, koná sa v piatok 29. júna 2007 od 18:00 do 19:00 pred Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky (MVSR). Akcia bola nahlásená v zmysle Zákona 84/1990 Zb. z. o zhromažďovacom práve. Špecialitou mal byť vydláždenie schodiska pred ministerstvom hardvérom, to sa však nepodarilo. Tak isto bolo podmienkou odpratanie a zlikvidovanie tohto nebezpečného odpadu.

Na piatok som mal pôvodne iný plán, chcel som ísť na Animecon no kedže všetko začalo naberať na realite rozhodol som ako jeden z tisícich svojou účasťou petičnú akciu podporiť. Hodinu pred začiatkom nebolo poznať, že by sa na dohodnutom mieste malo niečo diať. Takže som na neďalekej pláži pri Dunaji ešte čekol blogy či sa niečo nebude meniť, dopil svoje mojito a pobral naspäť. Prvé čo som si pri príchode povšimol, že na celé zhromaždenie dohliada asi 11 policajtov – počas celej akcie sa ich počet nemenil. Hodne boli zastúpené aj média, počet účastníkov pred akciou bol poskromný. Srdečne nás privítal organizátor Samo a aj eMDi. Počet účastníkov sa začal zvyšovať, bolo však nemožné akokoľvek od seba odlíšiť novinárov a účastníkov. Pôvodný plán vydláždiť schodisko nevyšiel, nakoľko polícia priestor uzavrela páskou takže hardvér a CD média sa začali ukladať na chodník k múriku. Nájsť sa tam dalo všetko možné, niektoré kusy sa s trochou nadsádzky premenili na skutočne nebezpečný odpad až keď sa na nich objavili nápisy ako Kaliňák, Packa či Fico.

A čo sa žiada touto petíciou?

  • Predovšetkým - stanovisko polície k tomuto prípadu a rozumné vysvetlenie svojho počínania.
  • Aby polícia už nikdy takto bezohľadne nepostupovala.
  • Aby prípady počítačovej a internetovej kriminality riešili príslušníci zboru s patričným vzdelaním, a aby títo bol prítomní aj pri zásahoch policajného zboru, ak sa tieto týkajú daného druhu kriminality.
  • Aby bol vypracovaný a zverejnený postup, ktorým sa bude v budúcnosti riadiť policajné vyšetrovanie počítačovej a internetovej kriminality tak, aby neprichádzalo k poškodzovaniu práv nevinných ľudí.

Je len smutné, že hovorca Erik Tomáš všetko zahral na blogerov a na to, že zúčastnený chcú podporovať trestnú činnosť – tak som tomu aspoň ja pochopil vo vyjadrení pre televíziu TA3. Neviem či nechcú pochopiť čo sa vlastne alebo čo to vlastne tie „internety“ sú. Ako som spomínal počet účastníkov je len ťažko odhadnuteľný, média uvádzajú asi 50 účastníkov, no ja počítam s tým že stovka bola určite prekonaná. Nejde o počet ale o vyjadrenie názoru a podporu dobrej veci. Potešilo ma že organizátor nám tlmočil svoju spokojnosť so spoluprácou s Miestnym úradom Staré mesto a aj políciou a ich náčelníkom. Celá petičná akcia sa niesla v nerušivej a dobrej nálade, stretli sa desiatky ľudí ktorý sa doteraz stretávali jedine tak pod komentármi na weboch a blogoch. Touto cestou ďakujem organizátorom a každému, kto sa na akcii nejakým spôsobom podieľal, každému účastníkovi a aj tým kto ju aspoň morálne podporovali.

Média a odkazy: