Záver októbra patril v Amsterdame podujatiam, ktoré organizuje vydavateľstvo O'Reilly Media. Konkrétne išlo o OSCON a Velocity, práve na to druhé som tu pozýval a aj sa ho zúčastnil. Takže tu sú moje poznámky a dojmy.

Ešte by som začal samotným Amsterdamom, mesto mám veľmi rád a preto som sa doň aj riadne tešil. Ako to už býva, tak ak sa človek teší tak sa musí niečo pokaziť. V mojom prípade to bolo prechladnutie, nadopovanie vitamínmi našťastie zabralo a mohol som vstrebávať informácie.

Night fly

Let bol maximálne v poriadku, páči sa mi tá propagácia Holandska už na palube lietadla – pivo, syr od lokálneho výrobcu v sendviči a podobne. Triedenie odpadu letuškami a stále všetci vysmiati a milí. Iný svet.

Dobré ráno

Miestom konania bolo RAI Amsterdam, čo výstavný komplex. Pomerne rozľahlý a dopravou dobre dostupný. Keďže som s hotelom vyčkával na poslednú chvíľu bol som milo prekvapený, že som nakoniec bookol vzdialený len 15 minút chôdze odtiaľ.

RAI - Auditorium

Prvé dva dni boli venované eventu OSCON, ktorý ako názov napovedá pokrýva svet open-source. Pondelok a utorok boli venované prednáškam, v stredu sa konali workshopy. Tu sa to už prekrývalo so samotným Velocity, ktoré malo tiež v stredu workshopy a štvrtok a piatok bol konferenčný. Čiže ak ste boli dostatočne odvážni tak bolo možné absolvovať obe podujatia, čo ale asi reálne ani je možné vstrebať a odniesť si z toho niečo.

Workshopy boli spoplatnené samostatne, takže väčšinu návštevníkov tvorili práve účastníci OSCON. Samotná registrácia bola bezproblémová a samoobslužná. Návštevníci si sami vytlačili visačky na ID karty, rýchle a bezbolestné.

Tento rok sa hovorilo veľa o škálovaní a pružnosti, slovíčko DevOps sa dalo doplniť snáď do každej vety.

Tutorials

Docker tutorial

John Willis, Docker

John je pomerne známou osobou v oblasti DevOps, pracuje priamo v Docker-i ako technical evangelist odkedy jeho firmu, ktorú spoluzakladal odkúpil práve Docker. Predtým pôsobil v spoločnostiach ako Opscode, Chef či Dell. Ja si ho pamätám práve zo sérii videí pre Docker, ktoré mali bohužiaľ úplne strašnú audio kvalitu na 21. storočie.

Každopádne Docker Tutorial dal úplne skvelo – išlo o úvod do technológie a možnosti, nebol spomínaný toolbox (Swarm, Machine, Compose). Takže pre mňa taká rekapitulácia vedomostí o technológii, ktorá sa spomínala snáď na každej prezentácii.

John Willis

Service instrumentation, monitoring, and alerting with Prometheus

Björn Rabenstein a Julius Volz, SoundCloud

Druhú trojhodinovku z dňa som sa rozhodol venovať niečomu pre mňa úplne neznámemu a tým je monitorovací systém Prometheus, ktorý vyvinul a udržiava (aj s komerčnou podporou) SoundCloud posledné tri roky.

Samotný monitorovací systém je veľmi komplexný a vykladaný z množstva komponentov, ktoré boli vysvetlované s praktickými ukážkami, tie sa zameriavali hlavne na prácu s alertmi a tvorbou dashboardu v dynamicky vytváranom prostredí vyskladanom napríklad z tisícok kontajnerov. Ak vás téma zaujala prečítajte si blog post zo začiatku roka alebo rovno pozrite na samotný projekt.

Björn Rabenstein a Julius Volz

O'Reilly Ignite Amsterdam

Myslím, že samotný koncept Ignite tu nemusím veľmi vysvetľovať. Práve päťminútovým prednáškam bol venovaný záver stredajšieho dňa. Podujatie moderoval James Turnbull a tie prezentácie mali naozaj niečo do seba.

Terrible code or Cyber Terrorism, which will kill you faster

Aimee Maree Forsstrom, AimeeMaree

Možno príliš desivá reč o tom ku koľkým nehodám a úmrtiam prišlo kvôli softvéru, respektíve chybám v ňom. Či už ide o aplikácie používané v leteckej doprave, energetike alebo medicíne. A koľko z nich bolo útokmi kyberzločincov? Žiadne. Kvalita softvéru počas celého jeho životného cyklu je dôležitá, najmä posledných 20 rokov kedy je neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Aimee Maree Forsstrom

Things I wish someone told me before running a conference

Michael Sverdlik, GigaSpaces

Michael posledný rok pracoval na niekoľkých konferenciách, hovoril čo sa na nich naučil. Najmä mi utkvelo v pamäti toto: mať na všetko plán B no, treba mať časový harmonogram a držať sa ho. Počiatočné verifikované odhady na všetko zdvojnásobte. Sponzori väčšinou všetko komplikujú – vyžadujú podrobné reporty, zmluvy a siahodlhé jednania.

Michael Sverdlik

Kata

John Willis, Docker

Johna som tu už spomínal, mal aj mini prezentáciu na tému Kata a jej praktizovaniu v organizácii. Kata sa spája najmä so spoločnosťou Toyota. Odporúčam na ďalšie štúdium knihu, ktorej autorom ja Mike Rother.

John Willis

Open Source: Why Conway’s Law is wrong

Jason Yee, O’Reilly Media

Jason je community manager v O’Reilly a rozprával o flexibilite open-source vo firme. O tom ako je náročné meniť na mieru tvorené aplikácie, ak to je náročné či už na ľudské zdroje ale aj na financie. Prečo aj veľké firmy používajú otvorený softvér, prípadne čo im jeho otvorenie prinesie.

Jason Yee

Vložkou bolo Ignite karaoke, kedy mali rečníci z publika improvizovať na slajdy ktoré im boli premietané. V celku zábavné, nitka na softvéri ako Docker a OpenStack nezostala suchá :)

Ignite karaoke

How building a software company is just like paragliding – minus the trees

Frederick Ryckbosch, CoScale

Asociácia s tvorbou firmy, alebo softvéru s letu na klzáku. Veľké neznámo, očakávania ale aj investovanie množstva času a energie. Obrovský krok do neznáma a na koniec to dobre dopadne.

Frederick Ryckbosch

DevOps saved my life (probably)

Hannah Foxwell, Pendrica

Skúsenosti z vývoja softvéru “tradičným spôsobom” a po zavedení automatizácie v podobe DevOps a Continuous Delivery. Paralela s vlastným životom.

Hannah Foxwell

The ‘e’ word

Emma Jane Hogbin Westby, Git for Teams

Emma je autorkou knihy Git for Teams tu ale rozprávala o empatii, ako nástroji ktorý môže veľmi dobre pomôcť motivovať tím. Nájsť v ňom problémy ešte skorej než sa stanú dôvodom krízy.

Emma Jane Hogbin Westby

Tu sa končí moje rozprávanie z prvého dňa. Tak si dovolím menšiu odočku. Po celý deň bolo ostarané o občerstvenie, Wifi fungovalo úplne bez problémov. O’Reilly má pre svoje eventy mobilnú aplikáciu pomocou ktorej sa dá naplánovať jednotlivé prezentácie, ale aj hodnotiť ich, tvoriť poznámky, plánovať stretnutia s ďalšími návštevníkmi podľa záujmu a podobne. Očividne nerobia eventy prvý rok a majú to dosť dobre zvládnuté.

Keynotes & Sessions - štvrtok

Štvrtkový, už plne konferenčný deň začínal v Auditoriu, čo bola najväčšia miestnosť v rámci celého podujatia. Doobedný program sa skladal z keynotes, ktoré uvádzali John Allspaw (Etsy), Courtney W. Nash (O'Reilly), Steve Souders (SpeedCurve). Neskôr moderovali aj ďalšie miestnosti.

The Physical Web is a speed issue

Scott Jenson, Google

Fyzický web (neviem či to má už rozumný ekvivalent v našom jazyku) na prvé počutie môže znieť ako niečo veľmi vzdialené a experimentálne. Na druhej strane po zhliadnutí prezentácie mi dával obrovský zmysel. Možnosť párovať veci napríklad s mobilným telefónom – platba za parkovanie, či ovládanie hračiek a podobne. Nekonečné množstvo možností a nové formy prepájania vecí. Určite pozrite aj physical-web.org.

Scott Jenson

Continuous performance

Stijn Polfliet, CoScale

Rôzne weby a služby môžu svoj úspech merať rôzne. Či už je to obrat v prípade ecomerce, počet prehratí či videní na multimediálnych weboch, alebo množstvo hodnotení či recenzií. Čo majú ale všetky spoločné je rýchlosť odozvy, ktorá priamo koleruje práve s nárastom spomínaných meraní.

Inak rýchlosť webu a TTFB (Time To First Byte) bola absolútnou matrou tohto podujatia.

Stijn Polfliet

Stranger danger: Tracking vulnerabilities in your third-party code

Guy Podjarny a Assaf Hefetz, Snyk

Open-source je bez pochýb super na štart akéhokoľvek projektu. Aplikácie sa zostavujú z množstva komponentov rôznymi balíčkovacími systémami. V konfiguračných súboroch sa neraz spomínajú verzie, ktoré sú zastaralé a predstavujú bezpečnostné riziko.

Snyk je nástroj, ktorý analyzuje kód a hľadá aktualizácie práve v použitých komponentoch. Aktuálne funguje pre node.js, ale pripravujú sa aj ďalšie platformy.

Guy Podjarny

From RUM to robot crawl experience!

Klaus Enzenhofer, Dynatrace

Príbeh o tom ako je dôležite vyčistiť monitoring od robotov a spam botov. Až potom sa ukážu reálne čísla, ktoré sú väčšinou úplne iné, než by ste čakali.

Klaus Enzenhofer

Performance voice in your head

Mark Zeman, SpeedCurve

Opäť a zase príbeh o rýchlosti a otimalizacii pre rýchlejšie načítanie webu.

Mark Zeman

Seeing the invisible: Discovering operations expertise

John Allspaw, Etsy

John je CTO v Etsy, firme ktorá je najlepším vzorom pojmu DevOps. Vo svoje prezentácii rozprával o dlhoročných skúsenostiach s tvorbou infraštruktúry. Snažil sa poukázať na to či procesy sú nastavené správne, či fixovanie problémov je dočasným riešením alebo treba prerobiť celý proces. A ak veci fingujú správne kam sa dajú ďalej posunúť, teda čo by malo byť ďalším krokom.

John Allspaw

A PaaS for government

Anna Shipman, Government Digital Service

Skvelá prezentácia o tom ako sa budovalo PaaS pre Government Digital Service UK. Téma ktorá mi v porovnaní s tým, čo a ako sa robí u nás prišla ako z inej planéty. Ako robia analýzu aplikácii, výber poskytovateľov služieb a na čom vôbec platformu stavali. Všetko open-source technológie (Deis, Cloud Foundry, Tsuru), ktoré zabezpečujú prevádzku online služieb napríklad pre návštevu človeka vo väzení alebo voľby. Spolu ide o 800 takýchto služieb.

Support pre jednotlivé časti robia priamo ich tvorcovia. To najdôležitejšie asi je, že všetko má spĺňať potreby občanov, nie vlády.

Anna Shipman

Designing good infrastructure tools

James Turnbull, Kickstarter

Jamesa som tu už spomínal, ide o poprednú osobnosť open-source komunity, autora mnohých publikácii o technológiach ako Chef, Docker či Logstash. Zároveň je CTO v Kickstarter a výborný rečník. Tento raz rozprával o tom, prečo Docker uspel a je taký zaujímavý. Čo by mali byť hlavné funkcie nového nástroja, akú prioritu má jeho funkcionalita, limity. Až v ďalších krokoch má ísť o dizajn, UI/UX a tak ďalej.

James Turnbull

Fake it until you make it: Interface design to the rescue of performance

Jean-Pierre Vincent, BrainCracking

Všetci sa snažíme robiť rýchle a svižne aplikácie, odstraňovať úzke hrdlá a priniesť užívateľom tie najlepšie zážitky. No nie vždy sa to dá. JP dával príklady ako upraviť rozhranie tak, aby dlhšie načítania alebo odozvy systému vedel užívateľ stráviť tak aby si neuvedomil, že vlastne čaká na nejakú odozvu.

JP Vincent

Beyond the waterfall - meaningful web performance visualizations

Simon Hearne, NCC Group

Príbeh o tom, prečo jeden obrázok (alebo graf) môže byť za tisíc slov. Ako interpretovať výsledky z meraní prevedené do nejakej vizuálnej podoby, ako určiť či je problém u nás alebo niekde inde pri načítaní webu. Všetko také začiatočnícke veci, ktoré nájdete napríklad v tejto knihe.

Simon Hearne

We are all DevOps

Katherine Daniels, Etsy

Tiež som už spomínal, že Etsy je považované za TOP firmu čo sa DevOps procesov a metodológií týka. Katherine mala naozaj super prezentáciu ako to vo firme funguje, prečo nemajú nič ako DevOps oddelenie, ale každý tím má niekoho s takýmito znalosťami. Ako môže každý prispievať do všetkého a procesy sú nastavené tak, aby to naozaj fungovalo.

Za Operations sa považuje to čo je monitorované, má niekto za to zodpovednosť a udržiava to, no a má to reálny traffic. Procedúry sú zdokumentované cez testovanie, spustenie až po stav kedy „to je“ hotové. Zároveň veľmi dbajú na komunikáciu ľudí naprieč rôznymi tímami a zdieľaní vedomostí.

Už na Katherine Daniels bolo plno

To bola moja posledná štvrtková prezentácia, ku koncu dňa začalo mať podujatie problém s kapacitou. Asi som si vyberal tie najlákavejšie, no prišlo mi to troška divné. Organizátori ale zareagovali rýchle a pred prednáškové sály umiestňovali stoličky a na TV pustili prezentácie.

Keynotes & Sessions – piatok

Tak a je tu posledný deň konferencie. Ten tak isto začínal keynotes.

Designing for security outcomes

Eleanor Saitta, Dymaxion.org

Máme najviac informácii o bezpečnosti softvéru aké kedy boli k dispozícii, no napriek tomu vznikajú bezpečnostné incidenty. Je to zlyhanie počítačov alebo ľudského faktora? Eleanor rozprávala práve o tom druhom, prečo sa to deje a ako nastaviť aktivity a priority aby sa na bezpečnosť myslelo v každej fáze projektu. Zároveň dala tip na knihu, ktorú považuje momentálne za najlepšiu čo sa bezpečnosti týka.

Eleanor Saitta

A day in the life - An immersive data experience

David Boloker, IBM Corporation

Pôsobivé demo rozpoznávanie reči a komunikácie.
David Boloker

Thinking about thinking (about people)

Courtney W. Nash, O'Reilly

Filozofické zamyslenie o tom ako trávime dni a hodiny nad zlepšovaním softvéru a ako by sa tieto skúsenosti dali preniesť do bežného a hlavne reálneho života.

Courtney W. Nash

Genesis: Terraforming a new home for Firefox crash reporter

JP Schneider a Daniel Maher, Mozilla

Rozprávanie o zavádzaní DevOps pre Firefox crash reporter v Mozille. Ide o pomerne komplexný systém z mnohých komponentov. Poznámky z tohto procesu a nástrojov sú na GitHub-e. Najhoršie skúsenosti mali s Ceph.

JP Schneider a Daniel Maher

Can monitoring tools pass the Turing test?

Alois Reitbauer, ruxit.com

Veľmi rýchla ukážka toho ako deployovať cez Slack.

Alois Reitbauer

Ensuring a high performing web for the next billion people

Bruce Lawson, Opera ASA

Tak isto jedna z tých najlepších prezentácii z celého podujatia. Po pár dňoch počúvania ako musí byť všetko pekné a rýchle prišla studená sprcha. Bruce hovoril o africkom a ázijskom trhu, kde je posledné roky boom mobilných telefónov. O krajinách v ktorých dieťa nemá na učebnicu ale vie si ju pozrieť na mobile. No zároveň cez Black Friday vediať v tých majetnejších utratiť bilióny dolárov.

O podobnosti obľúbených a najnavštevovanejších webov v porovnaní s Amerikou. Prečo 500MB na dátové prenosy v Brazílii alebo Nigérii stačí na okolo 30 hodín surfovania, no v Nemecku hodinu. O mobiloch a tabletoch, ktorých názvy a výrobcov ste nikdy nepočuli no sú dominantné na danom trhu.

Predstavil Opera Thor, čo je proxy server pre mobily, ktorý momentálne vybavuje 120 tisíc transakcií za sekundu a mesačne cezeň pretečie 23 PB dát. Trh ktorý ma potenciál rásť populačne rásť, čo je teda už viacmenej isté. Preto je dôležité už teraz sa začať mu prispôsobovať – chytrý telefón na hlúpej sieti zostane hlúpy.

Bruce Lawson

WebPageTest using real mobile networks

Steve Souders, SpeedCurve

Nástroj WebPageTest je zdá sa mimoriadne populárny, screenshoty z jeho použitia boli v obrovskom množstve prezentácii. Steve ukázal, že teraz je možné merať aj rôzne mobilné siete.

Steve Souders

Security ergonomics: Does your user know more about security than you?

Guy Podjarny, Snyk a Rachel Ilan Simpson, Google

Teoretická prezentácia o tom ako vnímame bezpečnostné opatrenia na weboch, prečo sa ich prirodzene snažíme obísť a ako na ne reaguje naša myseľ. Tak isto prečo online phishing rozoznávame lepšie než ten v reálnom živote.

Rachel Ilan Simpson a Guy Podjarny

Adapting for the times

Steve Workman, Yell

Yell, u nás známy ako Zlaté stránky má návštevníkov ako z mobilých zariadení tak aj z desktopu. Každá skupina sa ale správa odlišne a hľadá iné informácie. Ako to zohľadniť pri tvorbe webu, tak aby zároveň boli dodržané pravidlá ktoré určuje Google. A ešte s minimálnymi zdrojmi.

Steve Workman

One year later: How Marks & Spencer revolutionized PerfOps after Velocity 2014

Andrew Neilson, M&S

Minulý rok Andrew z Marks & Spencer prvý raz navštívil konferenciu Velocity. Hľadal na nej informácie ako firemné IT pretransformovať na DevOps a agilné metódy. Predchádzalo tomu spustenie nového webu, presunutie infraštruktúry do Amazonu a vlastná správa.

Po konferencii vytvoril PerfOps tím a začal plánovať, navrhovať automatické testovanie, monitoring, rozvrhovať výkon pre jednotlivé časti webu a mnoho ďalšieho. Človek by až neveril čo všetko sa dá za tak krátky čas vymyslieť a zrealizovať.

Andrew Neilson

Using Docker safely

Adrian Mouat, Container Solutions

Množstvo tipov a odporúčaní na bezpečnosť kontajnerov. Prečo sa oplatí ich spúšťať podľa určenia v skupinkách pod VM. Ako obmedzovať zdroje (pamäť, CPU), obmedzovať práva a podobne.

Adrian Mouat

Building and managing microservice-based architectures with Docker and Kubernetes

Mandy Waite, Google

Od tejto prezentácie som očakával viac. Mandy na pár príkladoch ukázal ako v Kubernetes škálovať služby, no chýbalo mi viac informácii ako spolu Docker a Kubernetes fungujú, čo treba pre ich beh a podobne.

Mandy Waite

Prezentácie z podujatia nájdete na velocityconf.com/eu_slides, niesu tu ale všetky – len tie na ktoré dali súhlas rečníci. K dispozícii je na voľné pozretie aj niekoľko videí na YouTube. Všetky budú za poplatok k dispozícii za pár dní.

No a to je z prezentácii všetko. Ešte pár slov k samotnej konferencii. Myslím, že jediné čo bolo Velocity vyčítané bola kapacita miestnosti. Predsa len ak dá niekto 1700 euro za vstupenku je blbé aby sa na prezentáciu nedostal, pritom v RAI bolo dosť priestorov.

Potešila ma kuchyňa, veľa holandských vecí, čiže aj po tejto stránke sa dala načerpať inšpirácia. Ako som spomínal net bol v pohode, všade bol personál takže sa dalo na čokoľvek spýtať a ochotne zo všetkým pomohli.

Mesto som videl len v noci

Super mi prišiel ak kanál na Slack-u, kde návštevníci aktívne komunikovali na rôzne témy. Veľa postrehov je aj na Twitteri, stačí si vyhľadať hashtag #VelocityConf.

Čo som ale nespomínal bol výstavný pavilón partnerov a projektov. Myslím, že väčšina z firiem bola dobre známa a dalo sa s nimi pohovoriť o všetkom možnom. Práve toto je obrovský bonus takýchto podujatí. Možnosť face to face komunikovať s firmami, alebo dodávateľmi, ktorí sú za normálnych okolností možno až nedostupní. Riešiť nejaký problém či testovanie produktov sa tak isto dá takto oveľa lepšie poriešiť.

Amsterdam stojí cez jeseň za návštevu

Na druhú stranu ak máte v danom segmente nejaký produkt alebo službu tak práve na takéto podujatie treba ísť a hovoriť o ňom. Veľa spoločností rieši rovnaký problém a možno to, že tam budete pre ľudí môže byť argumentom prečo si vyberú vás. Na druhú stranu treba povedať, že na naše domáce pomery ide o to drahšie podujatie.

Termín pre Velocity EU 2016 je už teraz známy, bude sa konať 7. až 9. novembra opäť v Amsterdame.

Ide sa domov

Jediné čo ma troška mrzí je, že som si veľmi neužil Amsterdam cez deň. Teraz na jeseň je obzvlášť pekný.

Záverom by som veľmi rád poďakoval O'Reilly Media za poskytnutie vstupu na toto skvelé podujatie.