Túto sobotu sa konal prvý BarCamp čo je podľa definície ne-konferencia, otvorené stretnutie ľudí, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti, nápady a názory. Obsah BarCampu tvoria samotní účastníci podujatia. Obyčajne sa zameriava na nové aplikácie a trendy na internete, nové technológie. O akcii som sa dozvedel z Facebooku a ihneď ma zaujala, takže o mojej účasti nebolo pochýb. Takže tu je moje zhrnutie dňa. Budíček v sobotu o siedmej ráno bol pre mňa nezvyčajný, no to mi už Braňo Rác podával cez iCQ správu, že je namieste. Príchod do Bratislavy bol v pohode, SAD (či ako sa to po novom volá) ani ŽSR (detto) nesklamali a príchod do hlavného mesta bol načas. Štart bol naplánovaný na desiatu hodinu a zhruba o tom čase som sa objavil v priestore centra pre súčasnú kultúru – A4 Nultý priestor na námestí SNP. Prvá prednáška začínala okolo jedenástej no za ten čas bolo dosť priestoru na zoznamovanie, pre ľahšiu identifikáciu mal každý účastník menovku. Hneď na začiatku ma Tybi obdaroval super trikom, za čo mu touto cestou ďakujem. Prvým pohľadom po vestibule som mohol povedať, že som tu zazrel polku mojej RSS čítačky.
BarCamp pomaly začínal – úvodné slovo mal Štefan Vadocz a Ján Šifra, ktorý je „otcom“ slovenskej verzie tohto stretnutia. Nasledovala prezentácia Víta Vrbu o Tvorbe obsahu v dobe Web 2.0, bližšie zameraná na projekt webnode.cz. Vystriedal ho Richard Voda s jeho projektom pozrisi.sk. Popravde o tomto projekte som sa dozvedel len nedávno – cca 2 dni. Jedným z najväčších lákadiel bola prezentácia Viral marketing, ktorú pripravil Michal Pastier. Naozaj excelentné spracovanie a prednes, vrámci času maximum informácii aj keď je jasné, že na pokrytie tejto témy by nestačil aj celý BarCamp. Ďalší blok prezentovali Juraj Bednár a Pavol Lukáč – Juraj rozprával na tému robotov na internete a DoS útokov, Pavol zase o budovaní firmy v garážových podmienkach až po jej vstup na trh.
Nasledovala obedná prestávka, s pár známimi som skočil na obed, ktorý sa pretiahol na posedenie pri pár pivečkách. Návrat bol na prezentáciu Najčastejšie bezpečnostné chyby vytvárané pri budovaní nového projektu a Web 2.0 bezpečnosť, ktorú pripravil Rastislav Turek a plynulo na ňu nasledovali Praktické ukážky hackovania webových aplikácii, ktoré predviedol Pavol Lupták. Nie všetko sa podarilo predviesť napriek tomu to bolo dosť zaujímavé. Po polhodinovej prestávke pokračoval Christopher Clay na tému Tumblelogging, lifestreaming, microblogging ale hlavne službu soup.io. Predposlednú prednášku mal Martin Pilník, zameral sa na Riadenie a prevádzku internetového projektu - Trochu kamennej teórie a aplikácia na projekt 30plus. No a poslednú prezentáciu mal Peter Fabor z Apple a to s nadpisom Komerčné aj nekomerčné využitie technológie podcastingu u nás. Tým BarCamp krátko po osemnástej hodine skončil. Prehľad všetkých prednášok je na webe akcie. K prezentáciám nemám výhrady, paralelne bežali v dvoch miestnostiach. V podstate nebolo splnené všetko čo sa o spôsobe konania BarCampu popísalo. Namiesto aktívnej diskusie sa to nieslo v štýle prezentácia a potom otázky. Do istej miery to chápem, keďže diskutovať zo stovkami ľudí je nad možnosti. Účasť bola hojná a osobne to tipujem aj na také dve stovky ľudí. Na prvú takúto akciu u nás to považujem za veľký úspech. Po organizačnej stránke časový harmonogram približne sedel, pre účastníkov bolo pripravené občerstvenie v podobe ovocia ale aj piva zdarma. Problémy boli troška s WiFi pripojením, ale to bolo zvládnuteľné. Som nesmierne rád, že zo všetkých strán som počul pozitívne ohlasy.
Priznám sa, že v takomto okruhu blogerov som ešte nikdy nebol a cítil som sa veľmi dobre. Ján Šifra v rozhovore pre SME.sk uviedol, že ďalšie pokračovanie by bohlo byť na jeseň. Už teraz sa tešim. Či už ste sa akcie zúčastnili alebo ste nemohli určite odporúčam najbližšie dni sledovať stránku BarCampu, nakoľko budú pribúdať reporty a postrehy. Už teraz tam nájdete odkazy na videa a pod. Takže to si ustrážte, inak pre vyhľadávanie ďalších informácii skúste tag #barcampbratislava.
Touto cestou chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na tejto príjemnej a priateľskej akcii podieľali.