Potvrdilo sa mi, že byť na sociálnych sieťach sa vypláca – vďaka Twitteru som sa dostal na štvrtý ročník Orange Biznis Fóra. Tento krát bol jeho hosťom otec myšlienky World Wide Web-u – samotný Sir Timothy Berners-Lee. Je to už 20 rokov čo v laboratóriu CERNu implementoval prvú úspešnú komunikáciu medzi serverom a HTTP klientom prostredníctvom internetu.
Sir Timothy Berners-Lee je riaditeľom konzorcia World Wide Web (W3C), čiže sa aktívne podieľa na vývoji a smerovaní webu a pôsobí aj ako profesor na MIT a na Katedre elektroniky a informatiky na University of Southampton. Na Orange Biznis Fóre mal prednáškou na tému „Nové výzvy pre médium, ktoré spojilo svet“ (prezentácia).
Hovoril o ére pred webom ktorý poznáme dnes – len veľmi málo mladých ľudí si vie predstaviť ako prebiehal prenos údajov. Dokonca až 4 roky po jeho objave a implementovaní sa len málo hovorilo o webe a jeho možnostiach – osveta v médiach však pomohla. Nastalo niečo čo sám nazval novým veľkým treskom. Hypertext na začiatku 90. rokov existoval no nikto sa nezaujímal ako ho využiť, jeho myšlienkou bolo že práca s dátami je pre stroje, ľudia potrebujú dokumenty.
Web bol od počiatku navrhovaný ako univerzálny: pre akýkoľvek prehliadač, operačný systém, spôsob a rýchlosť pripojenia. Pre každého človeka, odkiaľkoľvek. Sir Timothy Berners-Lee spomenul aj aktuálne projekty W3C – napriek tomu, že existuje viac stránok ako neurónov mozgu človeka tak vzniká problém podobný tomu s pred 20 rokov, ktorý viedol k vzniku WWW. Weby a hlavne sociálne siete niesu prepojené medzi sebou – veľmi dobre to prezentoval na slajde s množstvom miestností s názvami ako „Facebook“, „Orkut“ či „LinkedIN“. Medzi nimi však boli vysoké múry, ktorý prelezenie dalo ľuďom pomerne dosť námahy. W3C to chce riešiť jednotným prihlasovaním.
Sir Timothy Berners-Lee stojí aj na čele nadácie World Wide Web Foundation – jeden z 5 ľudí na svete používa web, a preto je potrebné rozmýšľať nad tým, čo urobiť s 80 % populácie, ktorá web nepoužíva lebo k nemu nemá prístup. Prístup na web by mal byť takou samozrejmosťou a štandardom ako prístup k pitnej vode.
Viac krát spomenul, že veľmi dôležitá je otvorenosť a dostupnosť informácii. Práve otvorenosť má viesť ku vývoju webu a internetu samotného. Na druhú stranu, to, že na internete sú nejaké informácie ešte neznamená, že ich môžete ľubovoľne šíriť – v tomto musí naša kultúra ešte veľmi dospieť.
Sir Timothy Berners-Lee pôsobí ako veľmi skromný človek na to, čo dal ľudstvu aj keď sám hovorí že si to neuvedomuje. Hovoril s veľkým zápalom a humor mu nieje cudzí – práve naopak. Môžno by vás zaujímalo, že vlastní onálepkovaný Macbook a v jeho Docku nájdete aplikácie ako Firefox, TweetDeck či Skype.