Spisovateľ Paulo Coelho to už bol raz spomínaný, pred vyše rokom – konkrétne jeho zbierka poviedok Ako rieka, ktorá plynie. Ako som sa už vtedy vyjadril, tak Coelho je môj obľúbenec. Aj keď som začal jeho najslávnejšou knihou Alchymista, tak dnes sa vrátim k jeho prvotine a tou je Poutník. Mágův deník (O diário de um mago).

Mágův deník je z roku 1987 a takmer počas celej jeho tvorby na príbeh v ňom popísaný autor odkazuje. Sú známe Coelhove skúsenosti s mágiou a okultizmom v jeho rannom veku, po tom čo sa umierni a presťahuje sa do Londýna, kde chce žiť „bežný“ život s manželkou tak v Amsterdame zažije mystické stretnutie. To je podnetom na absolvovanie púte do Santiaga de Compostela.

V knihe Paulo Coelho uvádza, že na Svätojakubskú cestu bol vyslaný svojim majstrom, keď mu pri rituále odmietol predať meč pre jeho pýchu. Išlo o Tradíciu RAM (R-Rigor, A-Amor, M- misericórdia). Meč ho mal čakať niekde na ceste  do Santiaga de Compostela. Vážne to začne brať, až keď jeho manželka príde s letenkami do Španielska. Príbeh tejto cesty sa začína v Saint-Jean-Pied-de Port , kde vyhľadal ženu menom Lourdes a ta ho nasmerovala čakať jeho sprievodcu na okraj mesta.

Paulo teda nieje na tejto ceste sám – sprievodcu mu robí Peter, ktorý sa stáva jeho učiteľom a majstrom. On sám už cestu absolvoval, teraz má za cieľ mu pomôcť nájsť jeho meč. A možno čosi viac. Peter ho učí rôznym cvičeniam a podrobuje ho skúškam, či už fyzickým no hlavne duševným. Samozrejme aj vzťah medzi Petrom a  Paulom sa vyvíja počas celej knihy. Aj keď je  Svätojakubská cesta v súčasnosti pomerne známa a vyhľadávaná, tak autor ju v tom čase popisuje ako nie príliš vyhľadávanú a za jej najslávnejšie časy označuje stredovek.

Cvičenia sú písané tak aby si ich mohol čitateľ tiež odskúšať. Aj keď je Svätojakubská cesta dôležitá najmä pre kresťanov tak Coelho sa ani tu nebojí používať mágiu a okultizmus. Bojuje napríklad nielen s prírodou v podobe vodopádu ale aj s démonmi. Aj z tohto dôvodu sa dá na knihu nazerať rôznymi spôsobmi – ako na mystickú rukoväť a inšpiráciu, ako na netradičný cestopis alebo kompletne vymyslený – ba priam rozprávkový príbeh. Zaujímavé je, že  Paulo Coelho po návrate z tejto cesty prijal kresťanstvo za svoje náboženstvo.

Svätojakubská cesta – cesta meča je len jednou zo štyroch ciest a spisovateľ sa vydal aj na ďalšie, ale o tom snáď zase v inej recenzii.

Aj keď kniha Mágův deník vyšla vo viacerých jazykoch a vydavateľstvách, mne sa veľmi pozdáva edícia vydavateľstva Argo. Dielo z portugalského originálu preložila Pavla Lidmilová. Nielen túto knihu od Paula Coelha kúpite v online knihkupectve Gorila.sk.