Úrad boja proti korupcii Prezídia policajného zboru zriadil emailovú schránku na účely oznamovania podozrení z podvodu. Podvod alebo iná nezákonná činnosť musí mať dopad na finančné prostriedky Európskej únie  a štátneho rozpočtu.

Osobne som veľmi zvedavý, koľko ohlasov im príde nakoľko podmienky zasielania sú veľmi prísne – nejde o anonymnú službu. Teraz nemyslím z pohľadu bezpečnosti IT  ale osobných údajov. Spätne budete kontaktovaný odosielateľ (musí na seba uviesť kontakt), ktorý musí nejakým spôsobom podvod dokázať – listina, svedkovia, identifikačné údaje o projekte (zmluve), identifikačné údaje o poskytovateľovi príspevku, identifikačné údaje o konečnom prijímateľovi atď.

Myslím, že nabrať odvahu a niečo oznámiť sa u nás stále ešte nenosí – no takto mi to príde ako hádzanie polien pod nohy. Ako keby polícia chcela informácie o vrahovi, ale mohli by sa ozvať len ľudia čo to nafotili alebo sa na nej priamo podieľali. Čokoľvek iné sa radí medzi „neopodstatnené podnety“. Klasický byrokratický prístup typu – áno dá sa to aj elektronicky, ale radšej nás s tým neotravujte.

Na druhú stranu naozaj lepšie ako nič.