Trinásteho októbra organizoval portál robime.it večerný workshop Amazon Leadership Principles - ako viesť (nie len) seba. Bolo to zaujímavé a príjemne rozprávanie Ľuboša Bosáka, ktorý 9 rokov pracoval v Amazone ako softvérový inžinier a manažér vývoja v americkom Seattle a Michala Čizmazia - ten bol 4 roky softvérový inžinier v Toronte v Kanade.

Za 3 hodiny prešli 5 zo 14 princípov, ktoré sú známe ako Amazon Leadership Principles. Tieto princípy sa neustále vyvíjajú a upravujú, tak ako sa mení samotná spoločnosť. Konkrétne bola reč o týchto princípoch:

  • Hire and Develop the Best - zamestnaj a rozvíjaj tých najlepších
  • Ownership - vlastníctvo
  • Earn Trust - získaj si dôveru
  • Customer Obsession - posadnutosť zákazníkmi
  • Bias for Action - tendencia konať

Každý princíp bol detailne popísaný a vysvetlený a za každým sa skrýval jeden alebo viacero reálnych príbehov, ktoré Ľuboš alebo Michal zažili. Aj keď sa Amazon na školení oficiálne nepodieľa bolo to zaujímavé nahliadnutie do života v takejto spoločnosti, ktorú nikomu z vás netreba predstavovať.

Tieto princípy pomáhajú budovať, rozvíjať a zjednotiť firemnú kultúru v tejto spoločnosti. Zároveň ponúkajú návod ako sa zachovať v konkrétnych situáciach a hovoria čo je štandard.

Tak isto dávajú jednotlivcovi možnosti ako a kam sa môže ďalej rozvíjať – hovoria aké soft skills sú oceňované.

Samozrejme Amazon je už nadnárodný gigant a patrí medzi najhodnotnejšie spoločnosti. Amazon Leadership Principles je ale dobrým príkladom, ktorým sa dá inšpirovať aj v menších firmách. Dáva totiž dôraz na prozákaznícky prístup a neustále vzdelávanie sa.

Takže pokiaľ pracujete na vedúcej pozícii, niekoho manažujete, alebo hľadáte dobrý základ pre vaše hodnoty a princípy, tak Amazon Leadership Principles určite môže byť dobrým štartom.

Za pozvanie na školenie ďakujem robime.it