Wardriving ani warchalking už nepatria medzi „mestské športy“. V každom väčšom meste sú bezlicenčné pásma zarušené. Kto pre svoj biznis potrebuje kvalitu presúva sa do tých platených licencovaných. Tak isto doby kedy sme behali po Blave s notebookom pred nejakými štyrmi rokmi a „lapal“ siete sú dávno preč. Wifi je skutočne všade. Pred tými niekoľkými rokmi to bolo z bezpečnosťou veľmi biedne. A kto aj používal WEP tak to bolo len dočasné riešenie – veď návod ako ho prelomiť nájdete na webe každého mladého hekra. Tak isto postavenie Wifi sieti sa zmenilo. Dnes ľudia stále radšej veria káblu, tento raz optickému. Áno ide už o takmer bežnú vec.

 ISP sa snažia a kopú a kopú. Mikrovlnka sa tak stala dobrým riešením pre bohom zabudnuté miesta. Myslím že niečo na túto tému pred pár týždňami písal Rony na jeho blogu. A tak isto má konečne svoje uplatnenie aj na miestach pre ktoré bola vyvinutá – sú nimi historické budovy.  Kedže aj naša obec je pokrytá mirovlnkou hlavou mi prebleslo, že koľko ľudí ma asi doma Acces Point. No a koľko z nich je otvorených do sveta? Nie behať z notebookom po Kelgery  sa mi vážne nechcelo, tak som vytiahol PDA a bajk. Žiaden warchalking ale wardriving (: Plán bol jednoduchý, dostať sa na druhý koniec obce a naspäť. Jedna trasa, žiaden vedľajšie uličky. Na moje prekvapenie som našiel dokopy počas asi 15 minútovej (10 minút som fúkal dušu) akcie 16 sieti. Z toho len jedna jediná používala šifrovanie. Skúšal som sa pripojiť len na dve a cez obe som sa dostal von po pridelení IP z AP. Brnkačka.

...
NETGEAR		AP	Off
airlive		AP	Off
samorin69	AP	Off
lupnet		AP	On
ZyXEL		AP	Off
microcom	AP	Off
ovislink	AP	Off
Orth		AP	Off
zajicek		AP	Off
home_lan	AP	Off
...

Možno si poviete, že to by už chodil do nejakej Hornej – Dolnej Polomy sa pripájať na net. A práve v tom to je. Majiteľ AP určite ani netuší, že niečo takéto je možné. A v prípade zneužitia jeho siete by vďaka tomu mohol mať aj právne problémy. Netajím sa že ma až takéto takmer nulové zabezpečenie prekvapilo, najmä po tom čo bol takýto problém medializovaný, myslím že sa objavil aj v správach na Markíze. A to bola len jazda na bicykli. Prechádzka a podrobný scan by toho povedali ešte viacej. Tak isto verím, že takáto situácia nieje len v mieste môjho bydliska.