Snáď zo žiadnym iným produktom som si nedával toľko na čas ako s PDA HTC P4350 (kódové pomenovanie Herald). Konečne medzi sviatkami je troška voľna a ja som sa odhodlal k tomuto zariadeniu od High Tech Computer (HTC) spísať pár riadkov. Heralda som kupoval na začiatku letných prázdnin, takže hneď na začiatku môžem skonštatovať že už som pol roka jeho spokojným vlastníkom.
Zariadenie je dodávané v malej kompaktnej škatuli nad ktorou treba chvíľu laborovať, nakoľko sa do nej stane viac než sa zdá. Jej obsah bol nasledovný:
- HTC P4350
- nabíjačka
- batéria
- dátový USB kábel
- 1x stylus
- slúchatka
- púzdro
- 2x CD ROM
- anglický tlačený manuál a príručka pre rýchly štart
K samotnému baleniu som nemal väčšie výhrady, čo ma troška sklamalo je že som našiel pribalený len jeden stylus – ide o vec ktorá sa bohužiaľ stráca. Inak samotný stylus sa v ruke drží dobre aj dlhšia práca s ním je pohodlná. Púzdro je klasické horizontálne, viacmenej elegantné zo sponou na opasok. Nechýba na ňom logo HTC. Sluchátka používam pomerne často, ide o štandardné „štuple“ s mikrofónom pripájajú sa cez mini USB port (extUSB konektor). Cez ten istý sa pripája aj synochronizačný USB kábel, alebo nabíjačka. Samozrejme sa dá mať pripojenú vždy len jednu vec. K synchronizačnému káblu asi nieje veľa čo písať, tak isto aj k nabíjačke – tá je kompaktná, cestovné vyhotovenie. V balení mi chýbala aspoň nejaká „demo“ microSD karta s malinkou kapacitou.
Než som sa pre Heralda rozhodol premýšľal som aj nad inými zariadeniami. Čo ma utvrdilo sú veľmi príjemné rozmery a to 109 x 59 x 17 milimetrov. Svojou hmotnosťou 168 gramov zrovna nepatrí medzi najľahšie zariadenia. Na druhú stranu umocňuje to dojem, čo všetko sa do tak malého telefónu zmestí. Na prvý pohľad zariadenie pôsobí ako klasické PDA. Samozrejme mu dominuje 2,8 palcový TFT LCD dotykový displej s rozlíšením QVGA (240x320 bodov) a zobrazí 65 536 farieb. V strede nad ním je umiestnené sluchátko a dve LED diódy. Ľavá informuje o pripojení ku GSM sieti (svieti na zeleno), prípadne nabíjaní (oranžovo). Pravá zase o zapnutí WiFi a/alebo Bluetooth (zelená a modrá farba). Pod displejom sa na prednej strane nachádza logo výrobcu a sada tlačidiel – ich funkcie sa dajú softvérovo meniť. Ja som im ponechal tie štandardné ako prijatie a ukončenie hovoru, dve klávesy pre aktuálne menu, WinKey a OK. V strede sa nachádza potvrdzovacie tlačidlo a okolo neho štvorsmerové. Celá táto navigačná časť je troška vyvýšená. Klávesy (okrem navigačných) sú decentne podsvietené na bielo. Spodná časť zariadenia skrýva mikrofón, spomínaný extUSB konektor a uzamykacie tlačidlo na otvorenie zadného krytu. Na ľavej strane P4350 nájdeme tlačidlo pre fotoaparát, posuvné ovládanie hlasitosti a slot pre microSD kartu. V ľavom dolnom rohu je aj kolík na šnúrku. Na opačnej pravej strane sa nachádzajú dve tlačidlá – jedno aktivuje manažéra sieťových pripojení, druhé hlasové vytáčanie či hlasové poznámky. Pravá spodná časť ukrýva aj stylus. V hornej časti sa nachádza zapínacie tlačidlo. Je na úrovni okolitých plôch ako všetky ostatné. Takže nedochádza k ich náhodnému stlačeniu. Tak sme sa dostali až k zadnej časti, tá je z veľkej časti plochá, dole sa nachádza len logo HTC, v hornej časti je plocha mierne vystúpena, je tu vidieť gumený kryt pre externú anténu, umiestnenie reproduktora a dvojmegapixlová kamera zo zrkadielkom. Celá časť je mierne vystupená a vždy dochádza k jej kontaktu s plochou na ktorej je položená. Po odstránení zadného krytu nájdeme miesto pre SIM kartu a batériu (Li-Ion, 1130 mAh). Každý milimeter je očividne naplno využitý.
Samostatnou kapitolou je vysúvacia QWERTY klávesnica, ku ktorej sa dostaneme posunutím celej vrchnej časti doľava. Stačí prekonať miernejší odpor asi do jednej tretiny, ďalej si displej pomôže už sám. Pôsobí to celkom profesionálne a ani po polročnom používaní niesu badať nejaké známky opotrebenia či oslabenia mechanizmu. Pozdáva sa mi aj spracovanie klávesnice. Tá je podsvietená na bielo, funkčné tlačidlá na modro čo urýchľuje orientáciu. Nachádzajú sa tu ak dve tlačidlá pre aktuálne menu, dve diódy – jedna signalizuje stlačenie CapsLock a druhá stlačenie funkčného modrého klávesu. Inak veľkosť tlačidiel je rovnaká, len medzerovník je veľký za dvoch a rohové sú zaoblené. Inak pre úplnosť je všetkých kláves 39. Na klávesnicu si treba zvyknúť, no práca s ňou je pohodlná a po čase sa dá do toho dobre dostať. Písanie je rýchle, zariadenie je svižné a ani hrubšie prsty niesu problémom čo viem asi najlepšie. Pár krát som si všimol, že klávesa „N“ potrebuje silnejšie stlačenie, nepokladám to za nejakú vadu. Až teraz som si uvedomil ako často sa toto písmenko používa.
Čo sa týka tiež hardvérovej stránky no zostáva to očiam ukryté je srdce tohto zariadenia - procesor Texas Instruments OMAP850 taktovaný na 201MHz. Rovnaký procesor poháňa napríklad aj starší model HTC P3300 s kódovým označením Artemis. HTC P4350 má 64MB RAM a 128MB FlashROM. Nieje to zrovna najviac ale myslím, že stále štandard. Herald podporuje GSM siete 900, 1 800, 850 a 1 900 MHz. Telefón zvláda EDGE a GPRS triedy 10 (4/2) zvláda pripojenie cez Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Ako som spomínal tak Herald má integrovaný fotoaparát s maximálnym rozlíšením 1 600 × 1 200 pixelov.
Ako operačný systém je použitý Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition. Od Microsoftu tu nájdete ešte Windows Media Player a Pocket MSN s MSN Messengerom. Okrem toho kancelárske aplikácie Word, Excel a PowerPoint. Nechýba pocket verzia Adobe Readera na prezeranie PDF. HTC dodáva aj pár kúskov softvéru zo svojej kuchyne ako napríklad HTC Smart Dial. Táto aplikácia dokáže vyhľadávať a vytáčať mená v zozname už po zadaní prvých písmen v mene – nesmierne užitočné. Poteší aj utilitka s výstižným názvom ZIP pre prácu s komprimovanými archívmi.
Po šiestich mesiacoch používania HTC P4350 som zo zariadením maximálne spokojný, používam ho denno denne: telefonovanie, SMS správy, pripojenie na internet (čítanie mailov cez IMAP a sem tam OperaMini), instant messaging cez iCQ, kalendár a pripomienky, budík, poznámky. Kedže zariadenie nemá GPS občas spúšťam aj mobilnú verziu Google Maps, integrovaný fotoaparát je za dobrých podmienok použiteľný. Prehrávanie MP3, či filmov a čítanie elektronických kníh je dosť v pohode. V nevyhnutných prípadoch je možné PDA použiť na pripojenie k vzdialenej ploche cez RDP protokol, sem tam som použil aj Putty pre vzdialený SSH prístup. Pridaním pamäťovej karty a jednoduchej aplikácie sa telefón premení na externý USB kľúč. Očividne sa som mnov toto zariadenie nenudí a ja sa nenudím s ním. Pred rokom stál Herald niečo vyše 22 tisíc, v súčastnosti je cena polovičná – v júny som zaň dal 17 tisíc. V článku som určite nespomenul všetko, tak isto už pripravujem spoty o mojich obľúbených aplikáciach ale to až nabudúce.