Miko spáchal recenziu na jeho nový Siemens CXT65 a tu je (: Ešte by som podotkol, že fotky vznikly počas jazdy medzimestkým autobusom, takže kvalita je poslabšia...

CXT65 je jedným z posledných modelov 65radu od Siemensu. Ide o úpravu typu CX65, ktorú uskutočnil T-Mobile, aby mu telefón „sedel na mieru“. S CX65 je „téčko“ takmer zhodné. Rozdiely medzi nimi môžem spmenúť len tie, ktoré sú vidieť, lebo s CXkom som tú česť zatiaľ nemal. Na prvý pohľad je iná klávesnica. Pri CX sú všetky klávesy tesne vedľa seba, CXT má medzi jednotlivými radmi, či skôr stĺpcami kláves vložené sivé pásy. Taktiež sa odlišuje „super klávesou“ nad stredným radom, ktorá „umožní“ z akejkoľvek pozície v menu naštartovať dátové spojenie. Celkovo si myslím, že pozmenený kryt CXT65 pôsobí modernejšie ako u CXka. Takže stučný opis: CXT65 je telefón strednej triedy s odpovedajúcimi funkciami. Vzhľadu prednej strany dominuje veľký displej s rozlíšením 132 ´ 176 bodov, čo je v tejto triede telefónov najviac (prekonáva napríklad aj drahšiu T630ku, ktorá má 128 ´ 160). Moderne tvarovaná klávesnica zaujme prelínaním sa úrovní kláves v horizontálnom smere. Jednoduchšie povedané, vďaka tomu, že klávesy nie sú v jednej výške ľahko trafíte tú správnu aj keď sú pomerne malé a blízko seba. Hlavným ovládacím prvkom je malý „kniplík“, ktorý umožňuje pohyb v štyroch smeroch a zároveň funguje aj ako klávesa. K jeho citlvosti, čo sa týka pohybu nemám výhrady, horšie je to, ak ho stlačite a očakávate vždy 100% reakciu telefónu. Citlvosť na stláčanie za moc teda nestojí. Nad displejom sa nachádza dvojica diód, firemne pomenovaná Dynamic Light. O ich funkcii poviem niečo neskôr

Zadnej strane krytu dominuje objektív integrovaného VGA fotoaprátu, pod ktorým sa nachádza štýlové kovové leštené „zrkadielko“. Spočiatku som si myslel, že ide len o estetický prvok, no pri fotení samého seba som prišiel na to o čo vlastne ide: to čo vidíte v tomto „zrkadielku“ aj vyfotíte, čiže ide vcelku o užitočnú srandičku. Nad objektívom foťáku je ešte konektor na externú anténu. Na ľavej strane krytu je infraport a dole už klasicky siemensácky jediná univerzálna „zástrčka“. Do tej môžete zasunúť napr. USB kábel na prepojenie s PC, hands-free alebo nabíjačku.

Teraz niečo o funkciách a vlastnostiach CXT65. Vyzdvihol by som nadpriemernú pamäť telefónu – 10.3 MB. Je síce z polovice zaprataná rôznymi MMSkami, animáciami a inými somarinami od výrobcu, čo ale nepotrebujete nie je problém vymazať. Mimo tejto formátovateľnej pamäte má CXTéčko k dispozícii pamäť na1000 miest v adresári, na 100 SMSiek a na 1000 záznamov v kalendári. Vcelku slušná kapacita. Pochvalu si zaslúži aj TFT displej, ktorý je dobre čitateľný aj pri silnejšom svetle. Celkovo ponúka 11 riadkov, čo v praxi znamená, že celú SMS máte zobrazenú naraz a ešte zostávajú k dispozícii riadok hore pre info a dole pre pripravené funkcie.

Integrovaný fotoaparát hodnotím tiež pozitívne. Fotí v štyroch veľkostiach (max. je 640 na 480 bodov), má pomerne krátku pripravovaciu dobu a fotí celkom rýchlo. Pred fotením si môžete nastaviť jas aj zoom. Priemerný obrázok v najväčšej veľkosti má veľkosť okolo 50KB, takže takých 100 fotiek v pohode do CXT65 natlačíte. Dobre je prepracované aj prehliadanie obrázkov, kde ich máte zobrazené v podobe malých náhľadov. Po vybratí obrázku si ho môžete zväčšiť a pohybovať sa po ňom, takže hneď zistíte, či je fotka vydarená a oplatí sa ju „skladovať“. Pomerne široké zorné pole a celkom dobré zaostrenie na blízko (cca na 15 cm) hodnotím tiež pozitívne. Zaujímavá aplikácia je PhotoEditor. Je síce pomalá, ale umožní vám základné úpravy nafotených obrázkov, či už orezávanie, menenie jasu, otáčanie a rôzne filtre. Foťák dokáže natáčať aj krátke videosekvencie so zvukom, čo v tejto triede telefónov nie je vôbec bežné. Kvalita 12 snímkov za sekundu je primerená. Takisto môžete nahrávať aj iba zvuk. Dĺžka nahrávky samozrejme závisí od momentálnej voľnej pamäti. Škoda len, že spúšťou aparátu je ten nešťastný necitlivý joystick...niekedy vám kvôli nemu určite unikne jedinečný záber... Fotoaparát a všetky funkcie s ním súvisiace sú podľa môjho názoru prepracované veľmi dobre.

Možnosť prepojenia s PC a tým archivácie obrázkov a dát umožňuje buď GPRS, IrDA alebo USB kábel. GPRS neprevádzkujem, no z viacerých zdrojov sa mi donieslo, že spojenie je nestabilné a často samo od seba padá. IrDu som skúšal-dá sa povedať, že funguje štandardne – 200 KB videozáznam trvá prekopírovať asi minútu (to bol iba odhad, možno je to menej:-). Niektorí vytýkajú telefónu absenciu Bluetooth, ale myslím si, že vzhľadom na zameranie CXT65 to nie je vážny nedostatok. Vráťme sa k spomínaným Dynamic Lights. Podľa mňa je to úplná zbytočnosť a vôbec ich nepoužívam. Ide o dve štýlovo tvarované diódy, ktoré majú plno rôznych režimov a nastavení ako a pri akých príležitostich majú blikať. V položke Nastavenia je im venovaná celá jedna rozsiahla vetva menu. Mňa nezaujali - je to ale subjektívne.

Presuňme sa ale k menej pozitívnym stránkam CXT65. Batéria 750 mAh vydrží pri aktívnom používaní telefónu asi 3 dni, čo nie je najviac. Ak telefón používate rozumne, tak asi 5 dní. Nabije sa však už za 2 hodiny. Najväčšie výhrady mám ku kombinácii pomerne tvrdej klávesnici s vŕzgajucou konštrukciou telefónu. Z diaľky síce telefón vyzerá, kultivovane a pevne, no pri práci s ním zistíte, že ide o štandardný siemensácky „bakeliťák“. Pri písaní SMS je to naozaj niekedy počuť. Hlavné klady a zápory v menu telefónu. Za užitočnú považujem zložku Moje Súbory, kde máte prehľadne usporiadané všetky súbory, ktoré sa nachádzajú v spomínanej 10.3 MB pamäti. Možno tu s nimi pracovať ako v počítači-vytvárať nové zložky, presúvať, kopírovať, premenovávať, mazať, zoraďovať, hľadať a zísťovať si info o všetkých súboroch. Do tejto pamäti je možné si presúvať aj SMS-vytvoriť si SMS archív. Pohyb v menu niekdy rýchlostne zaostáva za tým ako rýchlo pohybujete z „kniplíkom“ a klikáte. Hold nie je to počítač... Menu obsahuje obrovské množstvo možností práce s MMS, s nastaveniami, organizérom, adresárom atď (tak ako dnes už každý telefón). Spomínaný adresár je treba odlíšiť od telefónneho zoznamu. Do adresára si totiž o osobe môžete uložiť obrovské množstvo údajov (viacero tel. čísel, adresu, fax, mail, ICQ, dátum narodenia, fotku, zamestnanie atď). Telefón poskytuje 8 profilov a štyri témy grafiky. Za užitočné považujem takú drobnosť ako nestavenie intenzity osvetlenia displeja pre jednotlivé profily. Pri náhlej zmene svetelných podmienok nemusíte nikde hľadať, kde sa nastavuje osvetlenie, len si prehodíte profil.

Menu má aj svoje muchy. V prvom rade je to malá šipočka v ľavom dolnom rohu, ktorá vám pri „stand by“ ukazuje zmeškané udalosti. Často je naozaj neviditeľná. Myslím, že text cez celý displej „Jeden zmeškaný hovor“ á la Nokia je efektívnejší. Už klasický siemensácky nedostatok je veľmi komplikované nastavenie melódií pre jednotlivé profily. U CXT65 to nie je inak. V profile si síce zvolíte zapnutie zvonenia aj jeho hlasitosť, no melódiu si musíte zvoliť v inej položke - Zvonenia. Vyberete si melódiu a tá sa vám uloží do práve aktivovaného profilu. Zmätočne pôsobí ak si následne v položke Profily chcete zmeniť jej hlasitosť a ozve sa vám úplne iná melódia ako máte nastavenú. Je to fakt blbé, ale melódie, na ktorých si skúšate a nastavujete hlasitosť sú pevne dané, aj pre volania, aj pre SMS. Jednoducho povedané Profily príliš nespolupracujú so Zvoneniami. Ďalšou podľa mňa chybou je to, že SMS sa po prečítaní nepresunie do Prijatých správ, ale straší celý deň v zložke Prijaté spolu s neprečítanými správami a neprijatými hovormi. Do Prijatých správ sa presunie až keď nasledujúci deň zapnete ráno telefón (možno ide o môj osobný postreh, niekomu to vôbec nemusí vadiť). Celkovo je menu spracované prehľadne, no telefón má chuť s vami stále komunikovať – na všetko, čo chcete spraviť sa kontrolne pýta a keď to spraví ešte vám to aj oznámi, že to úspešne zvládol – sympaťák je to, ale trochu to zdržuje.

Hodnotenie Siemensu CXT65 je podľa mňa jednoznačne pozitívne. Je to telefón s kvalitným a veľkým displejom, veľkou pamäťou, kvalitným fotoaparátom (chýba len blesk) a sympatickým dizajnom. Síce občas vŕzga a býva trošku spomalený, ale zhruba za 8500 sk ide o dobré rozhodnutie.