Vlog


Sleduj ma


Twitter


Red Hat Enterprise Linux a Docker

Pokiaľ ste používali Docker na Windows alebo macOS, tak prakticky do nedávna neexistoval spôsob ako ste mohli spustiť kontajnery s Red Hat Linuxom. Vo svete linuxových distribúcii to nebolo o nič lepšie – takýto kontajner bol k dispozícii len pre Red Hat Enterprise Linux.

Samozrejme ste mohli používať Fedoru alebo CentOS, no nie vždy to je úplne žiaduce. Na konferencii Red Hat Summit 2019 bol oznámený projekt Red Hat Universal Base Images (UBI), ktorý práve toto rieši. Ide o základné oficiálne imidže s touto distribúciou.

Base images sú dostupné v troch prevedeniach a to Minimal, Standard a Multi-service. Rozdiel medzi nimi je v nainštalovaných nástrojoch a možnosti behu viacerých aplikácii v jednom kontajneri. Okrem nich sú pripravené obrazy aj s behovým prostredím pre jazyky ako PHP, Ruby, Python a okrem nich .NET, JDK a node.js.

Ako sa teda k nim dostať? Treba použiť Red Hat Container Registry na to určené, výpis všetkých dostupných images získate príkazom

docker search registry.access.redhat.com/ubi

Spustenie kontajnera je potom už celkom jasné

docker run -it --name rh8 registry.access.redhat.com/ubi8 bash

Verziu si môžete skontrolovať príkazom cat /etc/redhat-release. V Dockerfile odporúčam inštalovať balíčky s parametrom yum --disableplugin=subscription-manager.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Microsoft kúpil tvorcu Flatcar Container Linux

Koncom apríla spoločnosť Kinvolk, ktorá je tvorcom distribúcie Flatcar Container Linux bola odkúpená Microsoftom. Flatcar Container Linux sa profitova

Čo sa stalo s CentOS a prečo vzniká Rocky Linux

Zdá sa, že kamarádenie sa projektu CentOS s Red Hat, ktoré bolo oznámené v roku 2014 sa nevyplatilo. Projekt CentOS, alebo ešte lepšie povednané rovno

GitHub spustil Container Registry

V marci tohto roku skončil najväčší balíčkovací systém npm v rukách GitHub-u, alebo presnejšie povedané Microsoftu. Druhým najpopulárnejším je Docker.

Publikované 11.06.2020
TOPlist TOPlist