Pokiaľ ste používali Docker na Windows alebo macOS, tak prakticky do nedávna neexistoval spôsob ako ste mohli spustiť kontajnery s Red Hat Linuxom. Vo svete linuxových distribúcii to nebolo o nič lepšie – takýto kontajner bol k dispozícii len pre Red Hat Enterprise Linux.

Samozrejme ste mohli používať Fedoru alebo CentOS, no nie vždy to je úplne žiaduce. Na konferencii Red Hat Summit 2019 bol oznámený projekt Red Hat Universal Base Images (UBI), ktorý práve toto rieši. Ide o základné oficiálne imidže s touto distribúciou.

Base images sú dostupné v troch prevedeniach a to Minimal, Standard a Multi-service. Rozdiel medzi nimi je v nainštalovaných nástrojoch a možnosti behu viacerých aplikácii v jednom kontajneri. Okrem nich sú pripravené obrazy aj s behovým prostredím pre jazyky ako PHP, Ruby, Python a okrem nich .NET, JDK a node.js.

Ako sa teda k nim dostať? Treba použiť Red Hat Container Registry na to určené, výpis všetkých dostupných images získate príkazom

docker search registry.access.redhat.com/ubi

Spustenie kontajnera je potom už celkom jasné

docker run -it --name rh8 registry.access.redhat.com/ubi8 bash

Verziu si môžete skontrolovať príkazom cat /etc/redhat-release. V Dockerfile odporúčam inštalovať balíčky s parametrom yum --disableplugin=subscription-manager.