V „náručí“ spoločnosti RedHat skončí moja ďalšia obľúbená firma, naposledy to bola Ansible, ktorá vyvíjala rovnomenný nastroj pre konfiguračný manažment. Zaujímavé je, že produktovo nebola stále hlboko začlenená do ďalších produktov a naďalej si žije vlastným životom. No a teraz teraz k nim pribudne CoreOS.

Spoločnosť CoreOS vznikla v roku 2013 a jej najznámejším produktom bola asi rovnomenná minimalistická linuxová distribúcia, ktorá sa časom premenovala na Container Linux. CoreOS sa silno zameriavala na otvorenosť a preto na jej konte je viac ako stovka ďalších zaujímavých projektov. Stačí spomenúť vlastný kontajnerový démon rkt, alebo store etcd ktoré je základom aj ďalších systémov, ďalej flannel, dex, Clair a mnohé ďalšie.

wide

CoreOS formovalo veľa prístupov ku kontajnerovému prostrediu, ktoré sú teraz samozrejmosťou. Zatiaľ čo väčšina spoločností ešte na linuxové kontajnery pozerala cez prsty sa snažili nájsť riešenia na najčastejšie problémy ako siete, bezpečnosť a aktualizácie. Samozrejme sa mi páčila ich otvorenosť a moderný prístup k vývoju.

Poznámky z CoreOS Fest 2016 v Berlíne

CoreOS stoji aj za Tectonic, čo je samostatná firma ktorá prepája Kubernetes a Container Linux. V nej má podiel napríklad Google. Tectonic má veľmi pekný grafický inštalátor pre K8s ak si na CLI netrúfate. Okrem toho spolupracuje aj s ďalšími spoločnosťami.

Je jasne, že všetka tá paráda niečo stojí a CoreOS ako startup už dlhšiu dobu bol súci na predaj. Na jednu stranu som rád, že to je práve RedHat, ktorý si na open-source zakladá avšak zároveň dúfam, že CoreOS ďalej prežije a nebudú jej nápady len rozobraté do existujúceho portfólia nového majiteľa.