Spomínam si dosť rokov spätne na bannerovú kampaň, ktorá bola všade. Bola veľmi otravná, no vidíte ako mi ostala v pamäti. Zároveň si dovolím tvrdiť, že sa stala istým štandardom v emailingových riešeniach.

Najmä keď začínate so zbieraním kontaktov a prvou kampaňou tak veľmi poteší, že je zdarma. Sledujete na mobilných aplikáciach aký mala úspech a ste z toho veľmi happy. O pár mesicov sa budete tomu smiať, lebo to boli malé čísla. No už tam máte vytvorene svoje listy, je to všetko veľmi pekné a intuitívne, ale začnete spadať do množstva, kedy je už nutné začať platiť (ak riešite nejaký online biznis tak z tohto setupu balíčkov si môžete brať príklad). A to už môže byť bolestivé.

Aké sú teda možnosti?

  • poobzeráte sa po konkurencii, ktorá robí to isté ale za menej peňazí
  • ste veľká firma, máte vlastnú infraštruktúru z ktorej zvládnete takéto maily odosielať. Zároveň si viete poradiť s delistovaním z blacklistov a podobne
  • nakódite si niečo vlastné, prípadne skúsite opensource ako phpList
  • skúsite Sendy

No asi som mohol povedať na začiatku, že toto je článok o Sendy. Ale tak už viete. Každopádne o čo ide? Dalo by sa povedať, že o hybrid služieb. Sendy je systém napísaný v PHP a používa MySQL, takže toto riešenie rozbeháte na väčšine hostingových služieb, prípadne na VPS.

Sendy odosiela maily cez Amazon Simple Email Service (Amazon SES) čo je služba určená práve na odosielanie mailov. Veľkého množstva mailov za veľmi nízku cenu. Orientačne to vychádza na dolár za 10 tisíc mailov. A to je už slušný rozdiel. A ak máte EC2 inštanciu, tak máte 2000 odoslaní zdarma.

Send newsletters, 100x cheaper

Späť k samotnej aplikácii, tú je nutné nastaviť tak aby sa vedela spojiť s Amazon SES – návod je veľmi pekne spracovaný a nie je čo pokaziť. Sendy má ale tiež isté obmedzenia. Vie poslať približne 10 tisíc mailov za jeden deň. Za skript na stiahnutie sa platí jednorázovo 59 dolárov za doménu. To možete brať ako napríklad za firmu, kampaní (produktov) si ale môžete vytvoriť koľko chcete. No a potom sú tu sumy za odosielanie mailov tak ako som písal vyššie, čo je teda individuálne.

Sendy má jednoduchý HTML editor na tvorbu mailov, vie ponúknuť základné štastistiky s informáciami o preklikoch, odhlásených odberateľoch a podobne. Osobne toto riešenie odporúčam každému, kto sa radí do toho segmentu, že free plán už nestačí no nechcem ešte veľmi platiť za 50 tisíc odoslaných mailov.