Nie je to prevrat ale... Posledné dni sa vo vodách Slovenského internetu točili okolo štyroch písmeniek a to S. O. Z. A. Ide o Slovenský ochranný zväz autorský – občianske združenie, ktoré má posvätenie od štátu vyberanie autorských poplatkov a ich vyplácanie späť autorom.

Všetko to začalo pokutou pre stránku www.220.sk – za to, že na tomto webe jej autor zverejňoval embedované videá zo služby YouTube. SOZA si zákon vykladá po svojom a preto to považuje za ďalšie šírenie chráneného obsahu. Vôbec nikoho nezaujímalo kde je obsah umiestnený a kto ho vlastne sprostredkováva. Už vôbec nie, že samotné nahranie obsahu na server Google je právne ošetrené a ak chce autor zakázať jeho embedovanie tak môže.

Pokuta sa má platiť paušálne podľa hodín záznamu. Áno je to celé na hlavu no SOZA to myslí smrteľne vážne. Vlnu nevôle vyvolal až zostrih z Rádia_FM, kde bol tento problém riešený a priestor na vyjadrenie dostali ako hudobníci, ktorých SOZA zastupuje tak aj vlastník webu 220.sk a aj SOZA.

Týmto sa začalo bombardovanie Facebook stránky SOZA videoklipmi, vznikla anti stránka ktorá toto združenie paroduje – SOVA. Jej autor alebo autori odviedli fantastickú prácu. Ďalším bojiskom boli blogy a aj Twitter. Na blogoch sa popísalo napríklad toto:

Ďakujem ti SOZA za zakúpenie voza…
Ako uvažuje Youtube o autorských právach
Hyperaktívny link – z lásky k Tebe, SOZA
Ďakujem Ti SOZA :) A just nezaplatím.
SOZA zaplať!
Internetové absurdnosti a la SOZA
SOZA nechápe, že YouTube je hlavne o voľnom zdieľaní
Ochranné autorské zväzy sú zastaralé
90bpm.sk vs. SOZA - vyjadrenie

Paradoxom je, že média celú túto kauzu odignorovali a zareagovalo len dsl.sk a zive.sk. Ako by vyčkávali na oficiálne vyjadrenie alebo sa balí zapojiť.

SOZA dnes vydala prehlásenie, podľa ktorého embedovanie z iných stránok nie je porušením autorských práv:

V prípade hypertextového odkazu a embedovacieho kódu odkazujúceho na server iného prevádzkovateľa, ide v princípe o informáciu pre používateľa webovej stránky, kde je daný videoklip umiestnený. V takomto prípade nejde o verejný prenos, ale o sprístupnenie autorského diela z pôvodnej webovej stránky. V tomto prípade licencia SOZA nie je potrebná.

Odporúčam prečítať celé vyjadrenie – na ten sa dostanete cez hyperaktívny link - ak teda dokážete otvoriť .DOCX dokument v ktorom je uverejnené. Riaditeľ SOZA sa pozastavuje nad agresivitou kampane, dokonca mám pocit, že sa chce hrať na urazeného. Príde mi to smiešne.

Tu by sa mohlo zdať, že je vyhraté a SOZA sa zľakla. Ja si naopak myslím, že ide o najvhodnejší čas na vyvolanie diskusie okolo samotného autorského zákona a aj existencie niečoho ako je SOZA.

Napriek tomu, že ide o neziskové občianske združenie tak sa veľkosťou organizačnej štruktúry a počtom zamestnancov vyrovná takmer strednej firme. Ako je toto možné? Ďalej nechápem ako si môže SOZA vykladať zákon po svojom a navrhovať si poplatky za čo ju napadne. Napríklad viete, že z dovezených prázdnych médii (napr. CD) by ste jej mali odviesť poplatok?

Som rád, že táto kauza donútila ľudí si preklikať ich web a poslúžila ako osveta. Toto už nie je zdvihnutý prst nad novelou autorského zákona, to je vztýčený prostredník 21. storočiu nakoľko tento zákon je v žalostnom stave.