Vlog


Sleduj ma


Twitter


SOZA vracia úder – chce výpalné za verejné recitovanie a spievanie detí

Po roku to tu je opäť. SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský - Občianske združenie), ktorá vyberá výpalné (pri ich spôsobe a praktikách to nemôžem nazvať inak) sa opäť hlási o slovo. Naposledy mala zálusk na embedované videá, to sa im ale neprepieklo a bola kvôli tomu menšia revolúcia, alebo povedané inak, podvolili sa tlaku verejnosti.

Ak ste si už mysleli, že Repčík aj s jeho CD-čkami skončil na smetisku digitálnych dejín, tak ste sa mýlili rovnako ako ja. Dnes ráno začala Facebookom kolovať Faktúra na bezdôvodné obohatenie. Je vystavená na 62,40 EUR a má ju zaplatiť obec Pohorelá za vystúpenie detí ku Dňu matiek a na Mikuláša.

Najprv som si myslel, že mali nejaký podmaz, alebo im nejaká ta pesnička „ušla“. Vôbec nie – faktúra je za spievanie a recitovanie detí – potvrdil to človek z obecného zastupiteľstva pre zive.sk. Naviac malo ísť o reprodukciu folklórnej hudby na ktorú sa pazúry SOZA nevzťahujú. Obec zaplatiť odmieta, bude sa aj súdiť.

Dokonca bolo spomenuté, že podobné faktúrky chodia aj ďalším obciam. Na mňa to zase pôsobí tak, že SOZA sa opäť pustila na tenký ľad a bezdôvodne sa chce obohacovať. Aj pri predchádzajúcej kauze pýtala peniaze po subjektoch, ktoré boli dosť malé na to aby sa nechali zastrašiť a radšej zaplatili. Teraz sa odbavuje dokonca na deťoch. Takže ako napísal JuRoot – pozor kto vás bude počúvať keď si najbližšie budete spievať. Udavač, udavač.

Pred rokom som hovoril, že toto združenie v súčasnej dobe nemá absolútne čo hľadať. Dokonca sa vtedy objavil názor, že SOZA nie je oprávnená vyberať žiadne pokuty. Ide o mimosúdne vyrovnanie. Nová kauza vyvolala opäť vlnu znepokojenia medzi ľudmi. Určite budem sledovať, čo sa bude ďalej diať.

Ako to pokračuje ďalej? Čítajte v tomto článku.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

3x a dosť SOZA!

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) opäť pochybil. Poplatky za stužkové nemá právo vyberať, do kauzy sa vložil aj minister kultúry - podujatia pre

Riaditeľ SOZA a nepríjemné spomienky na stužkovú

Pomaly som si dosŕkal čaj a poberal sa spať, keď v tom ako blesk z čistého neba riaditeľ SOZA pustil do sveta nový post na jeho blogu. Ten založil len

Kauza SOZA vs. deti pokračuje

Koncom minulého týždňa sa objavila správa o faktúre pre obec Pohorelá. Samotnú zápletku nebudem opakovať – môžete si ju prečítať v predchádzajúcom člá

Publikované 31.05.2012

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist