Aj Slovensko sa konečne dočkalo a má službu ktorá tu roky chýbala. Resp. ona tu bola už skorej, ale nie zrovna za príjemnú sumu. Ako teda charakterizovať Spotify? Ako online požičovňu hudby. Využívaním tejto služby získavate prístup k streamu hudby, ale aj hovoreného slova. Čiže nejde o službu, ktorá priamo predáva hudbu ale jej stream.
Vo free verzii získava užívateľ plnohodnotný prístup ako cez web klienta tak aj napríklad desktopového klienta. V nepravidelných intervaloch je „obťažovaný“ reklamnými vstupmi. Tie z počiatku nevadia, lebo majú informačnú hodnotu – ako zdielať playlist, ako si vytvoriť vnorený playlist a podobne.
Silné benefity prináša aj platená prémium verzia. Zbavíte sa reklamy a k hudbe bude možné pristupovať offline. To znamená, že hudbu je možné uložiť zariadenia a prehrávanie nevyžaduje prístup k internetu. Hodí sa najmä na cestách, v lietadle a podobne.
V sobotu počas celodenných predvianočných nákupov mi došla batéria v iPode. Vytiahol som mobil, nainštaloval aplikáciu a na low-end mobilnom pripojení od O2 som streamoval niekoľko hodín bez jediného zaváhania. Pred pár rokmi by mi to prišlo ako utopia.
Tie pozitívne veci by som chcel ukončiť cenou. Tá je naozaj úplne luxusná a v porovnaní s okolitými krajinami v ktorých Spotify pôsobí viac ako zaujímavá – 5,99 eura. Myslím, že za takýto mesačný poplatok sa už nikto nemá na čo vyhovárať a dá sa dostať k väčšine hudby. Pred kúpou je možné si mesiac testovať Premium účet. Následne si služba v mesačných intervaloch bude stŕhať peniaze z kreditky alebo PayPal.
Množstvo hudby je najčastejší argument pri porovnávaní takýchto služieb. Predsa len nie každý si ulieta na mainstreame, prípadne obľubuje lokálnych interpretov. Z mojich krátkodobých skúseností je situácia taká, že mojich prvých TOP 100 interpretov na last.fm som si vyhľadal v pohode, následne začal ich počet upadať. To ale neprekáža, lebo ak si človek k tejto službe sadne začne objavovať nové a nové veci.
Napriek tomu, že služba sa rozrastá tak je stále vo finančnom mínuse. Ťažké srdce na ňu majú aj samotní interpreti. Vyplácané tantiemy sú drobné, k čomu sa už vyjadril aj Thom York. Spotify ma celosvetovo asi 6 miliónov platiacich užívateľov – za službu si platí asi každý piaty.
Spotify mám všade – mobil, tablet aj notebooky, no v priebehu minulého týždňa som si všimol, že mi laguje sieť. Nič podobné som doteraz u môjho providera nepostrehol, čakal som hardvérový problém no nakoniec po chvilke hľadania sa ukázalo, že problémom by mohlo byť samotné Spotify. To totiž funguje ako P2P klient – hudbu, ktorá je v cache je priamo zdieľaná ďalším používateľom tejto streamovacej služby. Na jednu stranu je to pre poskytovateľa fajn, lebo ma nižšiu réžiu na zdroje. No samotný užívateľ nemá možnosť takéto chovanie príliš ovplyvniť.
P2P klient sa preberal už aj v článku na lupa.cz aj s niekoľkými odporúčaniami ako nastaviť Spotify klienta resp. prejsť na webovú verziu prehliadača.Ako to už býva každá služba má svoje pro aj proti, rovnako tomu je aj v tomto prípade.