Som vegán. Tak nejako by som sa predstavil ak by som bol, ale našťastie nie som. Nepozerám TV. To je čiastočne pravda – DVB-T, káblovku ani nič podobné už roky nemám. Ale TV áno a som pánom obsahu. Dlhé roky som používal Apple TV 2 (ATV2) a Fire Core dokiaľ sa ATV2 neporúčala do kremíkového neba.

Seriály, YouTube a videá zvyknem sledovať na druhom monitore ako podmaz. Nie vždy to je ideálne a stream do TV som riešil cez HDMI z Macbook-u, čo bolo otravné. Počas letného upratovania som v krabici vyhrabal Raspberry Pi a odložil si ho bokom, že veď na jeseň sa k nemu dostanem a s niečim sa pohrám.

Ide o model z roku 2011 takže už sa s ním veľa vody namútiť nedá, slabučké CPU a máličko RAM. Tak padol nápad rozbehať tam nejakú multimediálnu distribúciu. Nostalgicky som si spomenul na ohavné XBMC, ktoré sa medzičasom stihlo premenovať na Kodi.

Skúsil som OpenELEC, ktoré sekalo a Raspi nestíhalo. Potom som zistil, že aj z neho existuje fork v podobe dynamickejšie fungujúceho projektu LibreELEC. Tak isto žiadna sláva. Už som išiel zahodiť Raspi do koša, keď som ako jednu z posledných možností skúsil OSMC. A mám ho doteraz.

OSMC nie je žiaden zázrak, opäť je to pozliepaná linuxová distribúcia z open-source aplikácii a nástrojov. Tvorcovia si ale dali námahu a spravili pekné a minimalistické rozhranie a ovládanie, aj keď keď to opäť naskinované Kodi resp. XBMC. Dostať na kartu OSMC je pomerne jednoduché, návod je v podstate univerzálny pre akúkoľvek distribúciu, ktorú chcete dostať na Raspi. Takže poďme na to.

Ako na inštaláciu OSMC na MacOS

Používam terminál, sila zvyku. Najprv treba identifikovať SD kartu.

# diskutil list | grep -v disk0 | tail +2

V mojom prípade je to /dev/disk4 resp. disk4

/dev/disk4 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:     FDisk_partition_scheme                        *8.0 GB     disk4
   1:             Windows_FAT_32 NO NAME                 254.8 MB   disk4s1
   2:                      Linux                         7.7 GB     disk4s2

Odmountujem kartu

# diskutil unmountDisk /dev/disk4

Kontrola či je všetko OK

Unmount of all volumes on disk4 was successful

Premazávam zavádzač, toto je veľmi podstatné najmä ak ste predtým s SD kartou experimentovali. Stáva sa, že dáta sa skopírujú no systém nebootne.

Spomínal som, že v mojom prípade ide o /dev/disk4, keď ale treba robiť operácie na zápis tak sa použije rdisk4 resp. /dev/rdisk4, nejde teda o preklep.

# sudo dd if=/dev/zero of=/dev/rdisk4 bs=1024 count=1

Bude to rýchle

1+0 records in
1+0 records out
1024 bytes transferred in 0.000335 secs (3056916 bytes/sec)

Teraz samotné kopírovanie image

# sudo dd if=/Users/alian/Downloads/OSMC_TGT_rbp1_20161031.img of=/dev/rdisk4 bs=4m

Hotovo

64+0 records in
64+0 records out
268435456 bytes transferred in 22.774005 secs (11786924 bytes/sec)

Ešte pre istotu

# sync

Diaľkové ovládanie

Teraz je možné SD kartu vložiť do Raspi a nabootovať. Teraz je možné pripojiť klávesnicu a myš a začať OSMC používať. Toto je samozrejme z používateľského hľadiska krok späť.

Veľa vecí v domácnosti ovládam cez iPad Mini. Je to pre mňa také obývačkové zariadenie, preto padlo ako prirodzené rozhodnutie používať ho ako ovládač aj pre OSMC. Aj tu sa dá spoľahnúť na dlhovekosť XBMC, ktoré ma už hotové komunikačné API a preto sa v Store dá nájsť veľa aplikácii pre iOS.

Sybu Kodi

Tu ale nasledovalo ďalšie trápenie po akej aplikácii siahnuť. Aj keď komunikácia prebieha po domácej Wifi, tak Raspi nespolupracuje a zvykne sa odpájať. Po nejakej dobe hľadania som skončil pri Sybu Kodi.

Sybu Kodi je stabilná aplikácia, sama o sebe nepadá a nezamŕza, čo je skôr výnimka. Funguje na iPhone a je dostupná aj pre iPad. Funguje autodiscovery, takže stačí byť na rovnakej sieti a ihneď sa s OSMC spáruje. No a hurá do používania. Kľudne skúste aj inú aplikáciu, ako smerodajný ukazovateľ vám môže poslúžiť posúvanie sa na časovej osi vo videu. Tu to funguje skvelo.

Prechádzanie archívu na Sybu Kodi

Záver

Setup teraz vyzerá tak, že Raspi mám napájané priamo z NAS. Naštartujem si ho pomocou Wake-on-LAN čo mi zároveň môže zapnúť aj TV, zase keď dostane signál cez HDMI. Používam kabeláž namiesto Wifi, to by bolo inak peklo. Výber pluginov pre OSMC nechávam na individuálnom výbere.

Celý setup je naozaj veľmi triviálny a zaberie možno jeden podvečer, ale následne netreba nič riešiť a cena blížiaca sa nule je naozaj lákavá.