Sú tomu len necelé dva týždne, čo som spomínal že Microsoft sa púšťa do kontajnerov – ich Nano Server príde spolu s Windows Server 2016. V tomto segmente je v podstate každý deň niečo nové, vznikajú nové projekty, nové firmy. Je úžasné byť pri tom a sledovať ako sa zrodil nový segment v IT. Pozadu nechce byť ani VMware, spoločnosť ktorá je lídrom vo svete virtualizácie.
Z jej pohľadu je to jasné – VMware ma odladený a stabilný bare metal hypervízor ESXi plus manažment no a nad tým snáď nekonečné portfólio služieb a produktov. Operating-system-level virtualization, ako už názov napovedá je virtualizácia na úrovni operačného systému – čiže mať treba OS, ktorého kernel bude použitý s image pre štart oddeleného prostredia – kontajneru. Image sú viacmenej jasné – môže ísť o čiste operačné systémy ako Ubuntu alebo CentOS, prípadne v nich môžu byť už nainštalované aj nejaké aplikácie.
Práve takýto univerzálny, minimalistický a ľahko upgradovateľný systém (nie len) VMware chýbal. Len pre upresnenie, na toto sa zameriava práve CoreOS, Project Atomic (RedHat) či Snappy Ubuntu (Canonical). VMware sa rozhodol ísť vlastnou cestou a ukázal Photon. Ide o maličkú RPM based distribúciu s triviálnym inštalátorom. Projekt je vyskladaný z open-source častí a je dostupný na voľné stiahnutie na GitHub-e, možete si zostaviť vlastné ISO alebo stiahnuť už zbuildované.
Čo sa týka kontajnerov, tak Photon bude podporovať ako Docker, tak rkt (CoreOS) a Garden od sesterskej spoločnosti Pivotal, je optimalizovaný pre vSphere a vCloud Air.
Spolu s projektom Photon Vmware spomína aj Lightwave, čo je opäť otvorený projekt. Je zameraný na access management pre kontajnery a microservices. Mal by zjednotiť prihlasovanie a správu prístupov naprieč celou infraštruktúrou pomocou SASL, OAuth, SAML, LDAP v3, Kerberos, X.509 a WS-Trust. Myslím, že Photon aj Lightwave budú často skloňované frázy najbližšie mesiace.