Čo by to bolo za blog s občasnými recenziami na knihy keby som tu nespomenul biografiu Steva Jobsa. Kniha, ktorá sa stala bestsellerom dávno pred jej vydaním. Samotný Steve zomrel len krátko po jej vydaní. Ešte pred ním uniklo niekoľko pikantností, ktoré sa do knihy mali dostať.

Aj keď Steve Jobs s autorom úzko spolupracoval výslovne ho žiadal aby sa ním nedal ovplyvniť a knihu napísal podľa seba. Vznikala dva roky na základe vyše 40 rozhovorov s Jobsom. Isaacson absolvoval aj stovku rozhovorov s jeho priateľmi, spolupracovníkmi ale aj rodinou či konkuretmi.

Napriek tomu, že o Jobsovi som už čo-to prečítal na nete, tak mám za sebou aj jednu „neoficiálnu“ biografiu. Preto som bol zvedavý, čo sa dostalo do tej oficiálnej – prípadne čo boli mýty a čo fakty. Po úvode sa začína – ako inak – detstvom. Pôvod Jobsa ovplyvnil na celý život, aj keď si to nie vždy pripúšťal práve to, že ho jeho biologická matka dala na adopciu ho ovplyvňovalo po celý jeho život.

Keďže Apple založil ako veľmi mladý od detstva a štúdii sa veľmi rýchlo dostaneme k legendárnemu vzniku tejto spoločnosti. Predtým nechýba spomenutie jeho cesty do Indie a práca v Atari. Ako som spomínal všetko to ale dostalo až s Apple I. Tu sa spomína aj Woz bez ktorého by to nebolo možné.

Už tu je vidieť rozdiel v technickom nasadení Wozniaka a zmysle pre obchod a dizajn, ktorý mal Jobs. Spomína sa aj jeho dcéra Lisa a správanie k Chrisann. To čo sa označuje ako skresľovanie reality či verbovanie Sculleyho.

Značná časť knihy je venovaná jeho odchodu a pomerom v Apple, jeho sústredení sa na NeXT a Pixar. V polovici knihy príde veľký návrat. Myslím, že až odtiaľto možno rátať veci, ktoré nie sú až taká ďaleká história a ktoré si vybavujem keď sa povie Steve Jobs: iMac, Apple Store, iTunes, iPhone, iPad atď. Každý produkt má svoju kapitolu, tak ako mal prirodzené miesto a načasovanie pre uvedenie.

Jobs tu nie je nijako prehnane vykresľovaný ako dokonalý človek – práve naopak. Veľmi často sa spomína jeho tvrdohlavosť, nulová empatia a tvrdosť. A to ku každému – priatelia, kolegovia aj rodina. Na druhú stranu sú tu opísané aj jeho romantické úlety, vzťah k deťom či neľahký boj s chorobou. Jobs mal vyhranený názor na politiku, veľa sa hovorí aj o drogách. Mal svoje miesto aj medzi celebritami, nie len technologického rázu.

Poslednú kapitolu netradične napísal on sám, po jeho smrti pôsobí dojemne a nadčasovo. Myslím, že Jobsov odkaz je veľký, málo kto dokázal zmeniť svet ako on.

Walter Isaacson je americký novinár a spisovateľ. Je autorom biografií ľudí ako Henry Kissinger, Benjamin Franklin alebo Albert Einstein. Pôsobil ako predseda správnej rady CNN alebo vedúci editor časopisu Time. Pokiaľ ste knihu nedostali posledné Vianoce od Ježiška je najvyšší čas po nej siahnuť, napríklad na abcknihy.sk.