Slovíčko webleg je tu s nami už desať rokov, prvý raz ho použil na svojom webe Jorn Barger. Aj keď za otca weblogu by sa mohlo uchádzať viacero ľudí, tak práve Jorn Barger uverejnil prvý spot 17. novembra 1997 a do konca roka nasledoval ďalší. Jorn píše doteraz a jeho weblog nájdete na adrese www.robotwisdom.com . Od týchto čias sa počet blogerov rozrástol a posledné prieskumy hovoria o vyše 110 miliónoch po celom svete. Už v roku 1999 začali vznikať služby ako OpenDiary.com, LiveJournal.com a Blogger.com, ktoré umožnovali začať písať každému. Vlastný vývoj malo aj skrátené slovíčko blog a jeho pretvorenie do slovesa sa prisudzuje človeku menom Peter Merholz. Pôvodná koncepcia weblogov bola troška odlišná – autori uverejňovali linky na iné weby s ich vlastným krátkym komentárom, išlo teda vlastne o nejaký katalóg komentovaných odkazov. Rýchlo sa však pretransformoval do silného média a tak dnes bežne píšu ľudia, ktorý by nad publikovaním vlastných myšlienok a názorov nikdy neuvažovali.

Dnes môže blogovať naozaj každý, pokiaľ nežije v časti sveta, kde to nieje ostro sledované a často stavané medzi zákon (viď. pravidelné príklady z Číny, či stíhania a straty zamestnania v USA). Ďalšou výhodou je, že písať sa dá naozaj o všetkom – nájdeme veľa veľmi úzko tematicky orientovaných blogov, no hranice a obmedzenia jednoducho neexistujú. Naviac ich je tak veľké množstvo, že je naozaj z čoho vyberať. Blogy vznikajú ale aj zanikajú, stále však prevažuje ich vznik nových. Možno by ste boli až milo prekvapených koľko ľudí, ktorých poznáte má svoj blog. Za seba môžem povedať, že celkom aktívne bloguje niekoľko rodinných príslušníkov, priateľov ale aj kolegov. Naviac je to ideálny spôsob ako komunikovať z ľuďmi, ktorý sú vám názorovo blízko. Aj vďaka blogu sa dá spoznať veľa príjemných a zaujímavých ľudí. Žijeme v uponáhlanej dobe a bohužiaľ ako sa vedie kamarátke či kamarátovi sa často dozviem len ich webového denníčka.

Blogy zažívajú aj komerčný boom, už sa dá na nich celkom seriózne zarábať, objavujú sa ak také, ktorých je jediným účelom práve finančný zisk. Tak isto môžeme aj v našich zemepisných šírkach badať trend, keď si firmy publikujú na svojom piesočku. Firemným weblogom som ale zatiaľ neprišiel na chuť.

Všetko má aj druhú stránku mince a tak je tomu aj pri weblogoch. Za prvé negatívum môžeme považovať ich množstvo. Každý deň sa objavujú tisícky nových blogerov, ktorý produkujú milióny spotov. Takéto množstvo musí skutočné každého ihneď zahltiť – môže byť problém si vyselektovať tie pravé a tak. Riešením môžu byť rôzne čítačky. Blog môže byť úplne anonymné médium, nemusíte písať pod vlastným menom. No a ľudia často pri pocite anonymite, ktorá je samozrejme falošná napíšu niečo čo by si v skutočnosti nikdy nodovolili. Osobné urážky a ohováranie, či rôzne vyrovnávanie si účtov na blogoch sú bohužiaľ denno-denou praxou. Blogery by si mali pamätať, že čo je raz publikované je to tam väčšinou na vždy. Internet si totiž pamätá. Blogovaním sa často vzdávate časti svojho svojho súkromia a nebýva problém si o človeku vytvoriť celkom dobý obraz. Dokonca jedna obľúbená Slovenská blogerka kvôli svojim spotom prišla o deti.

V každom prípade sa blogy za desať rokov stali neoddeliteľnou súčasťou webu. Mne sa na nich páči, že sa ku mne dostanú informácie, ktoré ma zaujímajú. Naviac na blogoch sa dozviete o produktoch a službách ktoré sa maovo môžu presadiť až o niekoľko rokov neskôr. Tak teda všetko najlepšie milý weblog!