Na štyri dni sa hlavné mesto Portugalska premenilo na najväčšie technologické tržisko na svete. Po Dubline sa WebSummit presunul na Pyrenejský poloostrov a riadne sa nafúkol.
Lisabon, ako mesto skvelo využil šancu a Portugalsko mohlo 50 tisíc návštevníkom z 166 krajín sveta zo seba ukázať to najlepšie. Na možnosť vybaviť registračný rituál priamo na letisku a zlacnená karta na všetku dopravu v meste na týžden za 25 eúr boli dobrým štartom a privítaním po dvoch letoch.
Aj keď na mesto som nemal veľa času tak ma získalo. Pred cestou som veľa porovnával s Barcelonou, no nechával som si veľa priestoru na prekvapenie. A vyplatilo sa.
Očakávania pri otváracom ceremoniáli eventu boli veľké, samotné Portugalsko je v nezávideniahodnej ekonomickej situácii a preto WebSummit pochopilo ako obrovskú príležitosť. Veľa sa rozprávalo o nádeji, zodpovednosti a sile na lepší svet – vyriešenie spomínaných ekonomických problémov, migračnej krízy, ale aj problémom s dezinformáciami a polarizovaním sveta. Odovzdávali sa kľúče od mesta. Takáto koncentrácia ľudí z rôznych segmentov od podnikania, cez výskum, šport až po aktivizmus sa nedeje tak často. Už po pár úvodných hodinách som odchádzal naozaj vybudený a motivovaný všetko nasať ako špongia.
Nadšenie ale netrvá večne a pre otočenie nálady stačilo jedno jediné meno. Donald Trump. Toto meno, ktoré zaznelo snáď na každom stage a bolo cítiť, ako studená sprcha z úst rečníkov, ale aj moderátorov. Hľadalo sa veľa vysvetlení prečo voľby v USA dopadli ako dopadli. Potvrdila sa sila sociálnych sieti a to nie len v tomto prípade, ale napríklad aj pri Brexite. Zazneli slová na reguláciu obsahu publikovaného napríklad cez Twitter, aby sa zabránilo klamstvám. Sloboda slova sa totiž neraz zamieňa s „hate speach“ a má rovnakú váhu a množstvo priestoru, čo je samozrejme neetické. Napriek všetkému sklamaniu a neistej budúcnosti bolo posolstvo jasné - progres a inovácie ale nemôžu byť zastavené.
Inak do ďalších prezidentských volieb v USA bude k dispozícii toľko dát, že odhad by mal hraničiť s istotou.
Problémom klamlivého obsahu je zároveň vytváranie názorových bublín. Práve na takomto fungovaní je postavený aj aktuálny algoritmus Facebooku. Ak aj vy dostávate obsah od svojich priateľov s ktorým nesúhlasíte, či príde vám ako klamstvo, tak namiesto banu by mala nasledovať konštruktívna kritika, pokiaľ je to možné. Máme možnosti a technológie ako sa môžeme angažovať, no ešte im chýba prepojenie práve medzi týmito bublinami.
Spätná väzba je tak isto dôležitá aj pri komunikácii firmy do vonka – doslova ide o svätý grál. Toto s troškou nadsádzky pochopil aj Vatikán pri tom ako začal využívať sociálne siete. Už to nie je komunikácia jedného na masu bez spätnej reakcie, ale diskusia jeden na jedného.
Na tom, že obsah je stále kráľ, sa zhodla asi väčšina rečníkov. Svoje neodmysliteľné miesto má už aj video. Ak ste s ním ešte nezačali tak je to obrovská chyba. Aj tu sa treba držať pravidla, že aká sociálna sieť, tak také video – na jednu sa hodí viac autentické a menej kvalitné, na inú zase profesionálne spracované. Rovnaké pravidlá, že na Twitteri aj Facebooku nekomunikujete rovnako.
S obsahom sa samozrejme spája reklama a konkrétne jej blokovanie. Namiesto nekonečného boja a súdnych sporov by mali vydavatelia a tvorcovia obsahu k problému pristupovať inak. Konkrétne to, že AdBlock naberá na popularite pretaviť do inovácii a posunúť sa ďalej a priniesť niečo nové.
Zároveň vzniká spoločenská objednávka po niečom čo by sa dalo označiť ako Pro Internet – ten by mal ponúknuť jednoduchý spôsob platby za weby bez reklamy, retagretinku a balastu. Kúpili by ste si niečo podobné?
Z technologického pohľadu má stále aj cloud čo ponúknuť. Čaká sa na rozlúsknutie problémov s agilitou, flexibilitou a bezpečnosťou. Firmy sa rozdeľujú na dve skupiny, tie čo už boli hacknuté a tie čo ešte nevedia, že boli hacknuté. Absolútnu dominanciu medzi modelmi nasadenia malo Software as a service (SaaS), čo bolo vidieť ako pri startupových stánkoch tak aj na stage SaaS Monster.
Chodiť cez deň v tričku zatiaľ čo zo Slovenska prichádzali fotografie zasneženej krajiny bolo super. Neviem ako to v Lisabone vyzerá počas sezóny, no teraz mesto pôsobilo úplne v pohodičke. Ako keby ešte stále čakalo na objavenie. Určite sa ešte vrátim.