Na rovinu a bez mučenia priznávam bulvár prepašovaný do nadpisu. Naviac je pravdou len tak na päťdesiat percent. Z druhých päťdesiatich som linuxák. Už dlho som nepísal recenziu na operačný systém. Vo svete linuxu som verným zástancom Ubuntu, ktoré neprináša až toľko zásadných noviniek. Snáď najzásadnejšou v mojom prípade bol prechod z GNOME na Unity. A v prípade Apple ide tiež viacmenej tiež o veci, ktoré by sa od vydania Snow Leopard dali nazývať opravnými balíčkami.
S Windows sa stretávam len na úrovni serverovej edície, čo zase nie je porovnateľné s desktopovým operačným systémom. Myslím, že aktívne som naposledy používal XP, ktoré už patria minulosti. O Sedmičkách aj Osmičkách nebudem tvrdiť, že som ich nikdy nevidel. Ak som si mohol vybrať, tak som volil prvú možnosť ako menšie zlo – Windows už nejakých 10 rokov nie je mojím každodenne používaným operačným systémom.
Prečo som sa teda zapojil do testovania Windows 10? Zo strany Microsoftu bol prisľúbený nový operačný systém, ktorý mal vylepšiť povesť firmy po uvedení Windows 8. Čo nemožno Microsoftu vytknúť bola odvaha s ktorou prišiel pri predstavení nového užívateľského prostredia v Osmičkách. No ako to už pri tejto firme chodí bolo to celé nedotiahnuté a polovičné. Takže ak chcem niečo hejtovať bolo by fajn si to na vlastnej koži aj vyskúšať, no a pridaním ruky k dielu možno aj spraviť systém lepším.
Obsah
- História a testovanie
- Start Menu
- Action Center
- Cortana
- Edge
- Ostatné
- Hardware
- Používanie
- Inštalovať či nie?
História a testovanie
Práce na novom operačnom systéme údajne začali koncom roka 2013, o rok neskôr v septembri 2014 bol predstavený verejnosti vrátane názvu resp. toľko diskutovaného poradového čísla. Dostupný bude už najbližšie dni. Má ísť o prvý univerzálny operačný systém, teraz myslím z pohľadu hardvérovej platformy – ide o OS, ktorý beží ako na PC či notebooku, tak aj mobile, tablete ale aj hernej platforme Xbox. Jeden operačný systém pre všetko. Takéto uvažovanie nie je nové, ale je prvé pri ktorom je aj reálne aplikované. Napríklad Apple má systémy oddelené – k OS X a iOS, ktoré sa zbližuje z pohľadu UX nedávno pribudol systém pre Watch.
Rovnaký operačný systém naprieč zariadeniami uľahčuje život aj vývojárom, výsledkom je One Windows. Čiže vývojár pracuje na jednej aplikácii a tá je prenositeľná medzi nimi. Tu si dovolím odbočiť a spomeniem, že vývojárske nástroje v podobe Visual Studio sú najnovšie aj v edícii Visual Studio Community zdarma. Doteraz boli známe najmä ako Express verzie nástrojov a teraz ako platformy. Pribudol Visual Studio Code, čo je multiplatformový editor postavený na rovnakom jadre ako populárny Atom. Naviac Visual Studio sa už nespája s vývojom len pre Windows, ale aj Android a iOS. Microsoft sa snaží čo najviac otvoriť.
Zapojiť sa do testovania mohol každý, kto sa online zaregistroval. K dispozícii boli tri programy, prvým bol Windows 10 IoT Core Insider Preview s ktorým ste sa mohli dostať k poslednej verzii Raspberry Pi na ktorej je možné Windows 10 prevádzkovať. Len upozorním, že ide o verziu bez grafického rozhrania, teda skôr na spúšťanie nejakého kódu, prácu so senzormi či perifériami. Tento systém je zdarma. Druhým programom bol Windows 10 Mobile Insider Preview no a tretím Windows 10 Insider Preview.
Ja som zvolil práve posledný, testoval som vo VirtualBox-e na Ubuntu a OS X. Išlo o 64 bitovú verziu systému, z recesie som ho nainštaloval aj na starý netbook (32bit), no keďže som ho predával, tak som tam vrátil pôvodný Windows 7. Každopádne aj tá desinka tam bežala bez problémov a svižne. Z pohľadu testovania som teda nebol najvhodnejším adeptom, keďže som operačný systém prevádzkoval vo virtualizovanom prostredí.
Ešte možno pár poznámok k samotnému programu. Jednotlivé buildy boli spočiatku označované ako Insider Preview, neskôr keď už išlo do tuhého ako Technical Preview. Počas prvéj fázy systém obsahoval rovnomennú aplikáciu pomocou ktorej Microsoft zadával rôzne úlohy testerom. Ako príklad uvediem nastavenie budíka, či prácu s hlasovou asistentkou. Tester mal následne zhodntiť svoje zážitky či úspešnosť danej úlohy. Aby to nebolo také nudné, tak sa získavali badges za úlohy či čas používania systému. Microsoft mal počas celej doby testovania prístup do systému a viacmenej sledoval ako ho používate a úlohy plníte.
Pokiaľ ide o upgrade medzi jednotlivými buildami, tak stačilo spustiť Update. Prípadne stiahnuť ISO a aktualizovať z neho. V prípade online Update sa tento proces nedal nijako stopnúť, trochu ma zarazilo, keď sa médiami prehnala informácia, že tomu tak bude aj v budúcnosti. Čiže ak budete na nekvalitnom alebo drahom pripojení a Windows sa rozhodne, že teraz je ten správny čas na aktualizáciu tak to je doslova na facku.
Musím ale podotknúť, že kvalita od prvého Insider Preview bola dobá, systém fungoval ako má. Celé prostredie som mal v defaultnej konfigurácii na americký región aby fungovali všetky súčasti ako News či Store. Aj jednotlivé buildy boli lepšie a horšie, Technical Preview dodali systému svižnosť a stabilitu a viacmenej všetko začalo fungovať ako má. Teraz k jednotlivým features posledného operačného systému od spoločnosti Microsoft.
Start Menu
Štartovacia ponuka neodmysliteľne patrí k systému Windows. Práve jej vynechanie v spomínaných Osmičkách a spájanie dvoch užívateľských svetov sa nestretlo s nadšením – práve naopak. Každopádne Štart je späť a tak troch iný. Vizuálne sa dá rozdeliť na dve časti, ľavá je známa užívateľom už od prvých verzii Windows. Prává prináša dlaždice – je možné tu pin-ovať obľúbené aplikácie, ktoré nezobrazujú len ikony ale slúžia aj ako widgety napríklad so správami či počasím.
Je zaujímavé ako používatelia ľpejú ná takomto prostredí. V Unity ani OS X mi už takéto centrálne menu nechýba. Aplikácie mi buď stále bežia, nakoľko Macbook aj notebook len uspávam alebo ich spúšťam cez Spotlight. Aj vo Windows stačí stlačiť magickú klávesu a začať písať názov aplikácie, systém začne vyhľadávať no je to pomalé a nenaindexované.
Action Center
Do systému pribudlo centrálne miesto, kde nie sú len systémové notifikácie ako to bolo na predchádzajúcich verziách Windows. Zároveň je tu rýchly prístup nastaveniam, pripojeniam, VPN a podobne ako to poznáme najmä z mobilných telefónov a mobilov. Action Center je umiestený na pravej strane ako v OS X.
Cortana
Siri som použil asi naposledy keď som iPhone vybalil z krabice a napadli ma všetky nadávky a blbé otázky z mojej zásoby anglického jazyka.
Hlasové ovládanie je niečo na čo som asi už starý.
Cortana má ísť ešte ďalej, tým nemyslím len to, že bude dostupná aj pre platformy ako Android alebo iOS. Nový rozmer by mala mať pri integrácii s balíkom Office alebo v domácnosti pri ovládaní domáceho kina, či vo sfére internetu vecí. Ja som ju ale z ponuky veľmi rýchlo vyhodil.
Edge
Project Spartan, za týmto záhadným názvom, ktorý sme prvý raz mohli počuť v januári tohto roka sa skrýval náhradník za Internet Explorer. Prehliadač od Microsoftu bol snáď vždy synonymum všetkého zlého a tvrdošíne popieral ten dynamický vývoj, ktorý robila Mozilla alebo Google. Project Spartan sa ukázal svetu v marci a už vieme, že finálny produkt je internetový prehliadač Edge. Ten je postavený na proprietárnom engine ako jeho predchodca, no je malý ľahký a rýchly. Zároveň sa zbavil ohavností ako ActiveX. Logo BFU nezmätie a určite budu vedieť čo hľadať, keď budú chcieť ísť na internet. Podpora pre otváranie PDF súborov a mód pre čítanie sú už len bonusom.
Inak v Insider Preview buildoch bol nestabilný a väčšinou mi ani nenaštartoval. Porovnávacie testy ukazujú na dosť dobrý výkon, zbežne som na ňom pozrel niekoľko stránok a na žiadnej som nenašiel nejaký problém. Čo napríklad o Safari ešte stále nemôžem povedať.
Ostatné
V prípade Windows sa môžem považovať za konzervatívneho používateľa. Väčšinou súštam aplikácie, ktoré nie sú pre iné platformy, najčastejšie na menežovanie iných serverových riešení od Microsoftu či virtuálizácie od Vmware alebo Citrix-u. Takže ďalšie fičúrky len z rýchlika.
Continnum po pripojení klávesnice a monitora k mobilnému telefónu s Windows 10 z neho spraví desktop. Opäť nie revolučný nápad, ale vďaka jednotnému systému to dáva zmysel. Hráčov bez pochýb poteší Xbox App - ak máte grafickú kartu podporujúcu DirectX 12 tak váš PC alebo notebook sa zmení v hernú konzolu. Čo poteši je integrácia OneDrive do operačného systému, správa sa ako plnohodnotný disk, je naň možné zálohovať (snáď už aj Windowsáci budú bez výhovoriek) a podobne. Tie holografické veci (HoloLens a Surface Hub) sem nebudem ťahať.
Hardware
Minimálne nároky na železo sú myslím adekvátne dnešnej dobe. 1 GHz procesor, 1 GB RAM pre 32bit a 2 GB RAM pre 64bit verziu, 16 GB diskový priestor, grafická karta podporujúca DirectX 9 a displej s rozlíšením 1024x768.
Používanie
Windows 10 má konečne virtuálne plochy aké si operačný systém zaslúži. Príkazový riadok vie konečne Copy&Paste ako sa patrí. Biometrická autorizácia Windows Hello pomocou tváre či otlačkom prsta mi dáva zmysel.
Bohužiaľ vo Windows 10 sa stretli opäť dva svety, čo asi najlepšie demonštruje obrázok nižšie. Pôvodné aplikácie a ich výzor a tie nové. Obávam sa, že k nejakému zjednoteniu tak skoro nepríde. Treba si zvyknúť čo sa dá nastavovať cez klasický Control Panel, čo cez nové Settings. Tie sú dosť podobné System Preferences z OS X ale sú až príliš monochromatické. Tak isto niektoré aktualizácie chodia cez Store a iné cez Update v Settings. Ja chápem, že jedni sú aplikačné a druhé systémové, no kľudne to mohlo byť zjednotené.
Inštalovať či nie?
Alebo teda skôr upgradovať či nie? Osobne myslím, že áno. Ale až o pár mesiacov. Konečne je tu náhrada za Windows 7 a možnosť ako sa zbaviť Windows 8 resp. 8.1. Systém na mňa pôsobil stabilne, nedá sa povedať, že jednotne či prehľadne no použiteľne. Každopádne oveľa viac ako predchádzajúca verzia. Ak váhate určite si stiahnite ISO a nainštalujete do virtuálu a preklikajte. Osobne by som ale opäť siahol na desktope po Ubuntu, ak by sa nedal používať OS X.