Future of work. To bol ten podnadpis, ktorý ma zlomil, že na konferenciu s názvom Wisephora by som mal ísť pozrieť. Prebehol som na prvých rečníkov a mená ako Jiří Fabián, Petr Ludwig a Michal Šrajer to celé len podčiarkli. Nerobím HR, ani nemám firmu. No dlhodobo ma zaujíma fungovanie slobodných firiem, budúcnosť IT teamov a spôsobu ich práce.
Načasovanie nemohlo byť lepšie, ešte som sa nestihol aklimatizovať s niekoľkotýždenného remote worku v Španielsku už som sedel vo vlaku do Prahy. V multifunkčom priestore Jatka78 sa vo štvrtok 26. mája sa teda konal prvý ročník podujatia Wisephora.
Prvý ranný blok som zmeškal, nakoľko Bratislava s Prahou stále nemá vhodné vlakové spojenie na takéto jednodenné podujatia. Na pódiu práve stál Ondřej Štefl a rozprával o aktuálnom vzdelávacom systéme v ČR, ktorý sa až tak zásadne neodlišuje od toho nášho. Oba sú nefunkčné. Zmeniť to majú práve Scio Školy, ktoré na to idú inak a podporujú prirodzenú túžbu vzdelávať sa. Po tejto prezentácii som zatúžil mať dieťa, ktoré by som tam mohol dať. 18 rokov človeka vo vzdelávacom systéme musí poznačiť – má už veľa rokov a nie je prispôsobený dobe.
"Nemyslieť na bobra"
Taká bola odpoveď mnícha na otázku čo je najťažšie na svete. Ak sa vám niečo raz dostane do hlavy je to tam. Ak to dostávate pravidelne a dlhodobo je takmer nemožné sa toho zbaviť.
Libor Malý založil a predal jobs.cz, ale ani kopec peňazí ho nespravil šťastným. To až východná filozofia a pochopenie, že peniaze a úspech k šťastiu nepotrebuje. To sú problémy…
Keď Jan Sechovec asi pätnásty raz zopakoval, akí sú v Českej spořitelne digitálni punkáči prestal som mu to nadobro veriť. Holt korporát nezmeníš.
Tomáš Ervín Dombrovský priniesol svoj pohľad na vec, či stroje nahradia ľudstvo. Stroje automatizáciu vníma ako niečo čo nás zabavuje rutiny a uľahčuje nám prácu. Povolania sa vyvíjajú v čase, zameranie ľudí sa môže meniť podľa potrieb.
"Ľudia sa bez firiem zaobídu - firmy bez ľudí nie"
Paradoxne jednu z hlavných hlavných myšlienok, ktorú mal Petr Skondrojanis počúvam z úst ľudí z korporácii. A to že už nie je žiadne B2C a B2B, ale H2H teda human to human. Úplne ale súhlasím, že práve firemná kultúra môže byť a aj bude to najzásadnejšie prí výbere zamestnania. Už teraz existuje množstvo profesií, ktoré sú nedostatkové a žiadané. Uchádzač si môže vyberať a firemná kultúra rozhodne. Pokrýva totiž pracovné prostredie na ktorom môžete byť sami sebou, viete aké sú jej ciele a ako ich dosahuje a hlavne viete aká je vaša úloha v nej a prečo vás potrebuje. Toto sá na máloktorom pracovnom pohovore dozviete.
Jiří Rozvařil mal výbornú prednášku o tom, že predsa len na zmenu pomerov a atmosféry treba túto zmenu robiť zhora, lebo ...ryba smrdí od hlavy. Mal super prirovnanie firemných reportov k cisárovym novým šatám. Jiří pomáha agilným prístupom firmám vo výrobe. Hovoril, že cieľom firmy nemá byť zvýšenie obratu – to zamestnanca nijako nemotivuje. Tak isto si myslí, že každý deň by mal mať 5 minút na to aby mohol povedať čo mu nejde alebo bráni robiť jeho prácu. Netreba vymýšľať ako ľudí motivovať, stačí ich nedemotivovať. Naviac motivácia nie je plošný postrek – nepôsobí na každého.
"Úspech manažéra je suma úspechu jeho podriadených"
Na záver dal ešte dva tipy na knihy v ktorých je všetko - Geniální podnikatel Tomáš Baťa od Antonína Cekoty a The Great Game of Business od Jacka Stacka.
Petr Pouchlý mal super prednášku o gamifikácii, vysvetlil jednotlivé pojmy a nechal otvorené možnosti ako ju zaviesť vo firme. Bola to mega kadencia informácii, dal by som si to ešte raz.
Jiří Fabián je človek, ktorého netreba veľmi predstavovať. Mal jednu z najlepších prezentácii na podujatí a mimoriadne bolo vidieť ako z neho prúdia myšlienky, ktoré ani nestíha vyslovovať. Rozprával o chaose a prečo by sme ho mali mať radi. Tímy vo firme by mali byť organizované na základe produktov a nie firemnej hierarchie a oddelení.
"Firma je prežitok industriálnej doby - dôležitý je tým"
Michal Šrajer je tiež pomerne známa osobnosť českého internetu. Pracuje na pozícii Chief Happiness Officer a mal kopec tipov ako robiť naozaj ľudí v práci šťastnejšími. Od ranného pozdravu, cez prechádzkové meetingy po spisovanie troch dobrých vecí čo sa vám udialo počas dňa.
Tu sme to zabalili a hurá späť do Bratislavy. Na to, že som videl len polovicu programu som odchádzal ani nie nabitý vedomosťami, ale skôr s tým, že som mal validované môj názor a prístup k firmám. Myslím, že Wisephora založila veľmi dobrý základ pre budúce ročníky. Teraz sa myšlienky na nej prezentované dostanú k prvým spoločnostiam - early adopters, no a než sa preženú korporáciami tak to môže trvať aj desaťročia.
Do budúcna by som asi znížil počet rečníkov nakoľko išlo o témy o ktorých sa dá aj dlhšie rozprávať. No a za mňa si dávam poznámku, že nabudúce treba ísť čerstvý a na celý deň. Myslím, že išlo o jedinečné zoskupenie otvorene zmýšľajúcich ľudí a networking chýbal.