Vlog


Sleduj ma


Twitter


Ako CloudFlare ničí internet

Siete pre doručovanie obsahu, alebo content delivery network či content distribution network označované skratkou CDN dlhé roky boli dostupné len ako komerčné služby. Nie je žiadnym tajomstvom, že tomuto segmentu kraľovala spoločnosť Akamai Technologies, cez ktorú tečie takmer tretina internetovej komunikácie.

Nebudem tu technológiu CDN rozpisovať, ale v skratke ide o riešenie ako umiestniť statický obsah bližšie k vám. Typickým príkladom môže byť napríklad cachovanie obrázkov, videa, JavaScriptu a pod. tak aby sa ťahal zo servera najbližšie k vám – nie geolokačne ale sieťovo. To šetrí nemalé finančné náklady nakoľko cena za pripojenie či traffic je stále v rôznych krajinách odlišná. No a v neposlednom rade sa k vám obsah dostane rýchlejšie. Typickým príkladom môžu byť rôzne CDN pre JavaScript a CSS frameworky a knižnice ako bootstrapcdn.com.

Aj keď hráčov na tomto trhu je niekoľko stoviek tak do popredia sa dostalo asi najviac CloudFlare. To začína na najlepšej možnej cene (nie ako jediné) a to zdarma. Najväčším bonusom sú práve ale bezpečnostné prvky, vie totiž ochrániť pre DDOS útokom. A zrazu je aj takáto pokročilá funkcia dostupná každému. Svet je krásny a zdá sa, že dobro opäť raz zvíťazilo nad zlom.

Ale nie je všetko také super. Prvým problémom sú dátové centrá (DC), CloudFlare tvrdí, že ich má po svete momentálne okolo 80. Nejde o celé dátové centrá postavené len pre nich, ale umiestenie ich technológie do prenajatých priestorov po svete. Pri takomto množstve by sa dalo povedať, že pri výpadku dvoch z nich musí všetko šľapať bez problémov. Pri plánovanej odstávke DC v Kuala Lumpur a New Delhi neboli v juhovýchodnej ázii dostupné weby ako Reddit či StackExchange až 4 hodiny. Piatok 13. mája, náhoda? Nemyslím si :)

No a teraz ten druhý mňa bytostne sa dotýkajúci sa problém. CloudFlare zaviedol tvrdú politiku voči interetovým poskytovateľom (ISP). Ak aj vy vidíte obrázok nižšie niekoľko desiatok krát za deň, tak viete o čom hovorím.

One more fucking step

CloudFlare sa rozhodol blokovať IP na základe rôznych pravidiel, napríklad regiónu, celých veľkých dynamických subnetov, výskytu na blacklistoch a podobne. Práve posledná možnosť sa týka asi aj mňa, dostal som IP ktorá bola pre 3 rokmi na SORBS blackliste. Preto mi neustále CloudFlare predhadzje reCAPTCHA. Môj provider na žiadosť o delisting nereaguje a získať inú IP sa mi nedarí.

Nemám rád CAPTCHA testy či som človek

Po prelúskaní sa cez reCAPTCHA som zistil, že samozrejme nie som jediný a ide o naozaj globálny problém. Tu sa ukazuje, že z decentralizovanej služby sa stala nakoniec centralizovaná. Takýto dosah a rozmer na ovládanie prístupu k webom je priam desivý. CloudFlare šikanuje návštevníkov webu, AntiDDOS ochrana nemá fungovať takto.

Ak teda používate CloudFlare ako nice to have vec tak ho odporúčam vypnúť, úplne zrušiť, lebo mi príde prednejšie, že sa návštevník na váš web dostane pomalšie ako, že naň nepríde rýchlo nikdy. Prípadne skúste inú z dostupných služieb.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

10 najčítanejších článkov za rok 2020 na blogu alian.info

Koniec roka 2020 klope na dvere a aj preto by som rád pripomenul články, ktoré vás na blogu alian.info bavili najviac. Tak poďme sa na ne rovno pozrie

10 najčítanejších článkov za rok 2019 na blogu alian.info

Zostávajú posledné hodiny do konca roka 2019 a preto je na čase si pripomenúť tie články, ktoré vás na blogu najviac zaujali. A teda mali najväčšiu čí

Black Friday a Cyber Monday 2019 pre geekov (aktualizované)

Minulý rok výber tipov na Black Friday a Cyber Monday zaujal, tak postupne zberám zaujímavé zľavy aj tento. Prehľad je pravideľne aktualizovaný, takže

Publikované 02.06.2016
TOPlist TOPlist