Tak som raz diskutoval zo známym o distribúciach pre kancelárske nasadenie, ktoré pripomínajú Windows a reč padla na Xandros, systém ktorý sa mu snaží maximálne priblížiť. Túto distribúciu poznám skorej ako konkurenta Linspire (pôvodne Lindows). No a dnes som si konečne našiel čas aj túto distribúciu ošahať.

Spoločnosť Xandros ponúka komerčnú verziu Xandros Desktop OS 3 Deluxe za 88,95 dolárov. Ja som však siahol po voľne šíriteľnej verzii Xandros 3.01 Open Circulation Edition. Aký je medzi nimi rozdiel? Platená distribúcia obsahuje komerčný software – CrossOver Office, pomocou ktorého sa dajú spúšťať programy určené pre operačný systém Windows ako napríklad Adobe Photoshop. Po vypálení stiahnutého ISO súbora Xandros 3.01 Open Circulation Edition stačilo z neho nabootovať a nechať sa viesť celým procesom veľmi vydarenej inštalácie.

Už tu však musím vytknúť, že začatie celej inštalácie trvalo neskutočne dlho. Po odsúhlasení licenčných podmienok sa vyberá typ inštalácie, minimálna vám na disku zaberie 899MB, kompletná 1 287MB. K dispozícii je aj voliteľná inštalácia. Nasleduje rozdelenie disku – aj tu máte pomerne veľa možností (využiť voľné miesto na disku, zmeniť veľkosť FAT, FAT32 alebo NTFS partície, automatické prerozdelenie). Po rozdelení disku môžete konfigurovať sieťovú kartu (ak bola detekovaná), vytvára sa účet pre administrátora a ostatných užívateľov. Na konci sa vám zobrazí sumár inštalácie, ak ste robili nejaké úpravy z pôvodnými diskovými partíciami budete upozornený, že dáta na nich budú zmazané! A teraz nasleduje samotná inštalácia. Na mojom PC trvala niečo vyše hodiny, a to pri vybratí plnej inštalácie. Po ukončení máte možnosť vytvorenia zavádzacej diskety, potom už len budete požiadaný o vybratie inštalačného média a systém sa reštartuje. Nasleduje opäť nekonečne dlhý štart. Po prvom prihlásení ma prekvapilo celkom pekne spracované KDE, no ešte viac konfigurátor, ktorým sa mal systém doladiť. Vyberiete si či ste v používaní myši pravák alebo ľavák, nasleduje voľba krajiny, jazyka, kódovania a klávesnice. Bohužiaľ z podporovaných jazykov pre celý desktop je len angličtina čo môže niektorým robiť značné problémy. Ďalej si skontrolujte čas a časové pásmo. Pridať môžete aj tlačiareň, ak ju v zozname nenájdete skúste niektorú z generických – všetko môžete otestovať na skúšobných stranách.

Nasleduje vybratie prostredia a chovania okien, myši a pod. Na výber je prednadstavené prostredie, Linux, Unix, Mac aj Windows. Ako to vyzerá v praxi si samozrejme môžete vyskúšať. Pre tých čo prechádzajú z Windows bude schéma určite pripomínať éru Win98/2000, celkom slušne je prepracované prostredie vyzerajúce ako Mac OS. Toto bolo posledné potrebné nastavenie. Ak sa menilo aj kódovanie bude potrebné nové prihlásenie užívateľa. Celý systém sa snaží maximálne pripomínať Windows, či je to dobre alebo zle musí posúdiť každý sám. Tejto verzii nájdete tiež podporu MP3, prehrávač RealPlayer10. Distribúcia je postavená na Debiane, preto aj tu nájdete správu balíčkov pomocou Apt. Celý systém je však veľmi pomalý, neporovnateľne z Fedorou alebo Mandrake. Systém by som doporučil tým ktorý uvažujú nad platenou verziou tejto distribúcie a chcú si otestovať rýchlosť a stabilitu systému.

No a platená verzia je určená zase na prácu (spúštanie MS Office, Adobe Photoshop, ...) a nie zábavu si budú musieť chvíľu počkať. Ak však nepotrebujete takéto programy používať radšej zostante pri rýchlejších distribúciach.