Vlog


Sleduj ma


Twitter


Blogovací startup Ghost má dva roky, je úspešný a takto bol financovaný

Na prelome apríla a mája tohto roka oslávil Ghost svoje druhé narodeniny. Hovorí sa, že úspešný produkt alebo projekt musí vedieť porozprávať príbeh. 29. apríla 2013 bol Ghost predstavený na Kickstarter.com, kde bola popisovaná nová blogovacia platforma.

Zdá sa, že na už tak dosť presýtenom trhu plnom „wordpresov“ a podobných systémov nemá Ghost šancu. Opak sa ale stal pravdou.

Kickstarter kampaň

O 29 dní neskôr od spustenia kampane bol cieľ dosiahnutý na úderníckych 800% a platforma získala 300 000 amerických dolárov. Po odvedení dane a poplatkov pre spomínaný Kickstarter zostalo úctihodných 250 litríkov, ktoré o ďalších 60 navýšili sponzori.

Takto vyzerá úspech

Zaujímavé sú aj ďalšie čísla, ako boli tieto peniaze prerozdelené:

Ale späť k príbehu. Nasledoval vývoj, beta prístup len pre podporovateľov a následne úplné uvoľnenie projektu ako open-source. Momentálne všetko beží na ich železe, kde je 16,000-20,000 full stack Node.js aplikácii. Mesačné náklady na prevádku sú 20k – hosting, ľudia a softvér.

Z veľkých značiek na Ghost platforme bežia blogy spoločnostiam ako: Sky News, Square, NASA, či The Bitcoin Foundation. Najbližšie sa chcú vývojári zamerať na dlho sľubovanú podporu pre aplikácie (pluginy) a lepšie admin rozhanie.

Ghost Apps

Ghost používa v produkcii aj tento blog – je to už jeden rok, čo som opustil WordPress. Čiže sa kľudne dá povedať, že som taký early adopter. Môžem potvrdiť, že systém sa vyvíja a za rok bolo uverejnených množstvo zásadných funkcii a noviniek. Stále som z neho nadšený, lebo výborne robí to na čo je určený.

Práve pri príležitosti výročia som vymenil šablónu, čo určite pravidelnému návštevníkovi neuniklo. Ide o mierne upravenú default template Casper, ktorá je dodávaná priamo s CMS.

Ghost sa blíži k ďalšej peknej hranici – 600 tisíc stiahnutí, myslím že má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Zomrel Braňo Rác – bloger a legenda slovenského internetu

Človek môže napísať tisíce článkov, no niektoré veci sa aj tak píšu veľmi ťažko. Tento raz bol poslom zlých správ eMDi, ktorý mi poslal nostalgické vi

10 najčítanejších článkov za rok 2020 na blogu alian.info

Koniec roka 2020 klope na dvere a aj preto by som rád pripomenul články, ktoré vás na blogu alian.info bavili najviac. Tak poďme sa na ne rovno pozrie

Prečo začať blogovať v roku 2021? | VLOG #89

Myslíte si, že blogy sú mŕtve? Dá sa povedať, že na Slovensku áno. Nepoznám žiadnu technologickú alebo marketingovú autoritu, ktorú by som pravidelne

Publikované 07.05.2015

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist