Vlog


Sleduj ma


Twitter


Blogovací startup Ghost má dva roky, je úspešný a takto bol financovaný

Na prelome apríla a mája tohto roka oslávil Ghost svoje druhé narodeniny. Hovorí sa, že úspešný produkt alebo projekt musí vedieť porozprávať príbeh. 29. apríla 2013 bol Ghost predstavený na Kickstarter.com, kde bola popisovaná nová blogovacia platforma.

Zdá sa, že na už tak dosť presýtenom trhu plnom „wordpresov“ a podobných systémov nemá Ghost šancu. Opak sa ale stal pravdou.

Kickstarter kampaň

O 29 dní neskôr od spustenia kampane bol cieľ dosiahnutý na úderníckych 800% a platforma získala 300 000 amerických dolárov. Po odvedení dane a poplatkov pre spomínaný Kickstarter zostalo úctihodných 250 litríkov, ktoré o ďalších 60 navýšili sponzori.

Takto vyzerá úspech

Zaujímavé sú aj ďalšie čísla, ako boli tieto peniaze prerozdelené:

Ale späť k príbehu. Nasledoval vývoj, beta prístup len pre podporovateľov a následne úplné uvoľnenie projektu ako open-source. Momentálne všetko beží na ich železe, kde je 16,000-20,000 full stack Node.js aplikácii. Mesačné náklady na prevádku sú 20k – hosting, ľudia a softvér.

Z veľkých značiek na Ghost platforme bežia blogy spoločnostiam ako: Sky News, Square, NASA, či The Bitcoin Foundation. Najbližšie sa chcú vývojári zamerať na dlho sľubovanú podporu pre aplikácie (pluginy) a lepšie admin rozhanie.

Ghost Apps

Ghost používa v produkcii aj tento blog – je to už jeden rok, čo som opustil WordPress. Čiže sa kľudne dá povedať, že som taký early adopter. Môžem potvrdiť, že systém sa vyvíja a za rok bolo uverejnených množstvo zásadných funkcii a noviniek. Stále som z neho nadšený, lebo výborne robí to na čo je určený.

Práve pri príležitosti výročia som vymenil šablónu, čo určite pravidelnému návštevníkovi neuniklo. Ide o mierne upravenú default template Casper, ktorá je dodávaná priamo s CMS.

Ghost sa blíži k ďalšej peknej hranici – 600 tisíc stiahnutí, myslím že má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Mám pre teba novú knihu o blogovaní | VLOG #67

Uvažuješ nad blogovaním, alebo blog už máš a chceš sa posunúť na ďalší level? Som veľmi rád, že som mohol prispieť k vzniku knihy Tvorba úspešného za

10 najčítanejších článkov za rok 2018 na blogu alian.info

Bilancovanie končiaceho sa roku 2018 je už na mieste v týchto dňoch. A tak vám podľa minuloročného vzoru prinášam prehľad tých najčítanejších článkov,

Prvý rok vlogovania, 15 rokov blogovania | VLOG #32

Leto beží v plnom produkčnom nasadení a ja sa hlásim s pravidelným reportom čo sa udialo za posledné týždne. Tento raz chýbajú tipy na knihy a hudbu,

Publikované 07.05.2015
TOPlist TOPlist