Je pomerne obľúbené používať editory každého druhu podporujúce čo najviac programovacích jazykov, a sú optimalizované aj pre webmasterov. Medzi takéto univerzálne editory práve pre tvorcov webových stránok môžeme zaradiť dva populárne editory: Quanta (pre užívateľov prostredia KDE) a Bluefish (pre tých čo majú radšej GTK). Osobne používam Bluefish vo verzii 1.0.

Po spustení programu (nájdete ho v každej desktopovo orientovanej distribúcii) sa vám otvorí nový prázdny dokument. Vizuálne môžeme Bluefish rozdeliť na tri časti. Prvá je klasické horné menu, ktoré slúži napríklad na otváranie a ukladanie súborov, nastavenie vlastností súboru, vkladanie tagov a dialógov, nastavenie browsera a podobne. Môžete aj priamo zadať adresu stránky na internete, potom sa v novej záložke otvorí jej zdrojový kód. Pod týmto menu nájdeme sadu ikon najpoužívanejších funkcií (otvorenie, uloženie, vyhľadávanie, nahradenie slov, otvorenie v prehliadači a podobne). Nasledujú záložky pre rýchle vkladanie tagov priamo do pripravovanej stránky. Záložky sú roztriedené do skupín, môžete definovať svoje vlastné príkazy. Sú tu skupiny tagov na vloženie pre prácu z formulármi, rámcami, tabuľkami, písmom, CSS atď. Nasleduje menu na prácu z rôznymi druhmi dokumentov. Môžete vkladať časti kódu z jazyka C, písať konfiguračný súbor servera Apache, dokumentáciu v DocBooku, selektovacie príkazy SQL. No prioritne tu nájdete možnosť vkladania HTML tagov. Tým sme si predstavili celé horné menu.

Na ľavej strane programu máme strom z otvorenými súbormi. Ak sa tam nachádzajú napr. obrázky môžeme ich vkladať do editovaného dokumentu. Pod druhou záložkou tejto časti sa nachádza manuál k jednotlivým príkazom, tagom a diálogom (jazyka Python, HTML, PHP a CSS). Ak chcete vedieť aké parametre môže mať napríklad tag a jednoducho si to v tejto nápovede nájdete. Bohužiaľ vo verzii ktorú ja používam nieje nápoveda ešte celkom dotiahnutá do konca a osobne si to radšej narýchlo vygúglim. Pod treťou záložkou nájdeme správcu záložiek v dokumente. To sa hodí ak máte niekoľkotisíc riadkové kódy a potrebujete sa pohybovať medzi nejakými časťami. Tam kde ste nastavený kurzorom stlačíte Ctrl+D a pozícia je uložená medzi záložkami. Ak potom vyberiete niektorú z nich budete ihneď premiestnený na miesto kurzoru. Jednoduché. Najväčšiu časť programu zaberá tretia časť a tou je samozrejme samotný dokument (zdrojový kód). V programe sa dá pomerne veľa vecí nastaviť: zvýrazňovanie tagov, font písma, používanie malých písmen v názvoch tagov, použitie externých prehliadačov z rôznymi parametrami pri ich spúštaní, formát obrázkov atď.

Bluefish hodnotím ako vydarený editor na prácu v okennom prostredí. Doporučil by som ho skorej začínajúcim či príležitostným webmasterom, ktorým určite dobre pomôže prednastavené vkladanie tagov a vstavaná nápoveda.