Vlog


Sleduj ma


Twitter


„Čítaníčko" na tému spam vs. vírusy pre technicky menej zdatných

Tí čo vedia čo je to spam aj vírus môžu svoj prehliadač namieriť niekam inde. No tí čo nedušia o čo ide, prípadne nevedia o možných súvislostiach - smelo do čítania. Napísať tento tak trochu osvetový článok ma donútil niekoľko krát sa opakujúci príbeh.

„Típek" si kúpi PC (či už nové alebo repas), zapojí na sieť a veselo browsuje. Táto pohoda mu vydrží pri najlepšej vôli pár dní. A prečo? Žiaden firewall, žiaden antivír, žiadne záplaty. Vety obhajoby typu: veď načo ma vedia mimoriadne vytočiť. Nielen, že ja sa môžem roztrhať od toho aby som nejaké dáta zachránil pred formátom, taký PC môže byť zdrojom šírenia ďalšieho humusu. No a čo ma už definitívne dorazí, že aj po kompletnej očiste sa za týždeň ozve znova s tými istými problémami: spomalenie aplikácii, dlhý štart systému, vyskakovacie okná a podobne. Problémy zo spamom a malware môžu mať aj troška zbehlejší užívatelia.Spamom rozumieme najčastejšie nevyžiadaný email komerčného charakteru, ktorý je rozposielaný skupine užívateľov. Nemusí ísť o distribúciu výhradne formou emailu aj keď tento spôsob je najrozšírenejší, môže byť posielaný aj cez diskusné skupiny či instant messaging klientov (iCQ, MSN, ...). Spam môžeme rozdeliť do troch skupín: komerčný prezentujúci určitý produkt, odkazujúci na nejaký web (najčastejšie platené porno) no a odkazujúci na špeciálne upravené stránky zo škodlivým kódom. No a boj s týmto „svinstvom“ stojí nielen firmu ale aj domácich užívateľov čas a nemalé financie. Spam možno filtrovať viacerými spôsobmi a na rôznych úrovniach.

Existujú zoznamy serverov ktoré rozposielajú spam, čo umožní napríklad vášmu emailovému klientovi, či poskytovateľovi emailovej služby filtrovať maily s týchto adries. Najčastejšie sa však spam rozposiela s takzvaných zombie PC, čo sú počítače infikované vírusom. Ten dokáže bez vedomia užívateľa napadnutého PC ovládať tento stroj a tak isto môže byť použitý na rozposielanie spamu. Tým chcem povedať, že nechránené PC sa môže veľmi ľahko stať obeťou ale aj ďalším šíriteľom. Jedna rada ako sa brániť a bojovať zo spamom a vírusmi nieje bohužiaľ jedna (snáď len taká, že nepoužívajte internet a PC ), ale je ich niekoľko:

Výpočet všetkých opatrení tu nekončí, ale ak ich začnete dodržiavať vyhnete sa napadnutému systému. Vaše dáta budú v bezpečí a vyhnete sa nevyhnutnému servisnému zásahu či strate dát.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Publikované 22.08.2006

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist