Tí čo vedia čo je to spam aj vírus môžu svoj prehliadač namieriť niekam inde. No tí čo nedušia o čo ide, prípadne nevedia o možných súvislostiach - smelo do čítania. Napísať tento tak trochu osvetový článok ma donútil niekoľko krát sa opakujúci príbeh.

„Típek" si kúpi PC (či už nové alebo repas), zapojí na sieť a veselo browsuje. Táto pohoda mu vydrží pri najlepšej vôli pár dní. A prečo? Žiaden firewall, žiaden antivír, žiadne záplaty. Vety obhajoby typu: veď načo ma vedia mimoriadne vytočiť. Nielen, že ja sa môžem roztrhať od toho aby som nejaké dáta zachránil pred formátom, taký PC môže byť zdrojom šírenia ďalšieho humusu. No a čo ma už definitívne dorazí, že aj po kompletnej očiste sa za týždeň ozve znova s tými istými problémami: spomalenie aplikácii, dlhý štart systému, vyskakovacie okná a podobne. Problémy zo spamom a malware môžu mať aj troška zbehlejší užívatelia.Spamom rozumieme najčastejšie nevyžiadaný email komerčného charakteru, ktorý je rozposielaný skupine užívateľov. Nemusí ísť o distribúciu výhradne formou emailu aj keď tento spôsob je najrozšírenejší, môže byť posielaný aj cez diskusné skupiny či instant messaging klientov (iCQ, MSN, ...). Spam môžeme rozdeliť do troch skupín: komerčný prezentujúci určitý produkt, odkazujúci na nejaký web (najčastejšie platené porno) no a odkazujúci na špeciálne upravené stránky zo škodlivým kódom. No a boj s týmto „svinstvom“ stojí nielen firmu ale aj domácich užívateľov čas a nemalé financie. Spam možno filtrovať viacerými spôsobmi a na rôznych úrovniach.

Existujú zoznamy serverov ktoré rozposielajú spam, čo umožní napríklad vášmu emailovému klientovi, či poskytovateľovi emailovej služby filtrovať maily s týchto adries. Najčastejšie sa však spam rozposiela s takzvaných zombie PC, čo sú počítače infikované vírusom. Ten dokáže bez vedomia užívateľa napadnutého PC ovládať tento stroj a tak isto môže byť použitý na rozposielanie spamu. Tým chcem povedať, že nechránené PC sa môže veľmi ľahko stať obeťou ale aj ďalším šíriteľom. Jedna rada ako sa brániť a bojovať zo spamom a vírusmi nieje bohužiaľ jedna (snáď len taká, že nepoužívajte internet a PC ), ale je ich niekoľko:

  • treba mať skrytú emailovú adresu pred robotmi na webe. Keď už predsa len treba niekde
  • email zverejniť a danej službe, či webu nedôverujete je vhodné mať vytvorený mail na nejakom freemaily
  • výkonný a pravidelne aktualizovaný antivír
  • to isté platí aj o softvéri na vyhľadávanie spyware
  • bezpečný emailový klient. Ak je spam posielaný na náhodne generované schránky klient dokáže spamerovi prezradiť, že sa „trafil“ a adresa je aktívna napríklad vloženým linkom, či obrázkom
  • bezpečný webový prehliadač
  • záplaty a aktualizácie pre váš operačný systém. Žiaden deravý operačný systém nieje chránený

Výpočet všetkých opatrení tu nekončí, ale ak ich začnete dodržiavať vyhnete sa napadnutému systému. Vaše dáta budú v bezpečí a vyhnete sa nevyhnutnému servisnému zásahu či strate dát.