Euro poslanec Axel Voss (EPP) navrhol svoju verziu takzvaného „Link Tax“. Na pôde EÚ sa dlhšie rieši autorský zákon a ako sa má pristupovať k obsahu vydavateľstiev a tlačových agentúr. Práve Voss navrhol, že za takýto obsah by od agregátorov, vyhľadávačov a celkovo za ich distribúciu by mali vydavatelia dostávať peniaze.

Nemyslí sa tým prebratie celého obsahu, ale aj len perexu alebo nadpisu. Drsné je aj automatické spoplatnenie, resp. príjem. Vydavateľ nemá mať možnosť takéto peniaze odmietnuť, práve naopak – bude nútený ich požadovať. To samozrejme je v absolútnom rozpore slobodného a otvoreného zdieľania obsahu. Najviac by sa to dotklo obsahu vydaného pod Creative Commons licenciami.

Takáto novela neposúva spoločnosť nikam, jedine späť v čase. Malé nezávislé vydavateľstvá budú jednoducho z vyhľadávačov a agregátorov vyradené. Mediálne domy určite zostanú, lebo generujú obsah pre masy. Bohužiaľ za nimi neraz stoja politici, netreba chodiť ani ďaleko, stačí spomenúť takú Mafru.

Voss spomína aj boj proti fake news. Tento jeho Článok 11 ho ale absolútne nerieši. Opäť práve naopak. Tradičné média sa musia spoliehať väčšinou na organické šírenie obsahu. Dezinformácie sú často distribuované ako platená reklama s dobrým cielením – stačí spomenúť Ruskom generované kampane počas volieb prezidenta USA.