Priznám sa, že túto knihu som začínal čítať veľmi ťažko. No to sa po pár stranách zmenilo a potom som ju doslova začal hltať. Ak chcete o čo v živote prichádzate keď ignorujete prírodu tak zoberte knihu Walden aneb Život v lesích do ruky.
Najmä vďaka tomuto dielu sa Henry David Thoreau zaradil medzi klasikov. Dielo je nadčasové, veď vzniklo v 19. storočí a rozpráva o živote v prírode počas dvoch rokov. Thoreau odišiel do lesov, kde žil v zrube, bol ekonomicky a spoločensky sebestačný. Pri čítaní jeho diela musí každý nazrieť do seba a prehodnotiť svoju existenciu.
Walden možno brať aj ako jednu z prvých publikácii, ktorá sa venuje prírode a ekológii – človek by si mal brať len toľko koľko naozaj potrebuje. Aj keď jeho pobyt bol dvojročný dielo je spracované ako jeden rok a postupne prechádza všetky ročné obdobia.
Na jednu stranu mohlo byť brané ako manuál s presným rozpisom položiek, ktoré na takýto experiment treba. No dôležitejší je ten duchovný rozmer knihy – autorove postrehy, myšlienky a závery. Paradoxom je, že kvality Waldenu ocenili až budúce generácie – za jeho života dielo nevzbudilo veľký ohlas. O to neskôr ho spomínal Mahátma Gándhí či Martin Luther King. Kvôli hľadaniu podstaty a zbavovania sa všetkého nepotrebného – čo by sme dnes vedeli nazvať ako minimalizmus – ho často cituje Leo Babauta.
Henry David Thoreau je typickým predstaviteľom amerického transcendentalizmu. Ten bol postavený na nemeckom idealizme, ktorý v Severnej Amerike hlásal Ralph Waldo Emerson. A práve do Emersonovho krúžku chodil aj Thoreau. Emerson mu neraz pomohol a na jeho súkromnom pozemku pri jazere Walden si postavil legendárnu chatrč.
Myslím, že kniha Walden aneb Život v lesích je knihou do dnešnej doby. Je nielen o hľadaní podstaty – je to návod kde ju nájsť. A samotnú knihu nájdete na abcknihy.sk.