Posledné týždne ako väčšina národa bojujem s nachladnutím, takže večer ulíham pod v vplyvom liekov do postele. No a takto oslabená myseľ robí všelijaké hlúposti, napríklad si pozrie televízne správy. Tam sa človek dozvie zaujímavé veci. Teraz ale nemyslím na teambuildingovú stanovačku sestričiek.
Na výjazde v Košiciach sa SMERáci rozhodli, že podporia dve IT firmy v Košiciach a tie dostanú vládne stimuly za 6,5 milióna. Konkrétne ide o 5,08 milióna pre „dcéru“ Deutsche Telekom a 1,58 milióna pre IBM.
Média to stihli už aj vykalkulovať a na vytvorenie jedného pracovného miesta v IBM v Košiciach pôjde 10 533 eúr. Čiže štát ide pomáhať v sektore v ktorom sa zamestnávatelia bijú o ľudí a sú najmenej postihnutí nezamestnanosťou.
IBM je globálna firma, jej obrat (104 miliard US) je väčší ako HDP Slovenska (91 miliard USD) a štát s ňou ide byť sociálny. Aby sme sa nebavili o globálnom pôsobení spoločnosti, tak na FOAF sa dozviete, že IBM Slovensko, spol. s r.o. malo na verejnom obstarávaní obrat 121 806 277 €. Plus samozrejme IBM funguje aj v súkromnej sfére.
Takže štát ide pomáhať tam, kde nie je treba. Pritom trend je presne opačný – iné štáty podporujú malé podnikanie, projekty a startupy. Áno niekto pri slove „štártap“ prevracia očami, ale práve v malých firmách je väčší priestor na inovácie. Dokonca sú štáty, ktoré ponúkajú víza a tučné balíky peňazí len za to, že váš nápad prídete realizovať k nim.
Je jasné, že toto nie je pre politické klíma, ktoré u nás momentálne je nejako zaujímavé. Zo slova podnikateľ sa stala nadávka a veľké zákazky ovládajú finanční žraloci a skupiny. Ale nie je všetko stratené.
Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania alebo NADSME založilo začiatkom roka Fond inovácii a technológií s objemom 4,2 milióna eur. Tak som pátral po tom, čo sa z tohto stihlo minúť a na čo. Stránka je v príprave, no našiel som súťaž StartFIT v ktorej mohol získať až 3 tisíc eúr. Ešte nič nie je stratené...