Príbeh Alibaba Group, konkrétne osoby v podobe bývalého učiteľa angličtiny Jacka Maa je úchvatný. Prísť z Činy a spraviť revolúciu na trhoch západného sveta je fakt mega na čítanie.

Ak sa povie Alibaba.com, tak túto obchodnú B2B platformu bude poznať asi málo kto. Ak sa ale spomenie B2C portál v podobe Aliexpress, tak tento zdroj lacných šminiek bude asi poznať každá teenagerka. No a aj každá poštárka, ktorá musí tieto veci za pár centov roznášať do schránok.

Samozrejme do holdingu (pri tomto slove ma napadá Babiš a beriem to skôr ako nadávku) toho patrí oveľa viac. Zaujímavé ale je, že po vzore Amazonu má Alibaba aj svoju cloudovú platformu. O tej sa ale v našom regióne doteraz veľa nehovorilo. Cieľovými trhmi boli doteraz okrem samotnej Číny ešte Singapúr, Stredný východ a Japonsko.

No a Alibaba sa rozhodla, že nadišiel čas expandovať – cieľom sú samozrejme Spojené štátý a Európa. Dátové centrá sa už budujú a v Štátoch sú už aj dostupné. Svojimi produktami ide o podarenú kópiu AWS – dokonca majú aj podobné názvy ako Elastic Compute Service. Zákazníkov je momentálne takmer 600 tisíc a parí medzi nich napríklad Schneider Electric alebo Philips. Ceny sú porovnateľné ako pri AWS a funguje rovnaká kalkulačka. V čom je teda problém?

V Čine. Všetko je o politike a inak tomu nie je ani teraz. Naviazanie na vládu, potláčanie pôsobenia západných spoločností v krajine, filtrovanie, sledovanie a blokovanie internetu. Aj vďaka tomuto má Alibaba taký úspech na domácom trhu.

Je Čína bezpečnostnou hrozbou? Povedzme, že asi áno – potvrdzuje to aj správa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) v Českej republike. Firmy Huawei a ZTE sú dlhodobo podozrievané, že sa podieľajú na spolupráci a sledovaní pre Čínsku vládu. BIS sa domnieva, že v hardvéri sa nachádza backdoor určený práve pre takéto aktivity. Bez Huawei by si nie len Česi, ale aj my Slováci nevolali a nedátovali v sieti LTE. Medzi mobilnými operátormi je spoločnosť ako doma a jej riešenia tvoria neraz základ infraštruktúry. Samozrejme firmy sa voči tomu ohradili a svoje si ide aj Zeman. Chudák Krteček.

Ďalším príkladom je tiché kúpenie certifikačnej autority StartSSL od firmy StartCom spoločnosťou WoSign. Do príchodu Let‘s Encrypt predstavovala StartSSL jeden z mála spôsobov ako sa zdarma dostať k SSL certifikátom. Teraz je všetko presťahované do Číny – super článok na túto tému priniesol root.cz.

Myslieť si, že dáta uložené na Alibaba Cloud Čínu nezaujímajú je naivné. Zároveň vás to však nemusí trápiť, ak zaujímavé dáta nemáte.