Prvé dojmy z tohto mobilného telefónu som mal chuť napísať hneď potom, ako sa mi dostal do rúk. Dal som si ale čas, aby som sa s ním zžil.

Aká je teda Nokia Lumia 800 ako každodenná partnerka? Na začiatku ešte musím povedať, že som telefón (okrem iných) s nápisom Nokia, som vlastnil naposledy pred viac ako 10 rokmi, kedy to bola jednoznačne najprestížnejšia značka mobilov. Potom som mal pocit, že zaspala dobu – ignorovanie dotykového ovládania, pokroku v operačnom systéme a možno až rebelantské plávanie proti prúdu.

Svoje skúsenosti mám aj s produktom Microsoftu na telefóne – konkrétne som bol majiteľ HTC Herald, čo bolo fantastické zariadenie v danej dobe s dobrým operačným systémom Windows Mobile. Posledných pár rokov som už menej šťastným majiteľom HTC Desire. Nie kvôli zariadeniu, ale kvôli tomu ako HTC robí zo svojich produktov jednorázové záležitosti bez budúcnosti. Ale to je kapitola sama o sebe. Aby som ukončil svoje intro do mojich skúseností, tak denne sa stretávam s iOS, a či už jednorázovo alebo dlhodobejšie, sa mi do rúk dostali aj produkty s WebOS, MeeGo ale aj BlackBerry.

Prvý dojem

Priznám sa, že voči Microsoftu a Nokii som mal predsudky, dokonca by sa dalo povedať, že som zaujatý. No už pri vybaľovaní zariadenia na mňa Nokia spravila dojem. Lumia 800 je kus naozaj krásneho hardvéru, ktorý hneď zaujme. Pôsobí na mňa elegantne, no nie nedostupne – skôr sa sama pýta do ruky, aby ste preskúmali, čo všetko dokáže.

Dizajn

Čo sa týka veľkosti, myslím, že patrí vo svojej triede medzi štandardy. Nokia Lumia 800 je vyrobená z jedného polykarbonátového kusu. A čo sa týka farieb, tak k dispozícii je azúrová, purpurová, biela a vždy dobre vyzerajúca čierna. Dizajnovo Nokia vychádzala zo svojho telefónu N9. Prvá vec, ktorá určite zaujme, je displej. Ak by som mal vybrať to najlepšie, čo táto Lumia má, je to práve on. Perfektný pozorovací uhol, skvelá čitateľnosť na slnku o ktorej sa súčasnej konkurencii môže len zdať. Displej má 3.7″, je AMOLED s rozlíšením 800 × 480. Nokia ho označuje ako 2,5D – budí dojem, že grafika je na samom povrchu skla a nie “v telefóne”. Gorilla glass má niečo zniesť, no pri nešetrnom zaobchádzaní sa škrabancom nedá vyhnúť.

Toto mobilné zariadenie má rozmery 117 × 61 × 12,1 mm a váži 142 gramov. Srdcom je 1.4 GHz procesor Qualcomm MSM8255, ktorému sekunduje 512 MB RAM. Užívateľ ma k dispozícii takmer 16 GB pre vlastné multimédia a aplikácie. Slot na pamäťovú kartu by ste hľadali márne. Na tele je len tlačidlo pre zapnutie, ovládanie hlasitosti a fotoaparátu. Pod displejom sú tri kapacitné tlačidlá pre ovládanie samotného systému. Nechýba ani 3,5 mm jack. Za zmienku stojí aj 8MPx fotoaparát s objektívom Carl Zeiss, ktorý sa radí medzi najlepšie v tejto kategórii. Slušne fotí aj v horších svetelných podmienkach, odskúšané na koncertoch. Samozrejmosťou je HD video.

Spomínané [video z koncertu](http://alian.info/paul-kalkbrenner-bratislava-2012/)

Kameňom úrazu všetkých chytrých telefónov naprieč výrobcami je batéria. Tá štve aj mňa, keďže „Android“ nabíjam každý večer – viac som na internete ako telefonujem. Tu mi ale batéria vydrží bez problémov dva dni. Pre pohotovostný režim udáva Nokia 265 hodín, tie môžem tiež potvrdiť – tak isto ako dobu hovoru 13 hodín. Ak budete používať telefón aj ako prehrávač hudby, tak tu je doba okolo 50 hodín. Čo ma trochu zarazilo je, že po absolútnom vybití batérie si telefón nepamätá dátum, ani čas. V balení, okrem samotného telefónu a USB nabíjačky spolu s papiermi, nájdete aj slúchadlá a silikónový obal na telefón, ktorý ho chráni zo všetkých strán okrem prednej. Ten mu sadne a telefón v ňom aj vyzerá dobre.

Windows Phone

Myslím, že viac ako o hardvéri, je to o softvéri – tak poďme naň. Telefón sa mi dostal do rúk deň potom, čo bol spustený Windows Phone Marketplace aj pre Slovensko. Napriek tomu sa mi pri prvom spustení telefónu viac oplatilo nastaviť si účet na USA. Nie všetky aplikácie, aj keď sú zdarma, sú povolené mimo americký trh – takto máte väčšiu istotu, že sa k nim dostanete. Samotný setup telefónu je jednoduchý a po pár nastaveniach vás víta prostredie Windows Phone. To je iné – nekopíruje ani Apple iOS ani Android. Microsoft išiel svojou cestou a to sa mu určite vyplatilo. Prostredie je celkom intuitívne a dovolím si tvrdiť, že ak si ho osvojíte, tak si ho zamilujete.

Telefón ponúka niekoľko štandardných aplikácii hneď po jeho spustení – kancelársky balík Office s emailovým klientom Outlook. Na web sa dostanete s prehliadačom Internet Explorer. Ak si pridáte Facebook či Twitter účty, tak systém z nich vie agregovať statusy, fotografie a kontakty. Pre prístup k samotným službám odporúčam doinštalovať oficiálnych klientov – pre obe sociálne služby sú zdarma.

Ak máte Apple tak sa hodí [Windows Phone 7 Connector for Mac](http://alian.info/windows-phone-7-connector-for-mac-potesil/)

Ak budete switchovať z iného telefónu, príde vhod možnosť preniesť kontakty pomocou bluetooth. Multimédia nie sú problém tiež, treba ich ale prenášať ručne. Pohorel som ale na SMS a MMS, ktoré by som rád z Androidu dostal do Lumie 800. Tu som vhodné riešenie nenašiel. S aplikáciami pre Windows Phone je to po dizajnovej stránke rovnako, ako na ostatných platformách. Kto dodržuje dizajn manuál, tak má väčšinou peknú apku, ktorá do tohto prostredia zapadne. Ale je tam aj kopec odfláknutých vecí – či už dizajnovo alebo po UX stránke, príkladom za všetky je Foursquare. Čo určite poteší, sú Nokia Mapy zdarma spolu s navigáciou, a je pravdepodobné, že do konca roka bude k dispozícii aj doprava v Bratislave.

Zhrnuté a podčiarknuté

Nokia aj Microsoft si dali záležať, aby bol telefón pripravený na aktuálne sociálne siete, rýchle fotenie a prácu s multimédiami. Tu nie je čo vyčítať. Ďalšie profilovanie záleží od konkrétneho užívateľa, aké aplikácie potrebuje. Ak by som mal spomenúť veci, ktoré mi chýbajú, alebo by som ich robil inak, tak to je tethering, možnosť zapojiť telefón ako mass storage a aktualizácie bez nutnosti pripájať telefón k PC. Lumia 800 má samostatné tlačidlo pre vyhľadávanie – bolo by super, ak by to nebolo vyhľadávanie len na webe, ale napríklad medzi nainštalovanými aplikáciami.

Nokia Lumia 800 je naozaj pekný kus hardvéru s novým operačným systémom, ktorý ľudí polarizuje – buď ho milujú alebo nenávidia. Isté je, že kdekoľvek som telefón vytiahol, tak ľudí zaujal a chceli si ho ošahať. Microsoft na to išiel tiež inak, či sa mu to osvedčilo rovnako ako partnerstvo s Nokiou, asi ukáže len čas. Ja dávam tejto kombinácii 8 bodov z 10.

Za poskytnutie telefónu ďakujem spoločnosti Nokia Slovensko.

Ak vás zaujíma, ako telefón vnímajú ďalší testeri, tak svoje dojmy už spísal Juroot, Monicqa aj Braňo Rác (video).