Od nepamäti mám potrebu si isté veci značiť, pripomínať a archivovať. V dávnejších časoch to boli hlavne poznámkové bloky a lístočky. Neskôr prišiel serióznejší time managment a nejaké tie zaužívané techniky a postupy.
Snažil som sa prejsť na čisto elektronické poznámkovanie no to nieje pre mňa. Nástrojov som vyskúšal desiatky, pri niektorých som zostal iné sa mi nepáčili. Samotnú techniku, ktorú používam na organizovanie času ťažko presne pomenovať a škatuľkovať. Je to taký kríženec-zlepenec
GTD + Pomodoro + veci čo horia + zdravý rozum = nemám čas spať
Vôbec sa za to nehanbím, človek by mal používať to čo mu najviac vyhovuje a tak aby sa mu úlohy a ciele čo najlepšie plnili. Ešte by som upozornil, že takúto organizáciu primárne používam na moje súkromne projekty – pri hlavnom pracovnom pomere nieje príliš použiteľná (maximálne tak Pomodoro).
Thunderbird + Google Calendar – toto je môj hlavný mailový klient a kalendár. Z mailov si robím projekty a úlohy, nespracovávam jeden Inbox takže niektoré veci riešim priebežne iné treba triediť. V kalendári mám viacero kalendárov, tu si značím väčšinou dlhodobé udalosti, stretnutia, podujatia atď. Tak isto sa mi sem importuje niekoľko zdielaných kalendárov.
Toodledo – hlavný správca úloh a projektov. Používam webové rozhranie s userscriptom do prehliadača. Tento kalendár mám zobrazený aj v Google Calendar pre lepšiu orientáciu. Toto je alfa omega – tu vidím, čo ma cez deň čaká a ktoré činnosti by som mohol pospájať do nejakých spoločných úloh. Využívam projekty aj štítky. Na väčšinu činnosti mi stačí free verzia.
Got To Do – ide o klient pre Android, ktorý sa vie synchronizovať s Toodledo. Zvláda toho pomerne dosť, chýba mi len automatické dopĺňanie tagov. Tak isto postačuje free verzia.
Moleskine – ak dávam myšlienky či poznámky na papier tak potom do tohto „krtečka“. Samozrejme len myšlienky hodné zápisu doň.
Žlté lístočky – používam ich na denné činnosti, napríklad na 25 minútové úlohy. Ráno si ich spíšem a dám pred seba, po úlohách odškrtávam – jednoducho to čo ma čaká mám na očiach.
Freemind – keď si v hlave škrtám projekt a jeho hlavné podúlohy v neurčitkoch tak tu je myšlienková mapa na nezaplatenie. Nepoužívam ho na konkrétne činnosti s termínmi ale na rozkúskovanie úloh aby sa na niečo nezabudlo. Tak isto sa takto dá vytvoriť prehľadná šablóna, cez ktorú môžete prehnať aj ďalšie projekty lebo veľa činnosti sa opakuje. Používam aj mobilnú verziu pre Android snázvom Thinking Space.
Kapitolou samou o sebe je Pomodoro, ktoré som tu niekoľko krát spomenul a s chuťou sa ho snažím využívať. Ale to je skôr na samostatnú prednášku než článok, možno niekde niekedy.