Pamätám si to ako dnes – prvý ročník Pioneers Festival, ktorý sa konal v honosných priestoroch paláca Hofburg vo Viedni. Z miesta odkiaľ Habsburgovci päťsto rokov riadili monarchiu. Skvelý priestor v ktorom na vás dýcha minulosť bol zrazu svedkami rozprávania o budúcnosti v podobe starupov. To bolo pred siedmymi rokmi.
Od vtedy sa všeličo zmenilo, no Hofburg stále stojí. A ako to tam vyzeralo teraz na Pioneers'18 si môžete pozrieť na videu na ktorom som sa snažil zachytiť atmosféru podujatia.
Pioneers'18 sa vo Viedni konal 24. a 25. mája 2018, tento rok malo podujatie podtitul Blurred Frontiers. Podtitul a pre aktuálnu dobu mimoriadne hodí, nakoľko sa nachádzame v zaujímavej etape ľudstva. Ľudia sa čoraz viac prepájajú s technológiami, napríklad pomocou implantátov – ale aj technológie dostávajú ľudské „vlastnosti“. Veľkou témou je umelá inteligencia, autonómne automobily, robotika a pod. Jednoducho definovanie hraníc medzi technikou a ľuďmi bude čoraz náročnejšie a asi sa bude musieť aj nanovo prehodnotiť pojem „ľudskosť“.
Osobne som v toto všetkom ešte pomerne veľa skeptický – viem, že sa to všetko deje a nastupuje obrovskými krokmi. Dokonca sa ma to priamo dotýka, nie však ale viditeľne. Takže aj preto, že väčšina rečníkov bral AI ako samozrejmosť som sa skôr cítil ako na stretnutí futurológov.
Možno aj preto som volil prednášky hlavne mimo hlavného pódia zamerané na začínajúce firmy, teda startupy.
Polina Montano je spoluzakladateľkou a COO hirovacej aplikácie JOB TODAY. Ide o číslo jedna v Španielsku aj Veľkej Británii na hľadanie práce, doslova ide o „štandard“ v tomto segmente. Pre podobný úspech Polina odporúča:
"Majte skvelú a škálovateľnú myšlienku, nájdite príležitosť na trhu a potrebujete tím superhrdinov..."
Prečo je to tak? Ľudia chcú poznať svoje možnosti a potenciál a chcú si to jednoducho pozrieť na mobile.
Benjamin Joffe z HAX strávil 16 rokov v Ázii, konkrétne v Japonsku, Kórei a Číne. Už som ho raz na Pioneers videl prednášať a moje „bastličské“ srdce sa neraz potešilo, že hardvérové startupy sú tá pravá cesta. HAX sa práve na ne zameriava, ide o akcelerátor.
Tu je niekoľko mojich poznámok z jeho prezentácie:
- Čína to úplne válcuje na úrovni rastu aj inovácií v porovnaní s USA a Európu
- z ekonomického hľadiska sú zákazníci stále cenovo senzitívny
- Alexa je momentálne lídrom na poli voice agentov, všetka konkurencia je ďaleko za ňou
- tip na Killer app / startup: kombinácia News + Spotify
- smart home zariadenia sa aktuálne veľmi nepredávajú a určite nepatria medzi trendy
- naopak medzi zákaznícke trendy patria personalizovaný osobný tréneri alebo výučbové platformy, napríklad pre cudzí jazyk
- prémiové Fit náramky ako segment zdá sa končia
- ovládanie rečou nie je samozrejmosť, je voľba len ak nie je možnosť písať
- veľké a známe firmy čoraz viac idú do zdravotníctva
Zaujímavé hardvérové startupy, ktoré spomínal:
Pushme bicykle s plug & play systémom na výmenu batérií
Octopus hodinky na učenie detí dobrých návykov
Nura slúchadlá, ktoré sa učia a dodajú vám najlepší zážitok
A tým som celkom plynulo prešiel na Chief Technology Officer Amazonu, ktorým je Werner Vogels. Jeho keynote bola zameraná na hlas, ako prirodzený a univerzálny komunikačný nástroj. Ide o možnosť ako môžu s technológiami komunikovať aj ľudia, ktorí nemajú napríklad dostatočné vedomosti – typickým príkladom sú rozvojové krajiny.
Werner kládol veľký dôraz na prístup Using voice first do tvorby čohokoľvek nového. Ďalej rozprával o možnostiach, ktoré už teraz prináša Alexa a na ňu naviazané ďalšie frameworky od Amazonu.
Za mňa jenu z najlepších prednášk mal Andreas Klinger, ktorý pôsobí ako VP Engineering v CoinList. Predtým pracoval v Product Hunt a AngelList. Rozprával o tom ako manažovať inžinierov v rannej fáze startupov, to je presne tá úroveň firiem na ktorú sa Andreas zameriava a má s ňou veľké skúsenosti.
- v USA sú tímy viac zamerané na produkt a trh, v Európe na riešenie problémov, alebo „ako“ to robiť
- treba vyhrať boj s egom a hirovať lepších ľudí ako som ja
- je ťažké ich potom udržať, no to je práve práca manažéra
- manažment definuje procesy a komunikáciu, keď zlyhajú
- tímlíderstvo definuje kam máme smerovať, nie cestu po ktorej sa tam dostaneme a naviguje ľudí v tíme ak to potrebujú
- vždy budú procesy a vždy bude nejaká hierarchia, bez toho to nejde a kto tvrdí, že to nemá je to blbosť
- každý tím, ktorý rastie potrebuje každých 6 mesiacov refaktorovať svoje procesy – treba pri to myslieť na toto: aby boli jednoduché, prirodzene obsahujú obavy, niečo sa nepodarí, poučte sa z toho, refaktorujte znova
- procesné problémy tu budú vždy, dokiaľ nezomriete vy alebo firma
- povinnosťou lídra je dávať ľudom kontext, bez neho nemôžu dosiahnuť potrebné výsledky
- ak je váš tím pomalý nikdy to nie je kvôli jeho priepustnosti, ale nastaveniu priorít
- majte všetko v git-e, píšte dokumentáciu, automatizujte čo sa dá a píšte postmortem z každého výpadku alebo chyby
- meetingy by mali mať presne stanovený priestor na otázky a aj čas na ich zodpovedanie, najlepšie sú na tyždennej báze a agenda musí byť jasná celému teamu
- zaobchádzajte s vašou spoločnosťou ako so softvérom: vytvárajte malé jednotky, zdieľajte vlastníctvo, dokumentujte, refaktorujte, testujte a prehodnotiť najlepšie postupy v priebehu času
- každý problém je tvoja chyba: tvojej definície procesov, ľudmi, ktorých si prijal a vedenia tvojho tímu
Samozrejme to nie je všetko, čo sa dalo vidieť, počuť a zažiť – ale to čo ma najviac zaujalo. Pioneers je od prvého ročníka vymakaným podujatím – fantastický priestor (na každej fotke na Twitteri či Instagrame vidíte tie neskutočné stropy), výborný cattering a fungujúca WiFi. To sa potom podujatie naozaj dobre užíva.
Ešte pár rýchlych poznámok:
- hlavné pódium bolo inak natočené než po minulé roky a vyzeralo to úchvatne
- Suhair Khan z Google Arts & Culture ukázal ako digitálne fotia chrámy, čo neraz znamená posledné uchovanie informácií o ich existencii, než ich zničí vojna
- poľnohospodárstvo potrebuje nové technológie, ale aj prístup, ktorý sa za posledných 12 tisíc rokov nezmenil a spôsobuje viac škôd ako uhoľný, ropný a plynárenský priemysel – potrebujeme nové spôsoby výroby potravín
- virtuálna realita môže pomôcť zlepšiť vzdelávanie, keďže viac pracuje s vizuálnymi emóciami – tie vyvolávajú podobný pocit ako priame skúsenosti
- málo kto sa obáva, že AI vyškrtne človeka a jeho pôsobenie – úloha človek sa zmení, bude výzvou dohodnúť sa na cieľoch AI
Tak, ako predchádzajúce roky sa aj tento rok vyhlasovali najlepšie startupy - Pioneers Challenge Top 8, ktoré sa na podujatie prihlásili. Tento rok to vyhral SzeleSTIM - ide o slúchadlo, ktoré prináša liečbu prostredníctvom ustáleného rytmu elektrických impulzov cez ucho a je určený na stimuláciu nervu. Na trhu by sa malo objaviť koncom tohto roka.
Som veľmi zvedavý, ktorým smerom sa bude Pioneers ďalej vyvíjať, keďže len nedávno bola zverejnená informácia, že podujatie bolo predané anjelskej sieti startup300.
Nebojím sa obsahovej stagnácie, ani nedostatku mladých firiem, ktoré by sa tu chceli prezentovať a už teraz sa teším na ďalší ročník.