Posledné verzie internetového prehliadača priniesli niekoľko zmien, z ktorých nie som zrovna nadšený. Predovšetkým ide o zmeny čo sa týka zážitku z jeho používania (UX). Chrome som považoval za minimalistický a prehľadný browser.
Za celú jeho éru mi snáď vadilo len to, že prestal zobrazovať v adresnom riadku http://
ale zobrazí len informáciu o šifrovanom spojení. Toto je celkom utrpenie ak niečo vyvíjate a alebo testuje čo sa týka prepisovania, nezvykol som si ale naučil som sa s tým žiť.
Ako som spomínal tak posledné verzie priniesli zmeny, ktorým zrovna netlieskam. Loader na tabe s otvorenou stránkou už neindikuje načítanie obsahu. Podľa neho sa dalo zistiť, či sa prehliadač pokúša zistiť, či web existuje a ak ano tak sa začal otáčať do opačnej strany čím indikoval načítavanie obsahu. Bolo teda jednoduche zistiť či ide o Time To First Byte (TTFB) alebo už loadovanie dát. Táto funkcionalita bola nahradená novým indikátorom, ktorý má pekný efekt no už nič neapovie o tom na čo vlastne čakáte.
Ďalšou kapitolou sú Extensions, Google sa ich dávnešie snažil veľmi propagovať a v podstate prvé čo ste videli na novom tabe (alebo ak chcete záložke) boli ikony aplikacii alebo odkazov na weby. Toto Google odstránil a je možné sa k nim dostať cez odkaz Apps na Bookmarkovacej lište. Ak som sa už konečne preklikal k ikonám tak som mal nastavené, že sa mi tieto aplikácie pinovali. To znamena, že sa ich taby zmenšili len na veľkosť aby zobrazili favicon. Je to perfektná vec, viem že ako prvé taby mám pre mňa podstatné veci a pri desiatkach otvorených webov to je prehľadné. Z kontextového menu, ale možnosť otvarať Apps by default pinované už zmizla.
No a na záver posledná vec čo ma vytáča do priam do nepríčetnosti. Asi pred rokom pridal Google funkcionalitu v jednom prehliadači mať viac profilov a switchovať medzi nimi. Button na prepínanie umiestnil nešťastne na miesto, kde sa nachádzajú taby s otvorenými stránkami. Samotná funkcia je pre mňa zbytočná – no nech tam je, ale skrytá v menu alebo nastaveniach. Nie ako TOP funkcia celého prehliadača. Rok sa dal button v nastaveniach skryť, momentálne sa ale táto funkcia nedá vypnúť.
Obrovské nároky na systémové prostriedky tohto prehliadača som doteraz ignoroval, nakoľko robil to čo má. Jeho smerovanie a nelogické zásahy do užívateľského rozhrania zase u mňa po rokoch otvárajú myšlinku či nie je čas dať šancu inému prehliadaču.
Ako najrozumnejšie riešenie u mňa vychádza Safari, ktoré je nenáročné, rýchle, ma super vývojárske rozhranie, no nie je pre Linux. Tak sa opäť dostávam k Firefoxu. Jeho používanie má klesajúci trend, nedávno si to pokazil u veľa používateľoch, keď pridal Pocket ako core funkcionalitu bez rozumného vysvetlenia. Mozilla sa ale vyjadrila, že ide opäť viac vsadiť na kvalitu než na funkcie. Tak som zvedavý či sa to podarí.