Minulý týždeň sa Praha na 3 dni (20. - 22. máj 2015) premenila na metropolu social media. Ako som už pár krát spomínal tak po New Yorku a Londýne zavítalo podujatie Engage do hlavného mesta Českej republiky. Stredu a piatok sa konali workshopy, ktorých som sa nezúčastnil. Bol som pozrieť len na konferenčný štvrtok. Ten mal byť vrcholom tohto trojdňového snaženia. No a hneď na úvod môžem povedať, že prekonal všetky moje očakávania.
Za eventom Engage 2015 stojí spoločnosť Socialbakers, ktorá má vlastnú platformu pre meranie a sledovanie sociálnych sieti. Ide o českú spoločnosť, ktorá je perfektným príkladom globálneho úspechu. To sa aj v priebehu dňa niekoľko krát ukázalo, keď nadnárodné koncerny hovorili o Socialbakers.
No a keď sa povie Socialbakers určite nejde opomenúť jedno meno a to Jan Řežáb. Ide o foundera a CEO tejto spoločnosti. Vo svojich 27 rokoch to podľa Forbes dotiahol na prestížnych 30 under 30.
Engage 2015 sa konalo v novo zrekonštruovaných priestoroch Forum Karlin, kde ma hlavný priestor kapacitu až pre 3000 návštevníkov na stojáka. Tohto podujatia sa zúčastnilo 1000 návštevníkov, čo ho robí celosvetovo najväčším so zameraním na social media. Po vstupnej kontrole nasledovalo scanovanie kódu zo vstupenky, čakanie na visačku a do tretice čakanie na náramok a uvítací balíček s programom. Bolo to troška chaotické, ale rýchle a bezproblémové. Industriálne priestory ma okamžite zaujali a perfektne s eventom ladili.
Opening keynote
Kto iný, ako práve Jan krátko po deviatej hodine Engage 2015 otváral svojou úvodnou prezentáciou. Hovoril o tom ako je dôležité, že firma musí rozumieť dátam. Tak isto všetkým hodnotám, ktoré sleduje, vedieť ich interpretovať a prepájať z biznisom. Na základe ich vie aj predpovedať jeho vývoj. Nie sú teda vhodne len pre marketing – práve naopak, mali by sa zdielať naprieč firmou a pomôcť zlepšovať alebo vytvárať jej produkty či služby.
Čo si ale treba uvedomiť je, že social media nie sú zadarmo, no ani to neznižuje ich potenciál. Tak isto vyzdvihol silu social media, ktoré dávno prekonali tradičné média ako napr. najsledovanejšie TV stanice.
Na záver svojho otváracieho príhovoru spomenul novinky na platforme Socialbakers a zahraničnú spoluprácu, najmä na Čínskom trhu.
Nasledovali tematické bloky, ktoré mali svojho úvodného rečníka, ktorý nakoniec viedol aj panelovú diskusiu s rečníkmi, ktorí sa v nich objavili. Každý blok mal perfektné intro premietané na plátno so skutočnými akrobatickými tanečníkmi. Vizuálny zážitok na jednotku.
Inspiring passion
Lars Silberbauer Andersen – Lego
Lego si uvedomuje silu a dôležitosť sociálnych sieti, považuje ich za človeku prirodzené a samozrejmé. V poslednej dobe spolupracuje najmä s Facebook-om. Lars spomínal aj detskú kreativitu, ktorú by sme neraz chceli späť. No a práve na podpore tej detskej majú spolupracovať s Facebook-om. Okrem neho mieria aj na YouTube a vážia si dôveru, no zároveň chápu námahu na jej vybudovanie.
Pre vybudovanie skutočného vzťahu platia rovnaké pravidla ako pre ten na sociálnych sieťach. Nie sú na to žiadne triky ani skratky. Nedá sa podvádzať je to o tvrdej práci, načasovaní, relevantnosti a osobnom prístupe.
Mimochodom Lego by malo byť v každej kancelárii na pracovisku.
Ešte o tej detskej kreativite (mimochodom aj ja som o nej písal) – dobrým príkladom je Kronkiwongi. Aj sa na to spýtate dospeláka a nič mu to nehovorí bude to gúgliť. Ako ale reagujú deti? Pozrite si video.
Roberto Ciacci – Lamborghini
Aj Lamborghini je globálne známa značka. Aj hračka. Pre väčších. Na sociálnych sieťach je aktívna len asi posledné štyri roky a najprv musela presviedčať, že je pravá. Dovtedy existovali len fanúšikovské profily.
Roberto dosť hovoril o tom čo merajú v rámci KPI (engagement & loyality) a na čo sa chcú zamerať v budúcnosti. Do reklamy na sociálnych sieťach neinvestujú, samozrejme oj oni zaznamenali pokles organického dosahu. Namiesto toho uvažujú o využití nových sieti (Periscoper, Snapchat, WeChat), zvažujú užšiu spoluprácu s influencermi.
V rámci panelovej diskusie, ktorú viedol Ben Maher z Mashable sa hovorilo o náročnosti vstupu známej značky na sociálne siete, prístup musí byť iný ako pri neznámom startupe, ktorý si môže dovoliť takmer čokoľvek. Ďalšie otázky smerovali na vytváranie obsahu pre social media v rámci firmy.
The art of content creation
Shira Feuer – Disney
Prezentácia začína mega zostrihom filmov a postavičiek z dieľne Disney. Je to dosť našlapané, v prestrihoch sa objavujú aj nové pripravované tituly. Rozpráva o princípoch publikovania na sociálnych sieťach a pravidlách, ktoré sa snažia dodržiavať. Dosť pracujú s lokálnym zameraním, ich postavičky sú známe, takže tam nie je problém.
Príkladom môže byť Winnie the Pooh, pre ktorého sa v najbližšej dobe nepripravuje žiadne filmové pokračovanie, no na jeho obrázky s textom reaguje snáď každý trh (geolokácia). Samozrejme veľmi veľa pracujú s videom, publikujú pesničky z filmov a podobne. To im robí pomerne slušnú návštevnosť.
Disney veľmi dbá na publikovanie vlastného obsahu, snaží sa byť trefný a vtipný. Dôležité je byť prvý a kreatívny.
Sabeen H. Ahmad – Publicis
Z tejto prezentácie som si odniesol hlavne dôležitosť reakcii v reálnom čase. Tie sú naozaj kľúčové pri obsahu, ktorý sa má ďalej šíriť. Vytvoriť ale takýto tím a udržiavať ho nie je vôbec jednoduché. Popísala 14 členný tým, ktorý môže reagovať napríklad počas športových udalostí.
Social lifestyle
Boris Mercier – Desigual
Desigual si tiež veľmi dobre uvedomuje silu sociálnych sieti – až na toľko, že populárnosť modelov z prehliadok publikovaných napríklad na Instagrame ovplyvňuje módnu kolekciu, ktorá sa bude navrhovať. Snažia sa prinášať exkluzívny obsah z ich zákulisia pomocou služieb ako je napríklad Persicope.
Influencerov považujú tak isto za celebrity, ktoré majú značku prezentovať. Veď neraz počtom fanúšikov dosahujú rovnaké počty ako napríklad modely. Boris spomínal aj drony na módnych prehliadkach.
Thomas van Shaik – Adidas
Ďalšia značka zameraná na módu, tento raz ale skôr športovú. Thomas rozprával hlavne o športových udalostiach, ktoré pomáhajú značke Adidas sa zviditeľniť. Napríklad počas Majstrovstiev sveta vo futbale mala oficiálna lopta Brazuca svoj vlastný Twitter účet (momentálne je už zrušený), ktorý publikoval mimoriadne trefný a vtipný obsah.
Opäť sa kládol dôkaz za real-time. Pre Adidas real-time = mobil.
Aj Adidas sa snaží maximálne spolupracovať s celebritami – športovcami, ich dosah je totiž neporovnateľne väčší ako pri samotnej značke.
Keynote
Jim Edwards - Business Insider
Po obede nasleduje smršť informácii takpovediac „o stave videa na internete“. Jim vypichuje hlavne nárast videa na Facebook-u, ktoré zároveň dosahuje vyššiu aktivitu divákov ako napríklad YouTube. Tak isto sa viac zdieľajú a Facebook vedie už aj v počte nahrávaných videíi (od novembra 2014). Predpokladá sa, že trend bude naďalej stúpať. Čo do typu postov na Facebook-u tak stále vedú obrázky. Tie tvoria až 71% obsahu, nasledujú linky so 14%, video má 5% a statusy 3%.
Video na Facebook-u vedie aj čo sa týka organického dosahu na fanúčikov, ten je tam 3x väčší ako na YouTube. Pre príklad: GoPro paralene postuje video na obe platformy, Facebook opäť mnohonásobne vedie.
John Sculley
John Sculley ako bývalý riaditeľ Pepsi ale hlavne Apple bol asi najväčším ťahákom Engage 2015. Na konferencii bol so svojou manželkou, bol veľmi aktívni na Twitteri, bezprostredný v komunikácii s návštevníkmi s ktorými sa zdravil a fotografoval. Bolo to naozaj milé a osobné.
Jeho prednáška bola vedená formou otázok, rozprával o postavení značky Pepsi počas jeho príhodu na americkom trhu v porovnaní s konkurenciou (Coca Cola). Rovnakú úlohu mal aj v Apple čo sa týkalo osobných počítačov a ich nástupu na trh. Nevyhol sa téme Steve Jobs. Mimochodom, ten ho do Apple lákal a v rôznych biografických knihách sa táto téma pomerne často rozpitváva. Najmä „zóna vplyvu“, ktorú mal Steve mať na Johna. Jeho odchod z Apple poznamenaj aj ich vzťah, ktorý sa už nikdy nedal do poriadku. Čo John ľutuje. Momentálne pôsobí v oblasti mobilných telefónov (Android) na Ázijskom a Africkom trhu.
Innovation
Björn Bollensdorff – Panono
Tento blok mal jediného rečníka a tým bol Björn. Jeho hardvérový startup Panono dokáže snímať panoramatický obraz. Guľa je pokrytá kamerami tak, že dokáže zosnímať v šetko okolo seba vo veľmi slušnom rozlíšení.
Ovláda sa pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, odkiaľ je fotografia nahratá na Panono cloud. Odtiaľ ďalej je možné ju ďalej zdieľať. Má ísť o nový zaujímavý formát resp. typ obsahu.
Finding your cause
Mimi Jonas Sroka – Movember
Movember je aktivita, ktorá je znám aj u nás. Zároveň je perfektným príkladom využitia sociálnych sieti v oblasti neziskových alebo charitatívnych akcii. Pritom trvalo pomerne dlho, než Movember opustil Austráliu a vydal sa do sveta.
Socially devoted
Gert Wim ter Haar – KLM
Čo sa týka leteckej dopravy, tak aktivita na sociálnych sieťach ako Twitter alebo Facebook sa dá rozdeliť do éry pre výbuchom Islandskej sopky Eyjafjallajökull (2010) a po ňom. Ľudia boli odrezaný od informácii a spoločnosti museli začať komunikovať na nich, nie ich len mať.
KLM výrazne prepracovalo dashboard pre komunikáciu so zákazníkom, vie mu ponúknuť takmer okamžite odpovede na jeho požiadavky. To je v takom konzervatívnom segmente dosť netradičné, ale zo strany zákazníkov oceňované. Napríklad ich oficiálny Twitter účet má v 5 minutových intervaloch aktualizovaný header image, ktorý zobrazuje čas odpovede na otázku zákazníka.
Ďalšou veľkou vecou bola kampaň na rýchlejšie vrátenie zabudnutých vecí v kabíne lietadla cestujúcim. Video so psom (nižšie), ktorý vracia nájdené telefóny, slúchadlá či plyšové hračky sa stalo virálnym a má takmer 20 miliónov zobrazení.
Ešte koncom minulého roka sa rozbehla vášnívá debata o pravosti takéhoto prístupu. Samozrejme KLM nezamestnáva psov na takéto aktivity, má ísť len o predstavu ako nové pravidlá fungujú v rámci Lost & Found teamu.
John Saydam – Emirates
Emirates preferujú inú formu komunikácie a na tomto evente John ukazoval najnovšiu pripravovanú kampaň. Prvým krokom bolo hľadanie a nájdene dobrovoľníkov, ktorí by chceli cestovať po svete a zároveň svoje zážitky šíriť.
Team zo 7 ľudí je už vyskladaný a ich cestovateľské zážitky by mali v najbližšej dobe začať. Majú ich sprostredkovávať práve cez sociálne siete.
Pred ďalším blokom nasledovala veľmi zaujímavá aktivita v podobe #mostselfies. Tak padol rekord v podobe najväčšieho počtu selfies v jeden okamih?
The rise of the connected
Prednášky Bryan Cheng zo Sina Weibo a Shintaro Tabata z Line išli nejako ďaleko okolo mňa.
The democratization of video
Beau Avril - Google
Google má jasný názor na úspešnosť videí – počet zobrazení nie je pre nich až taký relevantný, skôr sa zameriavajú na dobu, ktorú divák videu venuje. U mladých jednoznačne vedie sledovanie videa na mobiloch pred TV. YouTuber-i sú pre nich nové rock and roll-ové hviezdy. Rovnako ako v ére rock and roll-u nerozumeli rodičia svojim deťom to šialenstvo, tak je tomu aj teraz pri online videu. To má inak medziročne práve na mobiloch 90% rast.
Zároveň YouTube generuje nové hviezdy, jednou z nich je aj Bethany Mota, ktorá tak isto prišla na Engage 2015. Má milióny fanúšikov a je vítaná piskotom fanúšičiek, ktoré sú v prvých radoch hneď pred pódiom. Do tohto okamihu som o nej nevedel, že exituje. Je niečo ako keď sa spojí Vanessa Hudgens a Mila Kunis. Na YouTube má takmer toľko odberov ako Česká republika obyvateľov.
Tu moje pôsobenie na Engage 2015 končí. Myslím, že informácie, zážitky ale aj atmosféru budem ešte pár dní vstrebávať.
Ako teda zhodnotiť Engage 2015? Jednou vetou veľmi ťažko. Po stránke organizácii nemám podujatiu čo vyčítať – takto to má vyzerať. Super priestory, fungujúci net a catering je kapitola sama o sebe. Propagácia českej kuchyne bola skvelá, hecovanie k postovaniu názorov či fotografii s hashtagmi ako #svickova, #knedlik či #kachna bolo zábavné. To nehovorím o pive. Jednoducho veci na ktoré Praha ťahá turistov mohli zažiť priamo na konferencii.
Snažil som sa usledovať event na Twitteri, no počas konferencie bo bola brutálna kadencia tweetov. A aj niekoľko dní po nej hashtag #engage2015 stále veľmi aktívne žije.
Zaujímavosťou je, že Socialbakers majú sídlo niekoľko poschodí nad miestom konania a ukázali niekoľko fotografii z centra, kde dianie okolo konferencie na sociálnych sieťach sledovali. Dúfam, že budu naservírované v nejakej zaujímavej infografike.
Čo ma trochu zarazilo boli chýbajúce tváre slovenskej scény, ktorá sa vyskytuje na lokálnych podujatiach. Je to najmä škoda pre nich, niečo podobné sa tak skoro nemusí opakovať. Útechou mohol byť live stream, ktorý sa dá pozrieť aj teraz. Ale atmosféra je atmosféra.
Čo sa týka social media tak som veľký fanúšik a dovolím si tvrdiť, že už ide naozaj o niečo viac ako len správne časovanie postov na Twitter-i či Facebook-u. Sú tu nové komunikačné kanály a globálne úspešné značky poodhalili čo u nich funguje. Pritom ide o veľmi dynamické prostredie.
Touto cestou by som srdečne rád poďakoval spoločnosti Socialbakers za poskytnutie vstupu na tento skvelý event a za množstvo zážitkov a informácii.