VMware je bez pochýb líder vo virtualizácii a v istých prípadoch má zmysel ESXi používať – ja sa teraz zameriam na bezplatnú verziu a teda bez vCenter. Ešte by som na začiatok povedal, že free hypervízor má také zvláštne postavenie na trhu.
VMware si vydobylo, že sa sa preň nerobia žiadne aplikácie a všetko je určené pre licencované prostredie. Mňa osobne to veľmi mrzí najmä pri projektoch ako OpenNebula a Docker Machine, kedy nie je priamo možné volať ESXi ale treba mať spomínaný vCenter.
Inak je ESXi plnohodnotným hypervízorom a v porovnaní s mojím obľúbeným XenServer-om má naviac napríklad v manažmente. Nie je nutné mať inštalovaného .NET klienta a teda Windows, ale ESXi sa dá pekne manažovať cez browser. Má lepšie spravený data storage, kde môžem uploadnúť ISO, patche a pod. V čom ale zaostáva je jeho uzavretosť a spomínané patchovanie.
Aktualizácie nie sú vo free edícii automatické, ale je je nutné ich aplikovať manuálne. Pokiaľ máte ESXi na „takú tú domácu virtualizáciu“, tak to ani toľko nebolí – stačí patchovat 2-3x do roka.
V prvom rade si k sebe stiahnite záplaty – treba sa prihlásiť do VMware portálu a vylistovať si konkrétny produkt a jeho verziu. Stiahnite si ZIP.
Následne prepnite server do módu údržby Host > Actions > Enter maintenance mode a povoľte SSH prístup Host > Actions > Services > Enable Secure Shell (SSH). Teraz je možné pomocou SCP skopírovať patche na server. V mojom prípade to vyzerá nejako takto:
scp ~/Downloads/ESXi650-201703002.zip root@server:/vmfs/volumes/datastore1/patches/
Teraz je možné aplikovať samotný patch, treba použiť absolútnu cestu k ZIP-u.
esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/datastore1/patches/ESXi650-201703002.zip
Aplikovanie prebehne pomerne rýchlo, server stačí potom už len reštartnúť pomocou shutdown
.