Je to už nejaký ten piatok, čo sa venujem príležitostnej tvorbe webu. Za ten čas sa nazberali nejaké skúsenosti, no situácia v oblasti frontendu sa mení veľmi často, ak by ste chceli držať krok s trendmi tak web môžete meniť každý rok.
Naviac nosím v hlave niekoľko nápadov na stránky, či online služby, ktoré by som rád realizoval. Viem ako by mala vyzerať finálna verzia, no komplikovanejšie to je s návrhom a budovaním „z ničoho“. Práve tu môže pomôcť UX, alebo User experience. V slovenčine pre to nemám vhodný preklad (možno niečo ako „užívateľský zážitok“, ale to sa mi nepáči, ešte aj ten český „prožitek“ sa tam viac hodí), takže sa budem držať naďalej skratky UX.
UX dizajnér (UXD) sa stará o logiku a štruktúru webu, navigáciu (obsah), prototypovanie, testovanie, spracovávanie vstupov od klienta a komunikáciu s grafickým dizajnérom. Práve tu je často krát chyba, že ak si prejdete ponuky prác s heslom „UX“, tak sa u nás vyskytuje hlavne pri grafikoch. A to je obrovská chyba nakoľko práca grafika je niekde inde. Samozrejme smerom na západ to už striktne oddeľujú a aj platovo začínajú UX dizajnéri prekonávať tých grafických.
Prečítal som si niekoľko kníh, pozrel videá, prelúskal weby. Čiastočne som zabrdol do každej časti od prototypovania po prezentáciu pred klientom, no chýbal mi ucelený pohľad na problematiku a skúsenosti niekoho iného. Samozrejme som sa poobzeral po internetoch čo sa kde deje a väčšina kurzov a workshopov smerovala na Petra Štědrého.
Naviac mal Dobrý web na jeho workshop letnú 50% zľavu, takže nebolo nad čím váhať a do Prahy som sa začal tešiť. Na druhú stranu vo mne padali aj otázky čo sa dá naučiť/vysvetliť, za jeden deň.
Na workshope sa zišlo veľa ľudí z agentúr – grafici a kóderi, len frontendisti. Petr to vzal riadne od podlahy, od intra čo je to dizajn a UX po cvičenia. Tých bolo celkom dosť a stále bolo čo skicovať. V podstate všetky cvičenia sa točili okolo vzorového problému: navrhnúť web pre reštauráciu.
Nebudem tu rozpisovať všetkých 200 slajdov, no prešlo sa toho naozaj veľmi veľa. Od prvotnej analýzy (výskumu) cez vyťahovanie informácii od klienta čo vlastne chce, až po vlastnosti UX dizajnéra (ak sa tým chcete živiť tak je to nevhodné pre introverta). Veľký priestor sa venoval štruktúre webu, jej overovaniu, práci s pozornosťou, ovplyvňovaním chovania atď.
Jedna vec je viesť prezentáciu podľa slajdov, druhá a možno ešte tá podstatnejšia sú otázky od účastníkov a tých bolo naozaj požehnane. Petr ich zvládal super, vedel prípadne odporučiť ďalšie zdroje na štúdium. Zdroje sú kapitola sama o sebe, na workshope ich bolo na štúdiom na niekoľko rokov: weby, nástroje, knihy.
Čo som najviac ocenil je univerzálnosť a dá sa povedať aj istá nadčasovosť tohto workshopu. Nehovorilo sa o aktuálnych trendoch či vychytávkach, ale o univerzálnych pravidlách aplikovateľných na weby a aj desktopové či mobilné aplikácie. Ako som na začiatku spomenul išlo o workshop s množstvom cvičení. Čiže nebolo to pasívnom prijímaní informácií ale aj o okamžitom testovaní, komunikácii a kritike. Záver bol venovaný rýchlemu skečovaniu, prezentovaniu v rámci tímov a zbieraní spätnej väzby. Nasledovalo jej zapracovanie a opäť kritika. Nakoniec spoločná práca a kritika naprieč týmami. Vôbec sa nehľadelo na to kto ako kreslí, išlo sa v štýle kresliť vie každý.
Na začiatku som mal veľa otázok, tento workshop mi na ne dal odpovede a zásadne rozšíril moje znalosti. Samozrejme jedna vec je teória a cvičenia, druhá prax. A až tá ukáže nakoľko to bol správne využitý čas.
Komu by som kurz odporučil? Tak určite každému, kto o pojem UX zavadil a zaujalo ho. Každopádne projektovým manažérom a obchodníkom nech majú predstavu čo to všetko obnáša navrhnúť, či prerábať web. Naozaj ich to hodí do reality a najmä, ak chodia na stretnutia len s grafikom. Určite startupu, ktorý vidí hotový projekt/službu, no nevie akým procesom sa k nej dopracovať, resp. určiť si pre koho je určená a ako má vyzerať jej logická štruktúra.